Americké akciové indexy pokračují v odrazu výše, v pondělí přidaly přes procento

Hlavní americké akciové indexy v pondělí výrazně posílily a pokračují v nápravě ztrát, které vyvrcholily minulý čtvrtek. Po nejhorším týdnu pro americké akcie od začátku roku 2016 investoři nadále sledovali především vývoj výnosů na dluhopisovém trhu.
Akcie ve Spojených státech navázaly na páteční zisky a zahájily týden růstem. Investoři zřejmě opět získali důvěru v akcie po největším týdenním poklesu trhů za dva roky v minulém týdnu a za dvě poslední seance si všechny tři hlavní indexy připsaly nejvyšší zisk od konce června 2016. Představení rozpočtového plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa podpořilo hlavně průmyslové firmy a producenty surovin a materiálů. Růst cen ropy pak pomohl energetických společnostem. Index Dow přidal v pondělí 1,70 % na 24 601,27 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,39 % na 2 656 bodů a Nasdaq Composite posílil o 1,56 % na 6 981,96 bodu. V plusu zakončily seanci všechny hlavní sektory v čele s technologiemi, energetikou a průmyslem, relativně nejslabší byla odvětví citlivá na vývoj úrokových sazeb, jako jsou realitní firmy či poskytovatelé telekomunikačních služeb. Index volatility VIX klesl o 11,87 % na 25,61 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý bazický bod na 2,8603 %. Bitcoin a ethereum přidaly shodně okolo 5 %.
Minulý týden všechny tři indexy prudce klesly. Investoři však upozorňují, že korekce trhu navzdory růstu v posledních dvou seancích zřejmě ještě neskončila. Index S&P 500 je nadále zhruba 7,5 % pod rekordem z konce ledna.
Za propadem na akciových trzích stály obavy, že růst inflace urychlí zpřísňování měnové politiky. Zpráva z počátku února o překvapivě příznivém vývoji amerického trhu práce signalizovala, že inflace i úrokové sazby ve Spojených státech se budou zvyšovat rychleji, než se předpokládalo. To vyvolalo růst výnosů amerických státních dluhopisů a výprodej akcií.
"Trh hledá rovnováhu, hrozí další volatilita. Korekce, jakou jsme zažili minulý týden, zpravidla trvají několik týdnů, ne dnů," uvedl JJ Kinahan, stratég z TD Ameritrade.
"Aktuální vývoj ukazuje na korekci, ne na zahájení medvědího trendu. Největším rizikem před korekcí byl přehnaný optimismus, ten se ale přelil v extrémní přeprodanost," doplnila Katie Stocktonová, zakladatelka Fairlead Strategies.
Rally byla v pondělí všeobecná, akcie společností jako Amazon (+3,48 %), Bank of America (+2,60 %) nebo Apple (+4,03 %), které minulý týden výrazně ztrácely, zpevnily minimálně o dvě a půl procenta.
Oživení akcií v USA po dramatických výprodejích v uplynulém týdnu poslalo níže americký dolar. Dolarový index, který sleduje výkon měny ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,25 % na 90,15 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,3 % na 1,2290 USD a k japonskému jenu o 0,1 % na 108,63 JPY. Kurz eura vůči jenu se snížil o 0,1 % na 133,47 JPY.
Dolar minulý týden zpevňoval a k euru si připsal nejvyšší týdenní růst za téměř 15 měsíců. Masivní výprodej na dalších finančních trzích přiměl investory rušit některé spekulativní sázky, což pomohlo dolaru výše.
Ceny ropy na světových trzích v pondělí zamířily vzhůru. Smazaly tak část ztrát z předchozího týdne, kdy utrpěly nejprudší týdenní propad za dva roky. Za růstem cen stojí oživení na akciových trzích a zmíněný slabší dolar.
Poptávka po ropě podle analytiků zůstává silná. Rostoucí těžba suroviny ve Spojených státech nicméně podkopává snahu kartelu OPEC podpořit ceny omezením dodávek na trh. Brent se tak nyní nachází pod hranicí 70 USD za barel, kterou poprvé za tři roky překročil minulý měsíc.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
Americký prezident Donald Trump v pondělí představil svůj druhý rozpočtový plán, který se mimo jiné zaměřuje na slíbené výdaje na infrastrukturní projekty. Nový návrh rozpočtu počítá i se zvýšením výdajů na obranu či výdaji na výstavbu zdi na hranici s Mexikem. Celkové výdaje by podle rozpočtového návrhu, který Bílý dům posílá do Kongresu, měly příští rok činit 4,4 bilionu USD a deficit se má pohybovat kolem jednoho bilionu USD. Navzdory předchozím slibům by měl rozpočet v příštích deseti letech zůstat v deficitu.
- Výrobce čipů Broadcom (v pondělí +3,78 %) se zajistil rekordní syndikovaný úvěr až 100 miliard dolarů na financování případné akvizice konkurenční firmy Qualcomm (+2,61 %), která však nabídku na převzetí odmítá. Obrovský úvěr poskytnutý skupinou 12 bank je větší než úvěr z roku 2015, kdy banky poskytly pivovaru AB InBev 75 miliard USD na převzetí konkurenční firmy SABMiller.
- Americká zbrojovka General Dynamics (v pondělí .1,11 %) koupí za 6,8 miliardy dolarů menšího konkurenta CSRA (+31,05 %). Firma, která spolupracuje s ministerstvem obrany Spojených států, tajnými službami a federálními civilními službami, v pondělí uvedla, že chce posílit svou divizi informačních technologií. Reaguje také na navýšení výdajů na obranu za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa.
- Čínští milovníci disneyovských filmů dostanou možnost zhlédnout jejich největší kolekci v zemi prostřednictvím streamingové platformy Youku. Její majitel, kterým je čínská internetová společnost Alibaba Group (v pondělí +0,44 %), podepsal licenční smlouvu s americkou firmou Walt Disney (+0,29 %).
- Credit Suisse začala pokrývat akcie First Solar (v pondělí +2,12 %) s doporučením "underperform" a cílovou cenou 55 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Loews (v pondělí +1,65 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 3,56 miliardy USD (odhad: 3,34 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK