Americké akcie zakončily páteční obchodování poblíž denních minim, za celý týden ale zpevnily

Americké akcie v pátek oslabily, vedle geopolitických faktorů je níže stáhl bankovní sektor. Výsledky předních bank sice byly příznivé, investory ale nepřesvědčily. Za celý týden si nicméně hlavní indexy připsaly solidní zisky. Na devizových trzích dolar zůstal bez výraznějších změn.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal v pátek 0,50 % na 24 360,14 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,29 % na 2 656,30 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,47 % na 7 106,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,84 % na 17,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA sestoupil o jeden bazický bod na 2,827 %.
Za celý týden si Dow Jones připsal 1,79 %, index S&P 500 přidal 1,99 % a index Nasdaq Composite 2,77 %.
Výsledky bank jsou podle obchodníků dobré, ale ne tak, aby podpořily další růst celého akciového trhu. Jejich akcie také nyní reagují na dlouhotrvající růst, který trval 18 měsíců a během kterého se hodnota bankovních akcií zhruba zdvojnásobila. Oborový index S&P bankovního sektoru tak během pátku ztratil skoro tři procenta.
"Příliš nerozumím tomu, proč akcie bank ztrácejí," uvedl v pátek Randy Frederick z derivátového a tradingového oddělení Schwab Center for Financial Research. "Sazby rostou a volatilita na trhu je vyšší, což by mělo bankám prospívat."
Data o hospodaření bankovního sektoru poněkud oslabila optimistické čekání na výsledky amerických firem. Společnost Thomson Reuters předpověděla, že zisky firem z indexu S&P 500 se v průměru zvýší o 18,4 %, a vykáží tak nejvyšší růst za sedm let.
Zatímco americká ekonomika vykazuje solidní růst, trh znepokojuje napjatá situace v Sýrii a napětí ve vztazích USA a Ruska.
Dolar v pátek zpočátku zpevňoval, zčásti proto, že investoři na devizovém trhu přesouvají pozornost od napětí na Blízkém východě k výsledkům amerických firem, a částečně proto, že se soustředí na postupnou normalizaci měnové politiky v předních světových ekonomikách.
Americká měna počáteční zisky později víceméně ztratila a krátce před 22.00 SELČ byl dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, na 89,77 bodu se ziskem 0,03 %. Nejvýrazněji stoupal dolar vůči japonskému jenu, v uvedenou dobu již ale byl prakticky beze změny na 107,34 JPY. Euro k dolaru mělo nepatrný zisk a nacházelo se na 1,2336 USD, k jenu přidávalo 0,1 % na 132,42 JPY. Japonská měna je považována za bezpečné útočiště v období nejistoty.
Obchodníci na devizových trzích nyní nechávají geopolitická rizika stranou a soustředí se na postupnou normalizaci měnové politiky. Ozývají se ale znepokojené hlasy, že vliv obchodní války a napětí ve světě na trhy ještě plně nedopadl.
Ceny ropy v pátek rostly a za celý týden vykázaly nejvyšší týdenní růst od loňského července. Přispívají k tomu obavy z geopolitických rizik a zprávy o poklesu globálních zásob.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v pátek naznačila, že pokud zůstanou dodávky ropy na trh omezené, mohlo by to brzy způsobit napětí na trhu. Zpráva IEA přišla den poté, co ropný kartel OPEC oznámil, že globální přebytek zásob na trhu by se brzy mohl vypařit, a dodal, že jeho těžba v březnu klesla proti předchozímu měsíci o 201 000 barelů denně na 31,96 milionu barelů.
Ve vzduchu stále visí možnost vojenského zásahu západních mocností v Sýrii, který by mohl vést ke konfliktu s Ruskem, i když zatím nejsou jasné signály, že by bezprostředně hrozil útok vedený Spojenými státy. Sýrie je velkým rizikem pro globální stabilitu kvůli svým vztahům s předními ropnými producenty, Ruskem a Íránem, řekl agentuře Reuters partner fondu Again Capital Management John Kilduff.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Prezident USA Donald Trump nařídil vytvoření pracovní skupiny, která přezkoumá fungování amerického poštovního úřadu U.S. Postal Service (USPS) a jeho finanční obtíže. Trump v poslední době ostře kritizoval internetový obchod Amazon a obviňoval jej, že poštovnímu úřadu platí za zásilky příliš nízké ceny.
