Americká ekonomika v květnu vytvořila 223 tisíc pracovních míst, růst mezd zrychlil na 2,7 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 223 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 188 tisíc míst po 159 tisících v dubnu (revidováno ze 164 tisíc). Míra nezaměstnanosti se snížila na nové 18leté minimum 3,8 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu mezd se zvýšilo na 2,7 %.
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, se snížila z 62,8 % na 62,7 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla ze 7,8 % na 7,6 %. Míra nezaměstnanosti (3,8 %) se nachází na nejnižší úrovni od dubna 2000 a míra nezaměstnanosti U6 je nejníže od května 2001.
Průměrná hodinová mzda se v květnu meziročně zvýšila o 2,7 %, tedy v souladu s odhadem analytiků. V dubnu vzrostla o 2,6 %. Proti dubnu se průměrná hodinová mzda v květnu zvýšila o 0,3 %, trh čekal 0,2% růst. V dubnu byla proti březnu vyšší o 0,1 %.
V soukromém sektoru vzniklo v květnu asi 218 tisíc míst po přírůstku 162 tisíc míst v dubnu (revidováno ze 168 tisíc). Očekával se přírůstek asi 183 tisíc míst. Ve veřejném sektoru přibylo zhruba pět tisíc míst, v dubnu se počet míst ve veřejném sektoru snížil o tři tisíce. Zpracovatelský sektor hlásí za květen přírůstek 18 tisíc míst (odhad: +20 tisíc, duben: +25 tisíc).
Velmi solidní data za květen nakonec nebyla až tak velkým překvapením. Zhruba hodinu před jejich zveřejněním totiž prezident Donald Trump na Twitteru napsal, že se na čísla těší. Investoři si tweet vyložili po svém, je totiž zvykem, že prezident smí do zprávy nahlédnout už večer před jejím oficiálním odtajněním. Server MarketWatch v této souvislosti napsal, že mohlo dokonce dojít k porušení federálních zákonů.
Ekonom: Rychlejší růst mezd přijde
"Je jen otázkou času, než se mzdy začnou zvyšovat rychleji. Za současné situace není jiný scénář možný. Trh je ale frustrovaný tím, že se tak ještě nestalo, když se míra nezaměstnanosti nachází na 18letém minimu," říká ekonom z Deutsche Bank Torsten Sløk.
Jedním z důvodů, proč je růst mezd stále jen mírný, je podle něj to, že vyšších mezd si užívají hlavně ti, kdo se odhodlali změnit práci. "Z těch, kdo v posledních 12 měsících práci nezměnili, jich stejnou mzdu jako před rokem pobírá více než 15 %. Během předchozích hospodářských cyklů to bývalo jen zhruba 10 %," upozorňuje Sløk.
Podle dat agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v květnu vytvořili 178 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo 190 tisíc pracovních příležitostí po 204 tisících v dubnu.
Americká ekonomika musí vytvářet 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za březen byl revidován ze 135 tisíc na 155 tisíc.
Za celý loňský rok americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst, což bylo pod úrovní 2,2 milionu z roku 2016. Ekonomové očekávají, že letos údaj opět klesne, neboť USA se blíží stavu plné zaměstnanosti. Odborníci věří, že celková míra nezaměstnanosti, která loni klesla o 0,7 procentního bodu, by se do konce letošního roku mohla snížit na 3,5 %.
Trh práce by dále mohl být podpořen schváleným balíčkem daňových úlev ve výši 1,5 bilionu dolarů. Podnikům jsou nicméně stimuly předkládány v době, kdy hospodářství pracuje téměř na plnou kapacitu, a tak existují obavy z jeho přehřátí.
Inflace v dubnu stoupla na 2,5 %, růst HDP v prvním čtvrtletí zpomalil na 2,2 %
Meziroční růst spotřebitelských cen v USA v dubnu zrychlil na 2,5 % z 2,4 % v březnu. V meziměsíčním srovnání ceny stouply o 0,2 % po březnovém poklesu o 0,1 %. Velkou měrou se na růstu podílely ceny benzinu, které se meziměsíčně zvýšily o 3 % po téměř 5% propadu v březnu. Jádrová inflace v dubnu zůstala na 2,1 %, kam se v březnu posunula z únorových 1,8 %.
Předpokládá se, že pohonné hmoty budou dále zdražovat, protože ceny ropy se vyšplhaly na nejvyšší úrovně za zhruba tři a půl roku v reakci na rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem.
Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,2 % z 2,9 % v předešlém čtvrtletí. Hlavním důvodem poklesu byly nejslabší spotřebitelské výdaje za téměř pět let.
Ekonomiku na začátku roku zbrzdily také slabší podnikatelské investice do zařízení a stavby domů. Nižší tempo růstu spotřebitelských výdajů je ale podle analytiků zřejmě jen dočasné, neboť trh práce je na dosah plné zaměstnanosti. Vysoká je i podnikatelská a spotřebitelská důvěra.
Americká centrální banka na květnovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny, základní úroková sazba tak zůstala v pásmu 1,50-1,75 %. Z prohlášení po zasedání ovšem vypadla zmínka o tom, že se meziroční míra inflace pohybuje relativně hluboko pod 2 %. Banka nově uvedla, že se inflace přibližuje jejímu 2% cíli. Rizika ekonomického vývoje vnímá Fed jako vyvážená.
Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK