Americká ekonomika v únoru vytvořila jen 20 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti ale i tak klesla na 3,8 %

Ve Spojených státech v únoru mimo zemědělství vzniklo zhruba 20 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 180 tisíc míst po 311 tisících v lednu (revidováno z 304 tisíc). Míra nezaměstnanosti se ale snížila na 3,8 % z 4 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd zrychlil na 3,4 % z 3,1 %.
Růst pracovních míst byl nejslabší od září 2017, hlavní podíl na tom měly stavebnictví a služby. Ve stavebním sektoru v únoru ubylo zhruba 31 000 míst, což je největší propad od prosince 2013. V lednu přitom sektor asi 53 000 míst přidal. V sektoru pohostinství a volnočasových aktivit v únoru nevzniklo žádné místo po lednovém přírůstku 89 000 míst.
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v únoru zůstala na 63,2 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, spadla na 7,3 % z 8,1 % v předchozím měsíci.
Průměrná hodinová mzda se v únoru meziročně zvýšila o 3,4 %, přičemž trh očekával 3,3% nárůst. V lednu byl meziroční růst 3,1 %. Proti lednu se mzda v únoru zvýšila o 0,4 %, analytici čekali růst o 0,3 % po 0,1% zvýšení v lednu.
V soukromém sektoru vzniklo v únoru asi 25 tisíc míst po přírůstku 308 tisíc míst v lednu (revidováno z 296 tisíc). Čekal se přírůstek zhruba 170 tisíc míst. Ve veřejném sektoru v únoru ubylo asi 5 tisíc míst, v lednu se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil asi o 3 tisíce (revidováno z 8 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za únor vznik přibližně 4 tisíc míst (odhad: +11 tisíc, leden: +21 tisíc).
Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v únoru vytvořili 183 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo 190 000 pracovních příležitostí. V lednu vzniklo přibližně 300 000 pracovních míst (revidováno z 213 000).
"Prudké zpomalení růstu pracovních příležitostí přináší další důkaz, že hospodářský růst v USA v prvním čtvrtletí zpomalil," uvedl v reakci na zveřejněná data ekonom Michael Pearce z analytické společnosti Capital Economics. "To potvrzuje názor, že centrální banka letos úrokové sazby nezvýší," dodal.
Zpomalující růst globální ekonomiky, obchodní válka s Čínou a signály vyšší obezřetnosti mezi spotřebiteli podle mnoha ekonomů způsobí slabší růst v prvních třech měsících letošního roku. Mnoho analytiků však stále očekává, že firmy budou dále přijímat zaměstnance a že se růst ve druhém čtvrtletí zotaví.
Americká ekonomika loni vzrostla o 2,9 %, nejvíce za tři roky. Ke konci roku ale ztratila na dynamice. V prosinci se snížily maloobchodní tržby, výstavba nových domů, firemní výdaje i vývoz.
Zdroj: Bloomberg, ČTK