Americké akcie ve čtvrtek výrazně posílily a připsaly si mírný týdenní zisk, za březen a první kvartál ale ztratily

Akcie v USA ve čtvrtek uzavřely se solidním ziskem, když náladu podpořily především technologické tituly. Za celé první čtvrtletí ale hlavní indexy s výjimkou Nasdaqu vykázaly nejhorší výkon za více než dva roky.
Index Dow se ve čtvrtek zvýšil o 1,07 % na 24 103,11 bodu, S&P 500 si připsal 1,38 % na 2 640,87 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,64 % na 7 063,45 bodu. Index volatility VIX klesl o 12,68 % na 19,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než čtyři bazické body na 2,7389 %.
"Trhy se nyní přizpůsobují novému režimu s vyššími úrokovými sazbami, potenciálně vyšší inflací a politickou nejistotou," konstatoval David Carter ze společnosti Lenox Wealth Advisors. Trh nicméně podporují základní faktory jako hospodářský růst.
Za čtvrtečním vzestupem všech hlavních akciových indexů stojí technologický sektor v čele s akciemi společností Facebook, Apple, Alphabet a Microsoft. Oborový index S&P 500 této skupiny stoupl o 2,5 %.
Za celý týden Dow posílil o 2,42 %, S&P 500 zpevnil o 2,03 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,01 %. Za celý březen Dow odepsal 3,70 % a za první kvartál 2,49 %, S&P 500 ztratil 2,69 %, respektive 1,22 %, a Nasdaq Composite sice v březnu klesl o 2,88 %, ale za kvartál 2,32 % přidal.
Před velikonočním víkendem však bylo obchodování slabé. Zprávy o nepatrném růstu spotřebitelských výdajů v únoru a o poklesu počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu trh nepřekvapily a na obchodování neměly prakticky žádný dopad.
Dlouhý sváteční víkend se promítl i do zpomalení aktivity na devizových trzích a ukončení růstu hodnoty dolaru, který se tento týden vyšplhal z pětitýdenního minima. Dolarový index, který sleduje jeho výkon ke koši šesti předních světových měn, stagnuje. Krátce před 22.00 SELČ byl na úrovni 90 bodů. Za celé čtvrtletí americká měna zřejmě vykáže opět ztrátu, stejně jako v předchozích čtyřech čtvrtletích. Index podle obchodníků klesne zhruba o dvě procenta.
Nečekaně velký pokles nezaměstnanosti v Německu podpořil euro. V uvedenou dobu vůči dolaru stagnovalo na 1,2207 USD. Proti libře euro zpevnilo o 0,29 % na 0,8769 GBP. Dolar vůči jenu oslabil o 0,39 % na 106,43 JPY, na libru přidával 0,3 % na 1,4035 USD.
Ceny ropy ve čtvrtek rostly. Náladu na trhu zlepšily spekulace, že členové ropného kartelu OPEC a další přední světoví těžaři ponechají v platnosti svoji dohodu o omezení těžby až do konce letošního roku. Růst částečně zbrzdila zpráva o vývoji zásob a těžby v USA.
Od ledna se cena ropy zvýšila o zhruba čtyři procenta a je na nejlepší cestě vykázat růst již třetí čtvrtletí za sebou, což by bylo nejdelší růstové období od roku 2010.
Organizace zemí vyvážejících ropu, Rusko a další přední těžaři ropy začali snižovat těžbu v lednu 2017. Cena ropy Brent díky tomu od té doby stoupla o zhruba čtvrtinu. Podle zdrojů z OPEC kartel a jeho spojenci pravděpodobně na svém červnovém setkání ponechají v platnosti dohodu do konce letošního roku.
