US MARKETZavírá za: 4 h 22 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Český trh práce očima Evropské komise: 1 dobrá a 2 špatné zprávy

Evropská komise koncem května zveřejnila Ageing Report pro rok 2018. Tato publikace vychází jednou za tři roky a zahrnuje spoustu zajímavých údajů a prognóz, například ohledně celkových výdajů spjatých s věkem (age-related expenditure). Česko se má do roku 2070 posunout blízko evropskému průměru, píše analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Nic nepopisuje výhled toho, co se má stát v příštích 52 letech, lépe než graf.

Zajímavá a pro současnost prudce relevantní je dlouhodobá prognóza nezaměstnanosti (komisí označovaná zkratkou NAWRU). Tuto prognózu lze totiž považovat zároveň za odhad rovnovážné míry nezaměstnanosti, k níž by se ta skutečná měla (při absenci nových příznivých nebo nepříznivých šoků) během několika málo let přiblížit.

Dobrou zprávou je to, že komise očekává, že nynější stav, kdy Česko hlásí na evropské poměry velice nízkou míru nezaměstnanosti, bude plus mínus platit i do budoucna. Lze to chápat jako hodnocení, že český trh práce je ve srovnání se zbytkem Evropy poměrně velice efektivní.

Špatnou zprávou číslo jedna je to, že Evropská komise uvádí hodnotu zřetelně nad tou současnou, konkrétně okolo 4,5 %. To by znamenalo, že nás během několika let čeká nárůst míry nezaměstnanosti o dobré dva procentní body, tedy o zhruba 200 tisíc lidí.

A druhá špatná zpráva? Česká nezaměstnanost se možná bude muset pohybovat mírně výše, než ukazuje výše uvedený graf. NAWRU totiž znamená "non-accelerating wage rate of unemployment", tedy míra nezaměstnanosti, při níž se nebude měnit tempo růstu nominálních mezd. V praxi ve většině civilizovaných zemí centrální banky dělají vše pro to, aby se neměnil nikoli růst mezd, nýbrž růst cen (i když část ekonomické obce praví, že cílování mezd by bylo lepší než cílování cen). Centrální banky se tedy nepřímo snaží držet nezaměstnanost na úrovni NAIRU (non-accelerating inflation rate of unemployment).

Pokud se růst mezd bude pohybovat ve stejné vzdálenosti od růstu cen, tedy pokud reálné mzdy porostou v čase neměnným tempem, NAWRU bude stejná jako NAIRU. V posledních několika desetiletích se ovšem ve vyspělém světě ukazuje, že růst reálných mezd zpomaluje, přičemž v pozadí může být například pokles růstu produktivity nebo pokles podílu práce na celkovém HDP. Pokud bude tento trend pokračovat a přijde i do Česka (které jde zatím přinejmenším u podílu práce na HDP opačným směrem než svět jako celek), znamená to, že ČNB bude muset udržovat míru nezaměstnanosti na úrovni vyšší než NAWRU.

Zdroj: Česká spořitelna

Analytici ČSČeská ekonomikaČeská republikaDemografieMichal SkořepaNezaměstnanostPracovní trh
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika