Ray Dalio: Dluhová krize přichází jednou za 15 let. Toto může ovlivnit průběh té příští

Ray Dalio, zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates, u příležitosti desátého výročí pádu investiční banky Lehman Brothers vydal knihu A Template for Understanding Big Debt Crises. V ní popisuje, jak dluhové krize vznikají a jak efektivně čelit jim samotným i jejich následkům. Zde je to nejpodstatnější.
Na začátku každé dluhové krize, jak ostatně její název napovídá, je dluh. "Lidé zapomínají, a proto se historie opakuje. Období nízkého zadlužení jsou střídána obdobími vysokého zadlužení, jež se za určitých podmínek stává spouštěčem krize. Historické zkušenosti ukazují, že dluhová krize přichází v průměru jednou za patnáct let," píše v knize Ray Dalio.
Každá dluhová krize je podle něj zvládnutelná, ale jen za předpokladu, že většina dluhu je denominována v domácí měně a že příslušně politické a měnové autority mají dostatek pravomocí. "Většina rizik nevyplývá z krizí samotných, ale z hrozby selhání politických a měnových autorit," upozorňuje Dalio.
V případě nástupu dluhové krize je podle uznávaného investora klíčová rychlost a síla, s jakou autority zareagují. "Důležité je nejen to, aby měly k dispozici dost účinných nástrojů, ale také to, aby věděly, kdy a v jaké míře mají nástroje použít," píše dále. "V této souvislosti mám určité obavy ze současné regulace. Může se totiž klidně stát, že měnové a politické autority budou v okamžiku nástupu příští krize nedobrovolně jen v roli diváků."
Zdroj: LinkedIn