US MARKETOtevírá za: 15 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

PIIGS: Co se děje v problémových zemích, zatímco se trhy vezou na vlně optimismu?

Trhy jsou plné levné hotovosti, optimismus podporují pozitivní data z USA a investoři od doby, kdy si Řecko zajistilo druhý záchranný balík, nepanikaří kvůli evropské dluhové krizi. Znepokojuje je spíše cena ropy a dopad jejího růstu na globální ekonomické oživení. Zatímco eurozóna může naoko působit zdravěji, protože jsou banky dobře zásobeny likviditou od ECB a Řecku bezprostředně nehrozí bankrot, ve skutečnosti není zatím ani o krok blíže k vyřešení svých hlavních problémů.

Největší otázkou zůstává kapacita evropských záchranných fondů – Evropského finančního stabilizačního nástroje (EFSF) a Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Zatímco se lídři dohodli na tom, že uspíší implementaci ESM z původně plánovaného příštího roku na léto 2012, Německo dalšímu pumpování peněz do periferních ekonomik příliš nakloněno není.

ESM, EFSF, EFSM a spol.: Průvodce dluhovou krizí v Evropě plnou zkratek

Abyste získali rychlý přehled o tom, co se v nejproblémovějších evropských ekonomikách děje a co to znamená pro budoucnost Evropy, připravili jsme pro vás stručnou charakteristiku aktuální situace jednotlivých PIIGS.

Portugalsko

Portugalská vláda si konečně oddychla, že není ve středu pozornosti kvůli zadlužení a nutnosti záchranných půjček. Snahy snižovat dluhy ovšem komplikuje ekonomická kontrakce.

Podle Financial Post je letos splatných 31 miliard eur korporátních dluhopisů a firmy budou mít co dělat, aby nezbankrotovaly. Citi odhaduje, že se portugalský HDP letos sníží o 5,7 %, tedy mnohem více, než očekává portugalská vláda (-3,3 %).

V minulém týdnu se člen ECB Lorenzo Bini Smaghi nechal slyšet, že by lídři EU měli začít uvažovat o vyčlenění dalších prostředků pro Portugalsko. Do roku 2016 budou jeho finanční potřeby 100 miliard eur. Smaghi se obává, že tuto druhou záchranu bude země potřebovat naléhavě, aby odvrátila likviditní krizi, která může nastat, jakmile poklesne důvěra trhů. Výnosy portugalských vládních dluhopisů sice už nejsou nad 20 %, ale jeho zadlužení je stále příliš vysoké.

Řecko

Po odsouhlasení druhé záchrany se pozornost investorů přesouvá k očekávaným řeckým volbám. Předpokládá se, že bude sesazena technokratická vláda Lukase Papadimose. Ve volebním klání se jako kandidát Panhelénského socialistického hnutí (PASOK) s největší pravděpodobností představí současný ministr financí Evangelos Venizelos.

Irsko

Z ekonomik, které musely dostat záchranný balík, je Irsko považováno za relativně nejsilnější. Tamní vláda se však rozhodla, že kvůli nové smlouvě o rozpočtové disciplíně (fiskálnímu kompaktu) uspořádá referendum.

Fakt, že Řecko své dluhy nesplatí v plné výši, vedl irské lídry k tomu, aby vyvinuli tlak na vyjednání lepších podmínek pro vlastní záchranné dohody, tedy nižší úroky a delší splatnost pro současné půjčky. Nakolik budou úspěšní, bychom se měli dozvědět do konce měsíce.

Itálie

Technokratická vláda Maria Montiho pracuje na tom, aby prosadila druhé kolo ekonomických reforem ve snaze dostat italské veřejné finance pod kontrolu. Novou dohodu s odbory a firmami by měla předvést v tomto týdnu, nebo nejpozději do konce měsíce.

Velmi přísná je zejména Montiho reforma pracovního trhu. Vládní závazek k reformám výrazně obnovil důvěru v italský trh dluhopisů - výnosy klesly pod 5 % (dostaly se tak pod sazby španělských dluhopisů). Investoři zatím věří, že bylo riziko italské dluhové krize minimalizováno.

Španělsko

O Španělsku se v poslední době opět začíná mluvit. Ve srovnání s Itálií se země musí financovat dráž (výnosy ze státních dluhopisů jsou zpět nad 5 %), veřejný dluh dosáhl nových maxim na 68,5 % HDP a dnes je již téměř jisté, že Španělsko nebude schopno dodržet cíl rozpočtového deficitu pro tento rok (rostou obavy, že deficit dosáhne 5,8 % oproti původně dohodnutým 4,4 %).

Španělská vláda zatím pozoruje jen mírné ekonomické oživení po nemovitostní bublině a nezaměstnanost je alarmující. Španělská statistická agentura minulý čtvrtek oznámila, že ceny bydlení klesly ročně o 11,2 % (o 9,6 % v posledním čtvrtletí 2012).

Riziko dluhového domina v Evropě nikam nezmizelo

Riziko dluhového domina v Evropě nikam nezmizelo

Zdroj: Business Insider

Dluhová krizePIIGS
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika