Ideologická válka dvou těžkých vah v malém světě

Pro spor mezi Spojenými státy a Čínou se vžilo označení obchodní válka. Zakladatel a jeden ze dvou šéfů společnosti Bridgewater Associates Ray Dalio ale upozorňuje, že toto slovní spojení je značně zjednodušující. Vysvětluje, že jde o ideologický střet dvou těžkých vah v příliš malém světě.
Obchod je pouze zbraň, kterou je spor veden. O obchod ve skutečnosti nejde. Spojené státy a Čína reprezentují dva odlišné přístupy k politice, byznysu i společnosti. A Čína se navíc posouvá od rozvíjející se k rozvinuté ekonomice, což představitele USA značně dráždí.
"Při zběžném pohledu se může zdát, že spor USA-Čína bude vyřešen ve chvíli, kde se dvě největší světové ekonomiky dohodnou na podmínkách vzájemné obchodní výměny. Ve skutečnosti ale sledujeme souboj, který jen těžko určí vítěze. Jádro sporu přetrvá," upozorňuje Dalio.
"To, že Čína ekonomicky dožene Spojené státy relativně brzy, je zřejmé. Stačí srovnat hospodářský růst těchto dvou zemí. Proto se Washington pustil do konfrontace s Pekingem. Spojené státy potřebují zbrzdit růst svalů Číny, zatímco ta by naopak potřebovala klid," pokračuje.
Spor země draka a USA může podle Dalia skončit pouze dvěma způsoby. "Čína bezpochyby Spojené státy dožene, takže současný spor rozhoduje jen o tom, kdy se tak stane. Z mého pohledu může konfrontace Washingtonu a Pekingu dopadnout jen dvěma způsoby, a to buď s pozitivním dopadem na světovou ekonomiku (pochopí-li obě země, že win-win dohoda je lepší než lose-lose válka), nebo s negativním dopadem na světové hospodářství (budou-li obě strany trvat na tom, že ta druhá musí převzít její ideologii)," dodává Dalio.
Zdroj: Bridgewater Associates