US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,90 %
KB-0,67 %
Erste-0,87 %

Meziroční míra inflace v květnu v Česku podle odhadů klesla na 2,6 %

Meziroční inflace v květnu klesla na 2,6 % z dubnových 2,8 %, vyplývá z odhadů většiny analytiků oslovených ČTK. Ve srovnání s předchozím měsícem ovšem ceny podle odhadů vzrostly. Český statistický úřad zveřejní údaje o květnové inflaci v úterý 11. června.

"I když meziměsíčně všechny hlavní kategorie zdražovaly, v meziročním srovnání inflace podle všeho zpomalila ve všech složkách. Může za to silný efekt statistické základny," uvedla ekonomka z Komerční banky Monika Junicke. V následujících měsících bude podle ní inflace pomalu zvolňovat. Zůstane ale po zbytek roku nad dvěma procenty.

"Očekáváme, že meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zpomalí na 2,6 %. Vyšší budou ceny pohonných hmot, avšak vzhledem k jejich nízké váze to celkovou inflaci příliš neovlivní," uvedla analytička z Raiffeisenbank Eliška Jelínková.

I podle analytika ze společnosti AKCENTA CZ Miroslava Nováka spotřebitelské ceny v květnu dále rostly, ale v meziročním srovnání se cenová dynamika zpomalila. "V meziročním srovnání zůstaly v květnu hlavním zdrojem růstu inflace náklady spojené s bydlením včetně energií, které přispívají zhruba z poloviny k celkovému růstu spotřebitelské inflace. Významnější příspěvek do celkové inflace lze v květnu očekávat i od potravin, alkoholu s tabákem a od služeb," uvedl.

Růst meziroční inflace naopak očekává hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek, a to na 2,9 %. "K cenovému růstu v květnu přispěly zejména potraviny a alkoholické nápoje. Rostly i ceny pohonných hmot, ty ovšem nižším tempem než loni v květnu, takže se meziroční přírůstek v této kategorii snížil," uvedl.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie