Druhá fáze světové krize, která začala pádem Lehman Brothers, není izolovaná v Evropě

Evropská dluhová krize ovlivňuje velice negativně ekonomiku všude ve světě, říká Raghavan Seetharaman, výkonný ředitel Doha Bank QSC. Podle něj světové trhy nečeká druhé stejně hluboké dno, ale dojde k dalšímu propadu.
Začalo to před čtyřmi lety, pokračuje to dodnes. Světová krize se týká většiny vyspělých ekonomik a působí i na ty rozvíjející se. Fiskální politika nejde ruku v ruce s politikou monetární.
"Německo mimo jiné bude muset přistoupit na společné eurobondy, aby se podařilo Evropu zkonsolidovat. V opačném případě nastoupí místo společného projektu dezintegrace," tvrdí Seetharaman.
Právě druhý scénář považuje za pravděpodobný. Výsledkem bude odloučení silného jádra "odpovědných" evropských zemí. Kromě Řecka, které podle něj opustí eurozónu do konce roku, se další integrační proces jen těžko bude týkat Itálie, Portugalska a Španělska, protože jejich úroky za půjčky na trhu jsou dlouhodobě neudržitelné. Musely by výrazně nastartovat ekonomiku, a to je zatím v nedohlednu.
Prakticky by následoval rozpad eurozóny se všemi důsledky pro globální ekonomiku. Ta přitom již nyní výrazně zpomaluje, což ukazují data z USA, Číny i Indie.
Zdroj: Bloomberg