US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americký dluh 10 let po krizi

Finanční krize z let 2007 a 2008 je již historií. Co se od té doby stalo s dluhem Spojených států?

Celková hodnota amerického dluhu - veřejného i soukromého - v dubnu 2009 dosahovala v poměru k americkému hrubému domácímu produktu rekordního maxima 3,8. Dnes je to "jen" 3,5. V průběhu 60. a ještě na začátku 70. let 20. století se však tento poměr pohyboval kolem 1,5.

"Dluh je to, co dělá z primitivní barterové ekonomiky efektivně fungující, avšak zároveň velice komplikovanou strukturu. Je pravda, že s tím, jak se zvyšuje ekonomická komplexita, rostou i výdaje v poměru k HDP. Musím se však ptát: Je tak masivní růst zadlužení, jaký jsme viděli v posledních desetiletích, nutný, a hlavně udržitelný?" zamýšlí se investor a známý autor sloupků pro Bloomberg Gary Shilling.

Díky přísnější regulaci se v USA od poslední finanční krize výrazně snížilo zadlužení finančních institucí. Velkou zásluhu na tom má Dodd-Frankův zákon z roku 2010, který vystavil stopku "kasinovému" finančnictví. I díky tomu loni v listopadu nynější šéf americké centrální banky Jerome Powell řekl, že podle jeho názoru již velké americké banky zřejmě nejsou až příliš velké na to, aby padly. Blýská se opravdu na lepší časy, nebo regulátor (podobně jako mnozí investoři) podléhá pocitu neohroženosti?

Zdroj: Financial Sense

Americká ekonomikaAmerické bankySpojené státy americké (USA)Zadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie