Evropský problém se špatnými úvěry v pěti grafech

Mezinárodní měnový fond koncem roku 2017 nazval evropskou ekonomiku motorem světového obchodu, to ale nic nemění na tom, že bankovní sektor v zemích eurozóny je jako celek nadále velice křehký. Bolehlav v podobě téměř jednoho bilionu eur nesplácených úvěrů totiž hned tak nezmizí, přičemž v centru pozornosti není nikdo jiný než Itálie.
Nesplácené úvěry v evropských bankách dosahují aktuálně 944 miliard eur a podle ekonomů tyto špatné dluhy z minulosti komplikují další půjčování, což se negativně projevuje na ziskovosti celého sektoru. Evropské orgány se snaží přinutit bankéře, aby se těchto úvěrů zbavovali. Nikdo ale neví, jak problém reálně vyřešit, a investoři jsou situací zhusta zklamáváni.
Existují různé způsoby řešení. ECB radí nejopatrnější cestu, protože definice "znehodnocených aktiv" se v jednotlivých zemích liší. Údaje uváděné níže se vztahují pouze na domácí bankovní skupiny a samostatné banky, nezahrnují tedy zahraniční dceřiné banky. Údaj za ČR tak například popisuje rozvahy bank, které představují pouze 6 % úvěrů poskytnutých celkově bankami působícími v Česku.
Podíl nesplácených dluhů v zemích EU
Největší problém mají především země, které byly nejvíce zasaženy takzvanou dluhovou krizí. Řecko, které by rádo opustilo záchranné programy, vede v podílu nesplácených úvěrů, Itálie má ale největší objem nesplácených dluhů.
Objem nesplácených dluhů v zemích EU
Banky v Itálii se snaží snižovat objem špatných úvěrů prodejem portfolií a likvidací dluhů (na grafu jsou podíly špatných úvěrů v letech 2016 a 2017 a plány na další roky). Intesa Sanpaolo, největší banka v zemi podle tržní hodnoty, má v tomto směru před ostatními dvouletý náskok a podle jejího ředitele Carla Messiny plánuje snižování objemu špatných úvěrů ještě zrychlit. Ostatní banky podle něj dělají pokroky, ale měly by úsilí zvýraznit.
Podíl nesplácených úvěrů v Itálii
Na dalším grafu je zobrazen vývoj objemu nesplácených úvěrů v EU a eurozóně. Bankám v regionu se podařilo od roku 2014 snížit objem nesplácených úvěrů o více než 280 miliard eur, ale podle ECB jde stále o vážný problém. Ten by se měl řešit, dokud se ekonomice daří.
Pokles objemu nesplácených dluhů v EU
Růst objemu nesplácených úvěrů v Itálii sice zpomaluje, ale stále se nedostal na předkrizové úrovně. Italská centrální banka tvrdí, že lepší situace na nemovitostním trhu pomáhá snižovat rizika pro banky. Podle nejnovější zprávy o finanční stabilitě by klíčové ukazatele zranitelnosti pro věřitele měly v následujících několika čtvrtletích dále klesat. Tak uvidíme.
Vývoj nesplácených úvěrů v Itálii
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