Růst částečně zbrzdila týdenní zpráva o situaci na trhu s ropou v USA. Zásoby ropy minulý týden stouply o 1,6 milionu barelů a těžba podle údajů vládního úřadu EIA stoupla na rekordních 10,43 milionu barelů denně. Zásoby mají tendenci růst v prvním čtvrtletí, protože mnoho rafinérií přerušuje činnost kvůli údržbě.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americká internetová společnost Facebook (ve čtvrtek +4,42 %) se rozhodla ukončit spolupráci s podniky, které se zabývají shromažďováním údajů o spotřebitelích a pomáhají inzerentům při zaměřování reklamy na uživatele sociálních sítí. Firma tak reaguje na skandál kolem svého přístupu k osobním údajům. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters.
- Americký softwarový gigant Microsoft (ve čtvrtek +2,10 %) rozdělí skupinu pro operační systém Windows a vytvoří dva technologické týmy, jeden pro uživatelskou oblast a druhý pro cloudové služby a umělou inteligenci. V této souvislosti společnost po 21 letech opustí výkonný viceprezident pro Windows a přístroje Terry Myerson. O dalších krocích urychlujících reorganizaci firmy ve čtvrtek informoval šéf společnosti Satya Nadella.
- Americká technologická společnost Apple (ve čtvrtek +0,78 %) čelí ve Spojených státech desítkám žalob kvůli zpomalování starších telefonů iPhone. Informoval o tom ve čtvrtek list The Wall Street Journal s odvoláním na soudní dokumenty. Podle nich bylo od prosince podáno nejméně 59 žalob, které firmu obviňují, že se zpomalováním starších iPhonů snaží přimět spotřebitele ke koupi nových přístrojů.
- Americká burzovní společnost CME Group (ve čtvrtek +1,83 %) se dohodla na koupi britské finanční a technologické společnosti NEX Group za zhruba 3,9 miliardy liber. Spojením vznikne gigant nabízející místo k obchodování s termínovými kontrakty, státními dluhopisy či devizami. CME díky akvizici posílí svoji pozici v Evropě a Asii.
Analytici z ratingové agentury Moody's snížili úvěrový rating americké automobilky Tesla (ve čtvrtek +3,24 %) ze stupně B2 na B3. Důvodem jsou problémy při zvyšování výroby nového vozu Model 3, který je klíčový pro dlouhodobý úspěch automobilky, protože je jejím cenově nejdostupnějším vozem. Tesla původně předpokládala, že výroba elektromobilu Model 3 se do konce loňského roku vyšplhá na 5 000 vozů týdně, nyní však počítá s produkcí 2 500 vozů týdně do konce prvního čtvrtletí.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v únoru meziročně vzrostly o 1,6 % po růstu o 1,5 % v lednu (odhad: 1,6 %). Meziměsíčně se podle očekávání zvýšily o 0,2 % po růstu o 0,3 %. Osobní příjmy Američanů v únoru stouply o 0,4 % (odhad: +0,4 %, leden: +0,4 %), výdaje vzrostly o 0,2 % (odhad: +0,2 %, leden: +0,2 %).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v březnu stoupl na 101,4 bodu z 99,7 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Analytici počítali s růstem na 102 bodů.
- USA: Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v březnu klesl na 57,4 bodu z únorových 61,9 bodu (odhad: 62 bodů).
- UBS snížila cílovou cenu akcií Hasbro (ve čtvrtek +0,57 %) na 92 ze 103 USD.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies se dohodl na prodeji svých aktivit v jihovýchodní Asii tamnímu konkurentovi Grab. V pondělí to oznámily firmy, nezveřejnily však hodnotu transakce.
- Nejstarší americký výrobce pušek a pistolí Remington Outdoor v neděli požádal soud o bankrotovou ochranu před věřiteli, aby mohl uskutečnit dohodu o snížení dluhů. Informovala o tom agentura Reuters.
Americká Federální komise pro obchod (FTC) vyšetřuje sociální síť Facebook (v pondělí +0,42 %) kvůli jejímu postupu při ochraně soukromí. Vyšetřování zahájila po zveřejnění informací, že údaje o více než 50 milionech uživatelů Facebooku se dostaly do rukou politické konzultační firmy Cambridge Analytica. Vyplývá to z pondělního prohlášení FTC. Facebook také začal vyšetřovat německý kartelový úřad, oznámil v pondělí jeho prezident Andreas Mundt.
