Americké akciové indexy v pátek posílily po zprávě z trhu práce, týden uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech zakončily týden růstem, a to především díky zprávě o pozitivním květnovém vývoji na trhu práce v USA. Údaje o rekordně nízké nezaměstnanosti a rychlejším růstu mezd utvrzují investory v očekávání, že americká centrální banka letos ještě nejméně dvakrát zvýší základní úrokovou sazbu. Posiloval tedy také dolar.
Index Dow stoupl o 0,90 % na 24 635,21 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,08 % na 2 734,62 bodu a Nasdaq Composite posílil o 1,51 % na 7 554,33 bodu. Index volatility VIX klesl o 12,77 % na 13,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři bazické body na 2,90 %.
Za celý týden klesl Dow o 0,48 %, S&P 500 naopak 0,48 % získal a Nasdaq Composite přidal 1,62 %.
Nejvíce se v pátek na burze dařilo akciím technologických firem. Společnosti Apple (+1,80 %), Microsoft (+1,97 %) a Alphabet (+3,18 %) vytáhly technologický index S&P na rekord.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu klesla na 3,8 % z dubnových 3,9 %. Nachází se tak na nejnižší úrovni od dubna 2000. Údaje amerického ministerstva práce rovněž ukázaly, že ekonomika USA v květnu vytvořila 223 tisíc pracovních míst. To je více, než očekávali analytici, kteří podle průzkumu agentury Reuters v průměru předpovídali, že vznikne zhruba 188 tisíc míst. Předpokládali rovněž, že míra nezaměstnanosti zůstane na 3,9 %. Údaje ministerstva také ukázaly, že meziroční tempo růstu průměrné hodinové mzdy v květnu mírně zrychlilo na 2,7 % z březnových 2,6 %.
Investoři nicméně pozorně sledují vývoj světového obchodu poté, co Washington uvalil cla na dovoz hliníku a oceli z Kanady, Mexika a Evropské unie.
Nad očekávání příznivá data z amerického trhu práce pomohla dolaru. Oživily totiž naděje dolarových investorů, že by americká centrální banka letos mohla čtyřikrát zvýšit základní úrokovou sazbu. Kolem 22.00 SELČ přidával dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, zhruba 0,25 % na 94,22 bodu. Euro na dolar ztrácelo 0,3 % na 1,1657 USD. K japonskému jenu dolar posiloval asi o 0,7 % na 109,55 JPY.
Ceny ropy na světovém trhu v pátek klesly pod tlakem rekordní těžby v USA a očekávání, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýší produkci. Cena americké ropy WTI padá již dva týdny, neboť těžba ropy v USA již je prakticky na úrovni světové jedničky Ruska.
Rozdíl mezi cenami ropy WTI a Brent se v pátek dostal na nové tříleté maximum, když dosáhl 11,5 USD, později ale cena ropy Brent začala ztrácet.
Jak minulý týden zjistila agentura Reuters, Saúdská Arábie, faktický lídr OPEC, a Rusko jednaly o zvýšení těžby o zhruba jeden milion barelů denně, aby kompenzovaly pokles produkce ve Venezuele. Zpráva poslala v pondělí cenu ropy Brent na třítýdenní minimum, později se ale zotavila, když vyšlo najevo, že růst těžby bude postupný. Ruské ministerstvo energetiky uvedlo, že v případě dohody na uvolnění produkce je schopno se na předchozí úroveň dostat během několika měsíců.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 223 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 188 tisíc míst po 159 tisících v dubnu (revidováno ze 164 tisíc). Míra nezaměstnanosti se snížila na nové 18leté minimum 3,8 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu mezd se zvýšilo na 2,7 %.
- Přední členové americké Republikánské strany nesouhlasí s krokem prezidenta Donalda Trumpa, který uvalil cla na dovoz oceli a hliníku na evropské země, Kanadu a Mexiko. Republikánská hlava státu podle nich nesprávně trestá americké partnery, může poškodit ekonomiku země a ve výsledku ublížit své straně v podzimních kongresových volbách.
- Evropská unie, Kanada i Mexiko se budou bránit novým clům na ocel a hliník, která vůči nim od pátku začínají uplatňovat Spojené státy. Německý ministr hospodářství Peter Altmaier upozornil, že EU by mohla svůj postup s Kanadou a Mexikem koordinovat. Na finančních trzích nyní panují obavy z vypuknutí globální obchodní války.
Americká technologická společnost Apple odmítla pozvánku na jednání v Evropském parlamentu ve věci daňových úniků. Nejprve vyčká rozhodnutí evropského soudu v případu daňového nedoplatku v Irsku ve výši 13 miliard eur, neboť se obává, že veřejné komentování kauzy před rozsudkem by ji mohlo poškodit.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v květnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 56,4 bodu z dubnových 56,5 bodu. Analytici naopak počítali s mírným růstem na 56,6 bodu. Podle ISM indexu nákupních manažerů v květnu expanze v americkém zpracovatelském sektoru zrychlila na 58,7 bodu z 57,3 bodu v dubnu (odhad: 58,1 bodu).
- USA: Výdaje ve stavebnictví v dubnu meziměsíčně klesly o 1,8 % (odhad: +0,8 %, březen: -1,7 %).
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Advanced Micro Devices (v pátek +4,88 %) na 17 ze 13 USD.
Hlavní události týdne na amerických trzích
Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer získal od Spojených států svolení k plánovanému převzetí americké biotechnologické firmy Monsanto (v úterý +0,72 %). Oznámilo to ministerstvo spravedlnosti USA. Podle agentury Reuters tak byla odstraněna hlavní překážka pro tuto transakci, jejíž hodnota činí 62,5 miliardy dolarů. Souhlas je nicméně podmíněný odprodejem aktiv v hodnotě kolem devíti miliard dolarů.
