Španělsko a Itálie si vydupaly na summitu odkupy dluhopisů bez zásadních podmínek

Lídři eurozóny se v pátek nad ránem po půlnočním setkání představitelů zemí platících eurem v Bruselu dohodli na opatřeních, která by měla uklidnit trh s dluhopisy, když především ty španělské a italské v posledních týdnech svými výnosy strašily většinu Evropy. Dohodli se také na vytvoření dohledového orgánu nad bankami v eurozóně, což by měl být první krok k diskutované bankovní unii.
Politici se poté, kdy Španělsko a Itálie odmítly podepsat dohodu o podpoře růstu (tvorbě míst) ve výši 120 miliard eur, nakonec domluvili, že budou moci záchranné fondy eurozóny nakupovat dluhopisy problémových zemí, aniž by byly tyto země nuceny přijímat nová úsporná opatření, a to ačkoli zatím nesplňují dohodnutá rozpočtová pravidla.
ESM ve hře
Po dlouhých jednáních také došli k tomu, že ESM bude moci půjčovat přímo bankám, čímž je pomůže rekapitalizovat, aniž by se tím zvyšoval schodek rozpočtu příslušných zemí. ESM přitom nebude preferovaným věřitelem.
Dozor nad bankami se bude týkat jen bank v eurozóně. České banky, o jejichž "suverenitu" se obávaly česká vláda i ČNB, budou mimo systém, ale mohou se k němu kdykoli dobrovolně připojit.
Země, které potřebují evropskou podporu na trhu se svými dluhopisy, budou muset souhlasit a zavázat se k "jízdnímu řádu" pomoci. Nebudou ovšem podléhat kontrole takzvané Troiky, jako tomu bylo a je v případě Řecka, Portugalska a Irska.
Euro po zprávách prudce posiluje vůči dolaru.
Výnosy španělských 10letých dluhopisů během dopoledne spadly na 6,4 %, ještě ve čtvrtek se pohybovaly okolo 7 %.
Prezident EU Herman Van Rompuy na tiskové konferenci po jednáních uvedl, že bylo cílem zavést mechanismus pro banky v měnové unii, který by "zapojil ECB do narušení nepříjemný cyklus závislosti bank a vlád zemí eurozóny".
"Cílem je stabilita na dluhopisovém trhu a možnost pomoci zemím, které jdou správným směrem. Chceme, aby euro bylo nezvratným projektem," uvedl Van Rompuy.
Merkelová "vyměkla"
Německá kancléřka Angela merkelová před summitem odmítala společné záruky zas dluhy jednotlivých zemí, bankovní unie podle ní má být až dalším krokem v rámci evropské integrace, a také odmítala společné evropské dluhopisy. Tyto body zatím stále platí, ovšem jinak je summit v Bruselu už nyní chápán jako prohra Německa.
Jako by nestačilo ponížení německé hrdosti na fotbalovém EURU, kde v semifinále v útočném zápase Německo podlehlo Itálii 1:2. Noc tedy skončila 2:0 pro italského premiéra Montiho.