10 výbušných bublin, které zabijí kapitalismus

Pět let poté, co na přelomu tisíciletí s trhy zamávala technologická bublina, varoval The Economist, že se na nás řítí další katastrofa. Shodou okolností opět splasknutí bubliny, a to té nejhorší v historii – nemovitostní. Od roku 2000 vzrostly ceny nemovitostí během pěti let o neuvěřitelných 75 % - na světě byla nová "dot.com". A nebyla to zdaleka bublina poslední.
Jeremy Grantham, zakladatel a investiční stratég GMO, v dubnu 2007 hrozil, že dopady této bubliny pocítí všechny země a postihne ceny všech aktiv. V říjnu vlak narazil v plné rychlosti. O rok později došlo k pádu Lehman Brothers a propadu akcií a ekonomik po celém světě.
Nyní Grantham přepovídá další bubliny, které pohřbí kapitalismus. "Slabina moderního kapitalismu tkví v tom, že nedokáže pracovat s omezenými zdroji a matematickou nemožností udržet trvalý ekonomický růst. I když má tisíce výhod oproti jiným systémům, selhává v několika málo (avšak nejdůležitějších) oblastech."
1. Bublina zdravotní péče: Co přinese Obamacare?
Reforma zdravotnictví současného amerického prezidenta zvaná "Obamacare" může v celém sektoru nadělat divy. Náklady na zdravotní péči se v USA stanou brzdou ekonomiky, zvláště když tisíce lobbistů již dnes usilují o udržení růstu nákladů.
2. Bublina veřejného sektoru: "Vláda na prodej"
Vlády vyspělého světa se kvůli svému zadlužení a s tím spojené závislosti na externích finančních zdrojích odcizují státům a národům, které mají spravovat. Propojení úředníků a byznysmenů se s růstem dluhů posiluje. Vládní rozpočet je následně rozprodáván lobbistům s "nejlepšími" nabídkami.
3. Bublina na Wall Street: 20% růst platů bankéřů potopí bankovní akcie o 60 %
Zatímco loni většina bankovních akcií zažívala nejhorší časy, bankéři si polepšili průměrně o 20,4 %. Kdo je největším poraženým? Třeba akcionáři Citigroup - její ředitel Vikram Pandit dostal zaplaceno 14,9 milionu USD v době, kdy akcie banky ztratily přes 60 %.
4. Bublina nerovných příjmů
Podle propočtů Fedu si 1 % nejbohatších v posledních třech letech polepšilo o 2 %. Naopak příjmy střední třídy klesly o 39 %. Míra bohatství průměrné americké rodiny je zhruba stejná jako před dvaceti lety.
Amerika se kdysi pyšnila nálepkou země příležitostí pro každého, dnešní statistika ovšem říká něco jiného. Americký sen je minulostí, nejbohatší 1 % lidí pro sebe získalo 93 % celkového růstu příjmů. Trendem je integrace bohatství do nejvyšších skupin, úbytek střední třídy a růst chudoby.
5. Dluhová bublina: Absolventi prestižních univerzit prodávají hamburgery
Co dnes znamená titul z univerzity? Hromadů dluhů a neschopnost najít kvalifikovanou práci. Sedmadvacetiletá absolventka Newyorské univerzity Emily Sandersová je už více než deset let servírkou a barmankou zároveň. Nemá zdravotní pojištění ani spořicí účet. I když je nemocná, musí do práce, aby si vydělala na živobytí. A není to jen téma Spojených států - zeptejte se v Řecku, v Itálii, Španělsku, ale i v Německu.
6. Světová bublina nezaměstnanosti
Dříve než uhodila krize, měli lidé ze střední třídy ve vyspělém světě dobrou a stálou práci. "Nový normál" počítá se zástupy nezaměstnaných. Co je na tom nejhorší? Že jde především o mladé lidi.
Až tato bublina praskne, zažijeme horší nepokoje než během Arabského jara nebo Occupy Wall Street. Vlády mají nejvyšší čas vymyslet, jak mladým lidem dát práci, než se stanou nezaměstnatelnými. Grantham se obává, že vlády zaspí a vyspělý svět se ocitne v plamenech antikapitalistických revolucí.
7. Ropná bublina: Nová ropná krize spustí další vlnu Arabského jara
Finanční poradci doporučují investice do mladých trhů, protože ty vyspělé budou dlouhodobě nabízet jen žalostné výnosy. Pozor na ropné velmoci, ve vzduchu visí další "arabská jara" - noční můra pro ropné šejky.
8. Růstová bublina: Nový normál = anemický růst
Od roku 2008 vidíme u západních ekonomik jen velmi slabou růstovou trajektorii, případně stagnaci. Proč? V důsledku přehnané spotřeby v minulých desetiletích následují dekády "utahování opasků". Země nemají kam exportovat, když poptávka po produkci ve vyspělých regionech slábne.
Finanční poradci začínájí své klienty připravovat na novou realitu pomalého ekonomického růstu, mírných a selektovaných zlepšení na akciovém trhu a nízkých úrokových sazeb u bezpečných dluhopisů.
9. Bublina rizika
Ještě dlouho nebudeme mít klid, ve vzduchu bude riziko mimořádných velkých událostí s nedozírným dopadem (černých labutí). Investoři a americký kapitalismus by ve velmi krátké době měli počítat se třemi scénáři: kulminací evropské dluhové krize, "fiskálním útesem" po amerických prezidentských volbách (politická paralýza podobná debatě o dluhovém stropu z loňského léta) a rizikem recese emerging markets (kvůli jejich silnému exportnímu napojení na západní trhy a stále nedostatečné domácí poptávce, která by mohla výpadky ve vývozu nahradit).
10. Bublina kapitalismu: Lidská sobeckost a krátkozrakost zvítězí
Rostoucím trendem poslední doby je "extrémní kapitalismus": ti, kdo nám vládnou, nejednají ve jménu celé společnosti, ale jen s ohledem na své vlastní zájmy. Jak varuje Grantham, "...dnešní kapitalismus ztrácí etiku a svědomí...". Systém v současné podobě je sebezničující, likviduje ho absence morální brzdy a uvažování v krátkodobém horizontu. Chybí vize a promýšlení dlouhodobých důsledků současných rozhodnutí.
Zdroj: MarketWatch