- Americká technologická společnost Apple (v úterý -0,36 %) bude ve všech třech modelových řadách telefonů iPhone chystaných na příští rok používat kvalitnější displeje OLED. S odkazem na své zdroje to napsal jihokorejský list Electronic Times. Jeho zpráva v úterý poslala dolů akcie jednoho z hlavních dosavadních dodavatelů Applu, firmy Japan Display (-7,97 %).
- Index spotřebitelské důvěry sestavovaný společností Conference Board v květnu podle očekávání dosáhl 128 bodů. Zvýšil se tak z níže revidovaných 125,6 bodu v dubnu.
- Ceny domů ve Spojených státech v březnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých městech, meziročně vzrostly o 6,8 %. Analytici počítali pouze s růstem o 6,5 %.
- USA: Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v květnu vzrostl na 26,8 bodu (duben: 21,8 bodu, odhad: 23,3 bodu).
- Jefferies zvýšila doporučení na akcie Ford Motor (v úterý -0,61 %) na "buy" z "hold".
- Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,2 % z 2,9 % v předešlém čtvrtletí. Ukázala to středeční zpřesněná data amerického ministerstva obchodu. Analytici počítali s růstem o 2,3 %.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 25. května po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v květnu vytvořili 178 000 nových pracovních míst. Ve středu to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vznikne 190 000 pracovních příležitostí. V dubnu vzniklo 204 000 nových pracovních míst.
- Americká obchodní bilance se zbožím v dubnu skončila s deficitem 68,19 miliardy USD (odhad: -71,2 miliard USD, březen: -68,4 miliardy USD).
- RBC Capital zvýšila doporučení na akcie ExxonMobil na "outperform" ze "sector perform".
- Vlivný americký spotřebitelský časopis Consumer Reports po váhání doporučil svým čtenářům koupi elektromobilu Model 3 automobilky Tesla. Podle jeho středečního vyjádření jej přesvědčil upravený software, který výrazně zkracuje brzdnou dráhu vozu. Ještě před týdnem časopis předesílal, že kvůli příliš slabým brzdám a dalším vadám nejnovější model Tesly jeho pečeť nezíská.
- Americká centrální banka ve středu zveřejnila návrh na zmírnění takzvaného Volckerova pravidla. To dosud v reakci na finanční krizi z roku 2008 a kvůli ochraně vkladů klientů zakazovalo bankám finanční spekulace na vlastní účet.
- Spojené státy začnou od pátku uvalovat cla ve výši 25 % na ocel a 10 % na hliník z Evropské unie, Kanady a Mexika. Oznámil to ve čtvrtek americký ministr obchodu Wilbur Ross. Rozhodnutí posiluje obavy ze vzniku obchodní války a dotkne se také českých ocelářů. Evropská unie, Kanada i Mexiko již uvedly, že v reakci na postup Washingtonu plánují zavedení vlastních cel na různé zboží z USA.
- Prezident USA Donald Trump chce podle německého časopisu Wirtschaftswoche vytlačit německé automobilky z amerického trhu. Francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi řekl, že nechce, aby New York brázdily mercedesy, uvedl časopis s odvoláním na diplomatické zdroje z EU a USA.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 26. května 221 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 234 tisících z předcházejícího týdne očekával trh mírnější pokles na 228 tisíc žádostí.
- Příjmy obyvatel USA byly v dubnu o 0,3 % vyšší než v březnu. Jejich růst si podle očekávání trhu udržel březnové tempo. Naopak spotřebitelské výdaje byly v porovnání s březnem vyšší o 0,6 %. V březnu obnášel jejich růst 0,4 % a trh očekával, že stejné tempo si růst výdajů udrží i v dubnu.
- USA: Index nákupních manažerů chicagského Fedu v dubnu stoupl na 62,7 bodu (březen: 57,6 bodu, odhad: 58 bodů).
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Výsledky Salesforce (v úterním after-marketu +4,2 %) v 1FQ: Očištěný zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 3,01 miliardy USD (odhad: 2,94 miliardy USD). Nad očekávání je i výhled firmy na druhé čtvrtletí.
- Výsledky HP (v úterním after-marketu +0,3 %) v 2FQ: Očištěný ziskna akcii 0,48 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 14 miliard USD (odhad: 13,59 miliardy USD).
- Výsledky Michael Kors Holdings v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,60 USD), tržby 1,18 miliardy USD (odhad: 1,15 miliardy USD).
- Výsledky Analog Devices v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,37 USD), tržby 1,51 miliardy USD (odhad: 1,47 miliardy USD).
- Výsledky Guess? v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,23 USD (v souladu s odhady), tržby 521,3 milionu USD (loni: 454,3 milionu USD).
- Výsledky Sears Holdings v 1Q: Upravená ztráta na akcii 3,93 USD (loni: +2,29 USD), tržby 2,89 miliardy USD (loni: 4,2 miliardy USD).
- Výsledky Dollar General v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 1,40 USD), tržby 6,11 miliardy USD (odhad: 6,18 miliardy USD).
- Výsledky Ciena v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,30 USD), tržby 730 milionů USD (odhad: 726,4 milionu USD).
- Výsledky Dollar Tree v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,23 USD), tržby 5,55 miliardy USD (odhad: 5,56 miliardy USD).
- Výsledky Workday v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,33 USD (v souladu s odhady), tržby 618,6 milionu USD (v souladu s odhady).
- Výsledky GameStop v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,38 USD (v souladu s odhady), tržby 1,93 miliardy USD (odhad: 1,95 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK