Dobrá, nebo špatná zpráva? Americká nezaměstnanost v únoru stagnovala na 8,3 %

Kdy může být dobrá zpráva špatnou zprávou? Když jde o nezaměstnanost. Ve Spojených státech v posledních měsících klesala celková míra nezaměstnanosti i díky tomu, že stále více lidí vzdávalo svůj boj o nové zaměstnání. Jakmile přestali hledat práci, vypadli ze statistiky takzvané pracovní síly. Není se co divit, že podíl pracujících Američanů na celkové populaci (zaměstnanost) stále mírně klesal a je hluboko pod svým předkrizovým vrcholem. Nicméně únorová čísla jsou příznivá: Dvě revize počtu nových pracovních míst mimo zemědělství (v prosinci 223 tisíc, v lednu 284 tisíc), v únoru vzniklo 227 tisíc míst, tedy více, než se čekalo.
Řada ekonomů předpokládala, že s ekonomickým oživením začnou Američané, kteří během krize přišli o práci, houfně hledat novou práci. Protože se tedy znovu přihlásí do registrů žadatelů, míra nezaměstnanosti má vzrůst, ačkoli bude celkem solidním tempem přibývat pracovních míst.
Podle nedávné studie Barclays Capital k tomu ovšem ve Spojených státech nedojde. Američané bez práce se totiž do těchto registrů vůbec nehrnou.
To je dobrá zpráva pro ty Američany, kteří práci opravdu hledají - konkurence je totiž menší. Ovšem pro Spojené státy jako celek je to negativní zpráva - menší podíl pracujících bude "živit" více lidí bez práce. Mezi ně se kromě nezaměstnaných řadí děti, důchodci, invalidé a další.
Pozitivem analýzy Barclays Capital je to, že lidé, kteří budou během ekonomického oživení pokračovat v hledání práce, mají větší šanci ji získat. Míra nezaměstnanosti má do konce roku klesnout na zhruba 7 %, ovšem zaměstnanost bude stále zhruba čtyři procentní body pod předkrizovým vrcholem.
Zdroj: Barclays Capital