USA: Meziroční inflace v červnu klesla na 1,6 %

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1,6 % po zvýšení o 1,8 % v květnu. Meziměsíční inflace byla na úrovni 0,1 %, trh čekal 0,2 %.
Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, vzrostla o 0,3 %. To je nejvíce za téměř rok a půl a více, než čekali analytici. Podle nich ale statistika patrně nic nezmění na tom, že Fed tento měsíc sníží úrokové sazby.
Hlavní podíl na červnovém růstu cen má výrazné zvýšení nákladů na oděvy, ojetá auta a vybavení domácností. Zvýšily se i náklady na zdravotní péči a ceny nájmů.
Růst jádrové inflace je v meziměsíčním srovnání nejvýraznější od ledna 2018. V předchozích čtyřech měsících se tyto ceny zvýšily vždy o 0,1 %.
Za 12 měsíců do konce června jádrová inflace činila 2,1 % a zvýšila se z 2 % v květnu.
Celkovou inflaci brzdily ceny benzinu a potravin. Benzin zlevnil o 3,6 % po poklesu o 0,5 % v květnu, ceny potravin stagnovaly po květnovém růstu o 0,3 %.
Fed, který chce mít inflaci na dvou procentech, dává při sledování cenového vývoje přednost indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE). Jádrový PCE byl ale podle posledních údajů na 1,5 %.
Šéf Fedu Jerome Powell ve středu v Kongresu naznačil, že základní úrok ve Spojených státech by se mohl brzy snížit. Výhled americké ekonomiky podle něj dál ohrožuje napětí v obchodních vztazích a také útlum globální ekonomiky. Existuje podle něj také riziko, že slabá inflace přetrvá déle, než banka nyní předpokládá.
Měnový výbor Fedu zasedá 30. a 31. července.
Zdroj: Reuters, ČTK