- USA: Index aktivity chicagského Fedu v únoru stoupl na +0,88 bodu (leden: +0,02 bodu, odhad: +0,19 bodu).
- Raymond James zvýšila doporučení na akcie Intel na "market perform" z "underperform".
- Největší americká automobilka General Motors varovala, že její ztrátová jihokorejská divize bude nucena vyhlásit bankrot, pokud odboráři do 20. dubna nepřistoupí na snižování nákladů. Firma tak stupňuje tlak na zaměstnance a jihokorejskou vládu, aby je přiměla k rychlému odsouhlasení restrukturalizačního plánu.
- Roční bonus průměrného zaměstnance na Wall Street se loni zvýšil o 17 % na 184 220 dolarů, a byl tak nejvyšší od roku 2006. Poprvé se dostal na úroveň před finanční krizí, která vypukla v roce 2008. Celková suma, kterou místní finanční instituce vyplatily na bonusech, činila 31,4 miliardy dolarů.
- Americký stát Arizona na svých veřejných silnicích pozastavil společnosti Uber povolení testovat samořízené vozy. Učinil tak v reakci na nedávnou nehodu, při které automaticky řízené auto Uberu zabilo chodkyni. V noci na úterý o tom informovala agentura Reuters. Uber po nehodě sám testování pozastavil.
- Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 6,4 % po 6,3% růstu v prosinci. Analytici počítali s růstem o 6,2 %. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA po očištění o sezónní vlivy stouply o 0,75 % (odhad: 0,6 %, prosinec: 0,67 %).
Index spotřebitelské důvěry v USA v březnu klesl na 127,7 bodu z únorových 130,8 bodu. Analytici naopak počítali s růstem na 131 bodů. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.
Index aktivity richmondského Fedu v březnu klesl na 15 bodů (odhad: 22 bodů, únor: 28 bodů).
- SunTrust RH snížila doporučení na akcie Newell Brands na "hold" z "buy".
- Generální ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo varoval, že obchodní válka mezi Čínou a USA by měla vážné dopady na světovou ekonomiku. V rozhovoru s BBC rovněž upozornil, že nynější obchodní spory mezi dvěma největšími ekonomikami světa představují jeden z nejobtížnějších momentů v 23leté historii WTO.
- Facebook ve středu představil nová opatření, jež mají uživatelům zajistit lepší kontrolu nad informacemi, které o nich tato sociální síť schraňuje. Reaguje tak na skandál s neoprávněným použitím uživatelských údajů.
- Legendární pánský časopis Playboy se rozhodl přerušit veškeré aktivity na sociální síti Facebook. Informoval o tom server CNBC.
- Růst americké ekonomiky v čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,9 % z 3,2 % v předešlém čtvrtletí. Ukázala to středeční finální data amerického ministerstva obchodu. Zpřesněný odhad uváděl, že růst ekonomiky zpomalil na 2,6 %. Výsledek 2,9 % je zároveň lepší než odhad analytiků, kteří počítali s 2,7 %.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 23. března po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 4,8 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v únoru meziročně klesl o 4,4 % po poklesu o 1,9 % v lednu. Meziměsíčně se rozjednané prodeje zvýšily o 3,1 % po poklesu o 5 % v lednu. Analytici očekávali 2,1% růst.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 1,643 milionu barelů (odhad: -0,287 milionu barelů, předchozí týden: -2,622 milionu barelů).
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Výsledky McCormick & Co v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 1 USD (odhad: 0,93 USD), tržby 1,24 miliardy USD (odhad: 1,24 miliardy USD).
- Výsledky Walgreens Boots Alliance v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,73 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 33,02 miliardy USD (odhad: 32,19 miliardy USD).
- Výsledky BlackBerry v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,05 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 0,24 miliardy USD (odhad: 0,21 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK