Vláda schválila poskytnutí ropy Unipetrolu ze státních rezerv

Vláda schválila poskytnutí ropy petrochemického holdingu Unipetrol ze státních hmotných rezerv. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Bližší informace k rozhodnutí neposkytla, materiál byl totiž projednáván v utajeném režimu.
Unipetrol má v současnosti zásoby sirné ruské ropy pro svou rafinérii v Litvínově asi na pět dní. Do Česka přitom od pátku ropovodem Družba neteče žádná ropa, evropské státy ji ruské straně odmítly kvůli jejímu znečištění organickým chloridem.
"Aktuální dočasné pozastavení dodávek kontaminované ropy na trhy, na kterých skupina Orlen působí, nemá vliv na kontinuitu zpracování v rafinériích skupiny," řekl ČTK mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Rafinérie podle něj pracují v normálním režimu a dodávky ropy pro ně jsou zajištěny.
Podle Kaidla existují různé možnosti, jak v dlouhodobém horizontu zajistit bezpečné a stabilní dodávky pro rafinérie. Jednou z nich je podle něj možné využití intervenčních zásob. "V této souvislosti jsme obdrželi kladné rozhodnutí české vlády. V závislosti na vývoji situace přijmeme vhodná rozhodnutí, abychom zajistili nepřetržitou činnost všech rafinérií," uvedl.
Česko má nyní přes přerušení dodávek ruské ropy ropovodem Družba pokryty komerčními subjekty zásoby pohonných hmot na příštích 30 dní. Kromě komerčních zásob má Česko také zásoby ropy a ropných produktů ve státních rezervách, které teď činí asi 84 dní.
Unipetrol v Česku provozuje vedle litvínovské rafinérie také rafinérii v Kralupech nad Vltavou. Ruskou sirnou ropu zpracovává však pouze rafinérie v Litvínově. Roční kapacita obou českých rafinérií je dohromady zhruba devět milionů tun ropy, z čehož na litvínovskou rafinérii připadá téměř šest milionů tun. Kralupská rafinérie naopak zpracovává nízkosirné ropy přepravované do Česka z italského Terstu přes Ingolstadt ropovodem IKL, který byl uveden do provozu v lednu 1996. Podle odborníků však lze tuto ropu použít v Litvínově jen velmi obtížně.
Objem ropy dodané do Česka zveřejňoval státní správce ropovodů Mero do doby, než se Unipetrol stal v roce 2015 jediným vlastníkem někdejší České rafinérské. V roce 2014 bylo do ČR dodáno 7,48 milionu tun ropy, z toho ropovodem Družba 3,85 milionu tun. Organický chlorid se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale potřeba ho od ropy oddělit, protože může poškodit rafinérie.
Zdroj: ČTK