US MARKETOtevírá za: 11 h 32 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Americká střední třída jako ohrožený druh

Střední třída byla dlouhá desetiletí jedním ze symbolů Spojených států. Jenže časy se mění a lidé snažící se žít svůj americký sen nemají na růžích ustláno.

Po druhé světové válce ve Spojených státech rostly současně ekonomika, produktivita i mzdy. Od konce 70. let se ale křivky začaly rozcházet, což později umocnila řada daňových reforem hrajících do karet hlavně těm nejmajetnějším.

Zatímco v roce 1966 končilo v peněženkách "spodních" 90 % Američanů podle příjmů 64 % národních příjmů, v roce 2014 už to bylo jen 53 %. Naproti tomu nejbohatších 10 % Američanů se posunulo z 37 % na 47 %.

"Zlepšení situace lidí s nejnižšími příjmy dříve přinášela opatření, která přicházela po rozsáhlých finančních krizích. Po Velké hospodářské krizi těm nejméně majetným pomohlo například posílení regulace finančních trhů, zavedení povinného pojištění vkladů v bankách nebo přijetí zákona o sociálním zabezpečení," vysvětluje Barry Ritholtz, zakladatel Ritholtz Wealth Management. "Po finanční krizi z roku 2008 ale nic takového nepřišlo. Právě naopak, smetanu ze všech podpůrných opatření slízli hlavně ti nejbohatší."

Zdroj: Ritholtz.com

Americká ekonomikaBohatstvíChudobaSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika