Jim O'Neill: Se zeměmi BRIC je stále potřeba počítat

Nepříznivá data z Indie a Číny znepokojují ekonomy. Celý svět se proto začíná strachovat o "motor globální ekonomiky" pod zkratkou BRIC. Ve své nejnovější zprávě se legendární ekonom Jim O'Neill zaměřuje na současné hrozby, kterým země BRIC čelí.
Jsme v situaci, kdy s výjimkou Ruska data BRIC za první čtvrtletí zklamala. Růst v Brazílii a Indii byl nezvykle slabý. Nejnovější makroindikátory, zejména nízké PMI (index nákupních manažerů) v Číně, naznačují, že se věci nevyvíjejí tak, jak by optimisté čekali. (Čínská centrální banka mimochodem již minulý čtvrtek snížila úrokové sazby - pozn.red.).
O'Neill však nechce BRICs odepisovat. Zde jsou nejzajímavější postřehy k jednotlivým zemím v dlouhodobém výhledu:
Brazílii hrozí "holandská nemoc"
Brazílie čelí několika problémům. Jedním z nich je riziko takzvané holandské nemoci. Jde o fenomén, kdy se ekonomika spoléhá na růst cen komodit v celé své hospodářské politice a v mezinárodním obchodě. Ostatní exportní odvětví kvůli nadhodnocené měně ztrácejí konkurenceschopnost, protože nedokáží čelit levným dovozům. Důsledkem je úbytek pracovních příležitostí.
Dokud zůstane real nadhodnocený, závislost Brazílie na komoditách se bude prohlubovat. Ve střednědobém výhledu by měl ovšem působit pozitivně pokles reálných úrokových sazeb a realu.
Rusko zatím jede na plný plyn
Rusko jako jediné ze čtyřky BRIC svými ekonomickými daty za první čtvrtletí pozitivně překvapilo. Reálný HDP rostl meziročně o 4,9 %. Největším strašákem Ruska je případný výraznější pokles ceny ropy, který je podle O'Neilla dříve nebo později pravděpodobný.
Aby se toto riziko minimalizovalo, musí země přijmout kroky k větší diverzifikaci ekonomiky, zlepšit právní prostředí a pokračovat transparentní cestou v plánovaných privatizacích.
Indie - největší zklamání
Indie má největší dlouhodobý potenciál ze všech čtyř zemí díky svému velmi příznivému demografickému vývoji. Indové si však musejí dát do pořádku politiku. Snad několik posledních ekonomických neúspěchů a zklamání konečně přinutí indické politiky k akci.
Měli by v první řadě napravit některé z chyb, které učinili koncem roku 2011 v oblasti přímých zahraničních investic.
Čína zůstává nadějí pro světovou ekonomiku
Zatímco se zdá, že reálný HDP za druhé čtvrtletí bude slabší než 8,1 % z prvního kvartálu, indikátory se v posledních několika měsících zlepšují. Monetární podmínky v Číně se začínají uvolňovat. 7,5-8% reálný růst je tažen spotřebou, která by se měla v následující dekádě dále zvyšovat.
V globálním kontextu tato prognóza představuje dodatečných 8 bilionů USD reálného růstu, tedy stejnou sumu, jakou přispěje k světovému HDP Evropa a Amerika dohromady. Bereme-li v potaz nižší očekávání brazilského a indického růstu, jde o dvě třetiny celkového potenciálu BRIC.
Čínský nominální HDP vzrostl v roce 2011 o 1,3 bilionu USD. Z toho se dá usuzovat, že by Čína dokázala každých 11,5 týdne vytvořit ekonomiku velikosti Řecka, za rok ekonomiku velikosti Španělska.
BRIC společně přispívají k světovému růstu 2,2 bilionu USD, což není vzdálené potenciálu italské ekonomiky.
Zdroj: Goldman Sachs