US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,65 %
KB-0,48 %
Erste-0,65 %

Burzovní kalendář (22. 1. - 26. 1. 2018)

Čtvrtý lednový týden nabídne řadu důležitých makrodat, jednání amerických politiků o obnovení financování pro vládní úřady a guvernérů ECB o měnové politice v eurozóně, výroční setkání finančníků pod hlavičkou Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu a v Česku nic méně zábavného než druhé kolo prezidentských voleb.

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu a s výjimkou indexu Dow hlavní indexy zakončily páteční seanci na historických maximech. Dow se na maxima nevyhoupl možná i kvůli pokračujícímu propadu ceny akcií General Electric i kvůli smíšeným hospodářským výhledům firem jako IBM nebo American Express. Jinak ale výsledková sezóna akciový trh podporuje. Zhruba půl procenta si jako celek připsaly také západoevropské akcie.

Nejsledovanější bylo jednání amerických politiků o federálním rozpočtu, které v pátek večer skončilo bez dohody. V USA tak nastal další takzvaný government shutdown, kdy stát zajišťuje pouze nezbytné činnosti a řada úřadů a agentur je uzavřena.

Senát USA se nedohodl na odvrácení platební neschopnosti vlády. Co to může znamenat?

Senát USA se nedohodl na odvrácení platební neschopnosti vlády. Co to může znamenat?

Pražská burza a celý týden stoupla o 1,3 %. Nejlepší výkon předvedla Stock Spirits, která posílila o 15,1 %. U firmy nebyla zveřejněna žádná zpráva. Největší ztrátu vykázaly akcie CME, které přišly o 2,5 %. Ani pozitivní zpráva o možném splnění podmínek regulátora k prodeji chorvatských a slovinských aktiv emisi nepomohla.

Management společnosti Fortuna ve středu v podvečer překvapil zvýšením svého výhledu hospodaření za loňský rok. Oproti původním odhadům, kdy predikoval nárůst EBITDA o 80-95 %, počítá nově s růstem o 135-150 %.

Pokračují také debaty o budoucnosti společnosti ČEZ, konkrétmě o jejím možném rozdělení. "Z našeho pohledu by bylo zvažované rozdělení firmy rozumné. Případné rozhodování v této věci bude důležité pro otázku výstavby nových bloků pro výrobu elektřiny z jádra," uvedl analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Pozornost médií poutalo především dění na politické scéně po prvním kole prezidentských voleb. Vláda premiéra Andreje Babiše nezískala důvěru poslanecké sněmovny a podala demisi, poslanci Babbiš a Faltýnek byli navíc zbaveni imunity v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

Od radních ČNB zazněl jestřábí komentář Vojtěcha Bendy (vnímá inflační rizika v porovnání s poslední prognózou České národní banky mírně vyšší, což by mohlo umožňovat rychlejší růst úrokových sazeb) a naopak mírnější vyjádření Tomáše Nidetzkého (česká ekonomika by letos nemusela potřebovat více než dvojí zvýšení sazeb, jak bylo uvedeno v prognóze centrální banky, pokud bude ekonomika pokračovat v očekávaném vývoji).

Koruna vůči euru v týdnu dále posilovala. S jejím sílením dochází de facto k utahování finančních podmínek, a tedy zpřísňování měnové politiky centrální banky nepůsobí tak palčivě.

Americké akcie zakončily zkrácený týden na růstové vlně, investoři setřásli obavy z uzavření vládních úřadů

Americké akcie zakončily zkrácený týden na růstové vlně, investoři setřásli obavy z uzavření vládních úřadů

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 1,3 %

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 1,3 %

Výhled

Týden od 22. ledna bude pravděpodobně ve znamení vyjednávání amerických politiků o obnovení financování vládních úřadů. Ostře sledované bude od úterý do pátku také výroční setkání Světového ekonomického fóra v Davosu, kam se chystá důležitý protagonista amerických rozpočtových jednání, tedy nikdo menší než Donald Trump. Ve čtvrtek zasedají guvernéři ECB.

"Indikátory ekonomické aktivity z průmyslu i ze služeb z klíčových zemí eurozóny potvrdí solidní růstovou dynamiku na počátku letošního roku. Ani to ale nebude stačit na to, aby ECB na svém zasedání nějak zásadně změnila rétoriku směrem k ukončení programu odkupu aktiv. Závěr týdne přinese první odhad vývoje amerického HDP za loňský čtvrtý kvartál, kde celkově slabší údaj bude ovlivněn negativním příspěvkem čistého exportu. Data by ale měla odhalit sílu domácí poptávky v USA. Trhy budou sledovat především další vývoj na politické scéně poté, co se do páteční půlnoci nepodařilo Donaldu Trumpovi přesvědčit dostatek senátorů, aby podpořili navýšení dluhového stropu. Americké federální úřady jsou tak bez peněz, když ani během víkendu nedošlo k posunu," napsal v týdenním výhledu Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

"V pátek index S&P 500 předvedl obrat z poklesu, a to při nadprůměrných objemech obchodů. To vše v den, kdy probíhala nakonec neúspěšná jednání v Senátu o provizorním rozpočtu federální vlády. Dopady takzvaného shutdownu jsou otázkou budoucnosti, naposledy k podobné situaci v roce 2013 trvala 16 dnů a trh zůstal víceméně stabilní (celý rok 2013 byl navíc pro americké akcie nejlepší od začátku růstového trendu v roce 2009). Denní graf indexu je v silném býčím nastavení, stejně tak klouzavé průměry a nálada na trhu všeobecně. Od amerických prezidentských voleb v listopadu 2016 je graf nastaven optimisticky, a dokud kurz neprolomí první support (2 750), nic se na tom nezmění. Zda se psychologicky zajímavá hladina 2 800 změní na nejbližší podporu, je otázka příštích několika dnů," napsal v pravidelném technickém komentáři dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 v pátek podruhé uzavřel nad 2 800, tedy nad hladinou, která se o týden dříve jevila jako možná rezistence. Index již 395 obchodních dnů nezaznamenal pokles z maxima o 5 % a více. Nejsem si jistý, zda jde o pro býky příznivou statistiku, zůstávám totiž toho názoru, že růsty by měly střídat korekce. Současný sentiment ale nepřipouští pochybnosti. Někdo na kontrariánskou sázku?"

Výsledková sezóna v týdnu od 22. ledna pokračuje naplno. Investory budou zajímat zprávy amerických firem jako Netflix, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, General Electric, Caterpillar, Intel nebo Honeywell. V Evropě se přidají například Novartis nebo UBS.

Jako první na pražské burze oznámí hospodářská čísla za poslední loňský kvartál petrochemický holding Unipetrol. Cena jeho akcií na burze bude ale podle analytika Bohumila Trampoty z J&T Banky vůči zveřejněným výsledkům imunní. Bez ohledu na to, jak dopadnou výsledky, bude cenu akcií podle něj určovat výše dobrovolné nabídky na odkup (380 Kč).

"Konsenzus Bloombergu naznačuje meziroční nárůst tržeb o 10 %. Ovšem na druhé straně je očekáván výrazný meziroční pokles EBITDA a čistého zisku. Tento propad by měl být způsoben zaúčtováním jednorázových položek ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016. Bez započtení jednorázových položek by měl zisk EBITDA vzrůst o 5,2 %. Vzhledem k tomuto faktu by tak Unipetrol měl představit poměrně slušné výsledky," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. ledna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. ledna

Domácí trh očekává především politické události. Demisi do rukou prezidenta složí vláda Andreje Babiše, která nedostala důvěru poslanecké sněmovny, a v pátek začne druhé kolo prezidentských voleb. "Jejich výsledek bude znám až o víkendu, pro příští týden tak neočekáváme efekt těchto událostí na domácí finanční trh," napsal Trampota v týdenním výhledu.

Klíčovou pondělní událostí bude zasedání Euroskupiny. Jejím hlavním tématem bude posouzení situace v Řecku a uzavření třetí hodnotící zprávy. I ve světle pátečního zvýšení ratingu Řecka ze strany agentury S&P je zřejmé, že se stav zlepšuje. "Třetí hodnocení by tedy mohlo být uzavřeno po pouhých čtyřech měsících jednání, což bude znamenat možnost poskytnout Řecku 6-7 miliard eur. Připomeňme, že první i druhé hodnocení trvalo 10 měsíců. Nadále však platí, že problém nadměrného zadlužení Řecka je dlouhodobý," napsal Vejmělek. Vedle Řecka může začít Euroskupina diskutovat nástupce viceprezidenta ECB Vítora Constância, kterému v květnu končí mandát.

Po klidném úvodu týdne se v úterý začne zaplňovat také globální makroekonomický kalendář. V Japonsku skončí měnověpolitické zasedání centrální banky, sazby by se ale měnit neměly. V Německu a pro celou eurozónu vyjde index ekonomické nápady ZEW, oznámena bude také evropská spotřebitelská důvěra.

Spotřebitelská důvěra v eurozóně zřejmě mírně zkoriguje, když v prosinci vyskočila na 17leté maximum. Index se tak nacházel 1,6 směrodatné odchylky nad dlouhodobým průměrem. "Pro leden očekáváme mírný pokles, i tak ale zůstane ukazatel spotřebitelského sentimentu vysoko. Zlepšující se situace na trhu práce a stále pouze mírná inflace evropským domácnostem svědčí. Roste jejich ochota zvyšovat výdaje, a to dokonce na vrub úspor," uvedl ekonom z Komerční banky.

Index ZEW v Německu podle něj v lednu dále poroste v důsledku optimismu na finančním trhu z počátku roku. Ukazatel ovšem zůstává hluboko pod obdobnými indikátory z podnikové sféry (Ifo, PMI), protože finanční investoři zřejmě citlivěji vnímají politickou nejistotu v souvislosti s formováním německé vlády.

V polovině týdne vyjdou předběžné indexy nákupních manažerů v Japonsku, dále pro Německo a za celou eurozónu a také ve Spojených státech. V Británii budou zajímavé údaje z trhu práce, v Česku budou oznámeny podnikatelská a spotřebitelská důvěra a v Americe vyjdou index cen domů a statistika prodejů starších domů.

"Kompozitní PMI v eurozóně ještě nepatrně vylepší prosincovou hodnotu a dosáhne nejlepšího výsledku od roku 2006. Takovýto výsledek by byl konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny o 0,9 % mezikvartálně a 3,5 % meziročně v prvním čtvrtletí. Není důvod, aby ekonomika eurozóny nerostla v dalších kvartálech rychlejším tempem než potenciál (ten vidíme na 1,2 %). Vysoké PMI z počátku roku ale zřejmě nebudou udržitelná," předpokládá Vejmělek.

Robustní vývoji české ekonomiky se odráží v příznivém hodnocení situace ze strany podnikatelů i spotřebitelů. Na tom by se s novým rokem nic změnit nemělo. "Přesto budeme sledovat zejména situaci u domácností, když v prosincovém průzkumu došlo k mírnému snížení kvůli tomu, že u spotřebitelů lehce narostly obavy z ekonomické situace v letošním roce," napsal ekonom.

Prodeje stávajících domů v USA podle ekonoma ke konci roku korigovaly. Za listopad totiž vystřelily o 5,6 % meziměsíčně, což znamenalo, že za poslední tři měsíce dosáhl jejich růst 8,6 %. K pozitivnímu vývoji přispěla zejména vysoká dynamika na jihu USA. "Zřejmě se jednalo o důsledek předchozí uměle potlačené poptávky kvůli loňské silné hurikánové sezóně. Za samotný prosinec tak očekáváme korekci a meziměsíční pokles," uvedl Jan Vejmělek.

Nejzajímavější události týdne se čekají v závěru týdne. V Německu ve čtvrtek vyjde index podnikatelské nálady Ifo, především ale zasedá rada Evropské centrální banky. Změna sazeb se nečeká, jako vždy ale budou sledované komentáře Maria Draghiho na tiskové konferenci po zasedání.

"Podle našeho názoru od Draghiho zásadnější změnu v rétorice předvídat nelze. Zřejmě zdůrazní, že jakákoli změna v komunikaci bude podmíněna inflačním výhledem. Platí, že diskuze ohledně zvýšení úrokových sazeb v letošním roce nepřipadá v úvahu. Nejprve bude ukončen program odkupu aktiv, který ECB plánuje do září (a v případě potřeby i déle). Změna komunikace ECB bude podle nás opatrná, a to i ve světle sílícího eura," tlumočil Vejmělek stanovisko Komerční banky.

ECB: Změna komunikace se blíží, bude ale opatrná

ECB: Změna komunikace se blíží, bude ale opatrná

Německý index podnikatelské důvěry Ifo zřejmě v lednu lehce klesne. Závěr loňského roku byl ve znamení atakování historických maxim. "V nadcházejících měsících předpokládáme stabilizaci ukazatele na úrovních, které budou stále konzistentní s rychlým růstem německé ekonomiky," napsal hlavní ekonom Komerční banky.

V Americe ve čtvrtek zveřejní statistiky velkoobchodních zásob, obchodní bilanci nebo prodeje nových domů. Nejsledovanější budou ale v pátek první odhady výkonu americké ekonomiky v loňském čtvrtém kvartálu. Vyjdou také data o osobní spotřebě nebo objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Vývoj HDP oznámí v pátek také Británie, v Japonsku budou na konci týdne nejzajímavější údaje o inflaci.

"Dojem z vývoje amerického HDP ve 4Q2017 by neměl být tak špatný, jak naznačí celkové číslo. To totiž ukáže na zpomalení mezičtvrtletní anualizované dynamiky z 3,2 % na námi předpokládaných 2,4 %. Za tím ale bude stát v podstatě výlučně negativní příspěvek ze strany čistých vývozů (-1,2 procentního bodu). Celková domácí poptávka podle nás zrychlí z průměrných 2,3 % zaznamenaných během 2-3Q2017 na 3,8 %. Samotná spotřeba domácností by měla posílit o 3,5 %. Investice by dokonce měly vystřelit o 10,5 % (bez obrany). Silná spotřebitelská poptávka se projeví i v akceleraci deflátoru jádrové osobní spotřeby (PCE)," uzavřel Vejmělek týdenní výhled.

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie