ECB nejspíše bude muset znovu nakupovat dluhopisy PIIGS, ESM by navíc mohl pomáhat rekapitalizovat evropské banky

Francouzský prezident Holande souhlasí s italským premiérem Montim v tom, že by Evropský stabilizační mechanismus (ESM) měl odkupovat dluhopisy problémových zemí eurozóny. Tomu v krátkodobém horizontu rozumí i Andrew Bosomworth z PIMCO, největšího dluhopisového fondu na světě. Kromě toho by se prý mohl podílet i na rekapitalizaci evropských bank. Bosomworth to uvedl ve vysílání zpravodajské stanice Bloomberg.
Bosomworth v této souvislosti připomněl americký vládní program TARP, který pomohl během finanční krize zachránit zámořský bankovní systém. V Evropě si něco podobného většina vlád nemůže dovolit, a proto potřebuje "pomoc" zvenčí. Pokud by k podobnému mechanismu došlo a ESM by rekapitalizoval evropské banky, znamenalo by to naprostou změnu podmínek v evropské ekonomice.
Investory by to ovšem na "nákupní stranu" dluhopisového trhu přilákalo jen krátkodobě. Dlouhodobě je totiž míček na politické straně hřiště. Aby podobný společný postup při řešení zadlužení jednotlivých zemí a problémů jejich bankovních systémů mohl fungovat, musela by se podle Bosomwortha prohloubit evropská fiskální a politická unie. Začátkem by ovšem byla právě zmíněná změna "mandátu" ESM.
ECB pak zřejmě bude muset alespoň krátkodobě uklidnit dluhopisové trhy a obnovit svůj program odkupu dluhopisů problémových evropských zemí. Čeká ovšem na jasný signál od politiků, kterým směrem se chce eurozóna a celá Evropa vydat - cestou větší integrace, nebo naopak?
Kdo bude platit?
Jednoduchá odpověď - Německo. Angela Merkelová ve středu večer připustila možnost navýšení záchranných mechanismů v Evropě a odkup dluhopisů, na což reagovaly například americké akcie růstem. Vývoj výnosů německých dluhopisů mluví jasnou řečí - v posledních týdnech šplhají z historických minim, tlak na Merkelovou je velice silný. Ve středu výnosy rostly o 5,5 %, v úterý o více než 8 %.
Zdroj: Bloomberg