Bankrot ve hře? Americké vládě hrozí, že v září nebude schopna splácet závazky

Americká vláda se ještě pomalu nevzpamatovala z rozpočtové krize, která zemi ochromila v úvodu roku, a na obzoru se objevuje krize další. Alespoň to tvrdí think tank Bipartisan Policy Center, podle kterého by administrativa Donalda Trumpa mohla být v září bez peněz kvůli nižším než očekávaným daňovým výnosům.
Podle Shaie Akabase, ředitele oddělení pro hospodářskou politiku BPC, daňové příjmy rostou zhruba 2-3% tempem, v rozpočtu se však počítalo s tempem růstu zhruba o 5-6 %. Analýza Bipartisan Policy Center tedy vypovídá o "významném riziku" toho, že americká vláda bude bez peněz již na začátku září, přestože předchozí prognózy počítaly s tím, že zákonodárci budou mít čas alespoň do října.
Před blížící se krizí varoval již v červnu americký ministr financí Steven Mnuchin, který je hlavním vyjednavačem Trumpovy administrativy stran navyšování dluhového stropu. Jednání o vládním dluhu a rozpočtu se ale od té doby nikam neposunula, přestože se Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů, a Mitch McConnell, šéf republikánské většiny v Senátu, shodli, že další rozpočtová krize nehrozí.
Kongres se tak nyní ocitá pod tlakem, neboť aktuálně zbývají pouhé tři pracovní týdny do plánovaného šestitýdenního letního volna. "Naše nová analýza odhalila nebezpečný scénář, který není možné ignorovat. Rozpočtoví vyjednávači musejí vědět, že čas se krátí," dodává k tomu Akabas.
Oleje do ohně navíc v úvodu týdne přilila rozpočtový výbor Kongresu (CBO), který uvedl, že pro první tři čtvrtletí fiskálního roku 2019 očekává rozpočtový deficit 746 miliard USD, přičemž federální výdaje by v tomto období měly být meziročně vyšší o 208 miliard dolarů. Stojí za zmínku, že za celý fiskální rok 2018 byl rozpočtový schodek Spojených států 779 miliard dolarů, a byl tak nejvyšší od fiskálního roku 2012. Pokud by deficit pokračoval v nastaveném tempu růstu, mohl by v celoročním horizontu překonat hranici bilionu dolarů.
Analytici proto varují, že neplnění závazků americké vlády by mohlo otřást dluhopisovým trhem a zvýšit náklady na půjčky vlády i jednotlivců. Vyloučit ale nelze ani zhoršení ratingu USA nebo jeho výhledu.
Zdroj: Associated Press