Americký prodejce hraček MGA Entertainment nabízí 890 milionů dolarů za obchody Toys R Us ve Spojených státech a Kanadě. Uvedl to server listu New York Post. Hračkářství Toys R Us loni v září požádalo o ochranu před věřiteli.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v únoru 6,052 milionu (odhad: 6,173 milionu, leden: 6,228 milionu).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v dubnu klesl na 97,8 bodu ze 101,4 bodu v březnu. Analytici počítali s poklesem na 100,5 bodu. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie Netflix (v pátek +0,78 %) na "buy" z "hold".
Výsledková sezóna
- Americký finanční ústav JPMorgan Chase (v pátek -2,67 %) v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 35 % na 8,7 miliardy dolarů. Dosáhl tak nejvyššího čtvrtletního zisku ve své historii. V pátek to oznámila firma, která je podle objemu aktiv a vkladů největší bankou ve Spojených státech. Výsledky podniku byly podpořeny daňovou reformou a růstem úrokových sazeb.
- Americká banka Citigroup (v pátek -1,55 %) v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 13 % na 4,62 miliardy dolarů. Čtvrté největší bance ve Spojených státech podle objemu aktiv pomohly k výsledku podle jejího pátečního sdělení zejména nižší daně a zisky z drobného bankovnictví.
- Výsledky Wells Fargo (v pátek -3,10 %) v 1Q: Zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 21,9 miliardy USD (odhad: 21,67 miliardy USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
Společnost Facebook pozastavila přístup společnosti pro analýzu dat CubeYou poté, co sever CNBC zjistil, že tato firma sbírá informace o uživatelích prostřednictvím kvízů, které měly být pro "neziskový akademický výzkum". Takto získaná data pak CubeYou sdílela s obchodníky. CubeYou obvinění odmítá a tvrdí, že uživatelé vždy vyslovili souhlas k poskytnutí údajů komerčním subjektům.
Společnost Facebook neučinila dostatek opatření, aby zabránila zneužití stejnojmenné sociální sítě. V písemné výpovědi pro středeční slyšení ve výboru Sněmovny reprezentantů pro energetiku a obchod to tvrdí šéf Facebooku Mark Zuckerberg, který se zároveň omluvil. Kongres Zuckerbergovo svědectví zveřejnil v pondělí na sněmovním webu. Facebook čelí několika skandálům ohledně možného zneužití osobních dat uživatelů sítě analytickými společnostmi.
- Jefferies snížila cílovou cenu akcií Facebooku na 215 z 230 USD.
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie General Motors na "overweight" z "equal weight".
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies se dohodl na koupi společnosti Jump Bikes nabízející sdílení elektrokol. Informovala o tom firma, nezveřejnila však hodnotu transakce.
- Ministerstvo spravedlnosti USA se rozhodlo povolit plánované převzetí americké biotechnologické firmy Monsanto německým chemickým a farmaceutickým koncernem Bayer. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Transakce v hodnotě 62,5 miliardy dolarů získala již v březnu souhlas Evropské komise.
- Čínské investice ve Spojených státech v loňském roce prudce klesly kvůli zvyšujícímu se napětí mezi oběma zeměmi. Hodnota dohod oznámených v roce 2017 se snížila o více než 90 procent. Vyplývá to ze společné studie Národního výboru pro vztahy mezi USA a Čínou a poradenské a konzultační firmy Rhodium Group.
- Indonéská letecká společnost Lion Air Group koupí od americké firmy Boeing 50 letadel 737 MAX 10. Katalogová hodnota objednávky činí 6,24 miliardy USD, oznámily aerolinky.
- Čína podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost, ve které napadla rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz ocele a hliníku. V úterý to oznámila WTO. Podle Pekingu cla ve výši 25 procent na dovoz ocele a deset procent na dovoz hliníku porušují mezinárodní obchodní pravidla. Roztržka ohledně těchto cel je částí širokého obchodního sporu mezi čínskou a americkou vládou.
- NFIB index optimismu malých firem v březnu klesl na 104,7 bodu ze 107,6 bodu (odhad: 107 bodů).
- Index výrobních cen ve Spojených státech v březnu meziměsíčně stoupl o 0,3 % (odhad: +0,1 %, únor: +0,2 %). Meziročně se ukazatel v březnu zvýšil o 3 % po 2,8% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst o 2,9 %.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Netflixu na 328 z 285 USD.
- Členové měnového výboru centrální banky USA na svém březnovém zasedání jednali o možnosti, že by v budoucnu mohl zrychlit růst úrokových sazeb. Zatím se však rozhodli pokračovat v pozvolném zvyšování úroků. Vyplývá to ze zápisu z březnového zasedání Fedu. Zasedání FOMC 20. a 21. března bylo první, které řídil nový šéf centrální banky Jerome Powell.
- Americké telekomunikační společnosti Sprint (ve středu -0,33 %) a T-Mobile US (-0,33 %) obnovily rozhovory o fúzi. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval list Financial Times. Spojením firem by vznikl telekomunikační gigant s více než 127 miliony klientů.
Skandál kolem Cambridge Analytica zasáhl i Marka Zuckerberga, jehož osobní data britská firma rovněž zneužila. Šéf Facebooku (ve středu +0,78 %) to ve středu řekl při slyšení v americkém Kongresu. Stejně jako v úterý v Senátu i ve středu ve Sněmovně reprezentantů Zuckerberg vysvětloval okolnosti skandálu, při němž Cambridge Analytica neoprávněně získala přístup k datům milionů uživatelů, jež využila k podpoře volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa.
Index spotřebitelských cen v USA v březnu meziročně vzrostl na 2,4 % z 2,2 % v předchozím měsíci.Analytici tento růst očekávali. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v březnu snížily o 0,1 % po růstu o 0,2 % v předchozím měsíci (odhad: 0 %). Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání stoupla na 2,1 % z 1,8 % v únoru. Ve středu o tom informovalo americké ministerstvo práce.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 6. dubna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 1,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 3,306 milionu barelů (odhad: -0,189 milionu barelů, předchozí týden: -4,617 milionu barelů).
- HSBC zvýšila doporučení na akcie Citigroup (ve středu -0,88 %) na "buy" z "hold".
- Americká společnost Walt Disney musí nabídnout převzetí celé britské placené televize Sky, pokud v ní získá od americké 21st Century Fox 39% podíl a pokud společnost Fox nebude moci koupit celou Sky sama. Rozhodl o tom ve čtvrtek britský antimonopolní úřad (CMA).
- Přebytek zásob ropy ve světě by mohl již brzy zmizet, přestože těžba ve Spojených státech se dále zvyšuje. Přispívá k tomu zdravá poptávka a snížení těžby ropy ze strany některých předních světových producentů. Ve své pravidelné zprávě to ve čtvrtek uvedla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ropný kartel však současně zvýšil odhad těžby ropy u konkurentů, kteří využívají oživení cen ropy k dalšímu růstu produkce.
- Ceny amerických dovozců byly v březnu na stejné úrovni jako v únoru. Po únorovém meziměsíčním vzestupu o 0,4 % očekával trh další růst o 0,2 %. Březnové ceny byly podle očekávání o 3,6 % vyšší než před rokem, v únoru činil rozdíl 3,5 %.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 7. dubna 233 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti po 242 tisících v předcházejícím týdnu. Trh očekával prudší pokles na 230 tisíc.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Delta Air Lines v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 9,97 miliardy USD (loni: 9,1 miliardy USD, odhad: 9,89 miliardy USD).
- Výsledky BlackRock v 1Q: Čistý zisk na akcii 6,68 USD (loni: 5,21 USD, odhad: 6,39 USD), tržby 3,58 miliardy USD (loni: 3,09 miliardy USD, odhad: 3,2 miliardy USD).
- Výsledky Rite Aid ve 4QFY2018: Upravená provozní ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: -0,03 USD), tržby 5,66 miliardy USD (loni: 5,88 miliardy USD, odhad: 5,571 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
