Vítěz summitu? Merkelová!

Itálie, Španělsko, možná Irsko - vítězů evropského summitu bychom ve světových médiích napočítali více. Financial Times ovšem nepotřebují rychlé soudy a vidí jako vítěze hlavní hybnou sílu Evropy - Německo. Jak je to možné, když Merkelová na summitu přece ustoupila z některých dříve "nedobytných" pozic? Financial Times vyjmenovávají hned několik důvodů.
ESM nemá ani o euro více než před summitem.
ESM není dostatečně velký, obzvláště pokud má rekapitalizovat (zachraňovat) španělské banky a pomáhat Itálii s jejím financováním tím, že bude odkupovat její dluhopisy.
Německo nepřisypalo do evropských fondů ani cent. Německý ústavní soud přezkoumá stížnosti podané proti schválení trvalého záchranného fondu eurozóny ESM 10. července, den po plánovaném vstupu fondu v platnost. Ratifikace se tak zpozdí.
Itálii stále čeká návštěva inspektorů Troiky, pokud chce myslet na evropské peníze. Její rozpočet musí být pod kontrolou.
ECB není zaangažována o nic více než před summitem. Ve čtvrtek se uvidí, snížení sazeb na 0,75 % ovšem ekonomice pomůže jen málo.
Bailout španělských bank bude stále podléhat kontrole ze zahraničí.
Není zcela jasné, zda bude mít ESM právo rekapitalizovat banky. Dost možná o tom budou muset ještě rozhodovat voliči.
Sečteno a podtrženo, hlavní zprávou minulého týdne nebyly dohody na summitu, ale Merkelové výrok, že "eurobondy nebudou, dokud bude naživu". To naznačuje, že to s politickou unií v Evropě myslí asi tak vážně, jako Bundesbank v 80. letech, když tvrdila, že je měnová unie možná až po zavedení politické unie. Bylo to jen jinak řečené "nikdy".

Zdroj: Financial Times