Americká ekonomika v říjnu vytvořila 128 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti stoupla na 3,6 %

Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo asi 128 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo jen zhruba 89 tisíc míst po 180 tisících v září (revidováno ze 136 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla z 3,5 % na 3,6 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v říjnu stagnoval na 3 %.
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v říjnu vzrostla na 63,3 % z 63,2 % v září. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni pouze na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, vzrostla na 7 % ze 6,9 %.
Průměrná hodinová mzda v říjnu meziročně stoupla o 3 %, tedy stejně jako v září (září před revizí: 2,9 %). Proti září se mzda v říjnu zvýšila o 0,2 %, čekal se růst o 0,3 % po zářijové stagnaci.
V soukromém sektoru vzniklo v říjnu zhruba 131 tisíc míst po přírůstku asi 167 tisíc míst v září (revidováno ze 114 tisíc). Očekával se přírůstek přibližně 80 tisíc míst. Ve veřejném sektoru ubyly v říjnu 3 tisíce míst, v září se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil o 13 tisíc (revidováno z 22 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za říjen úbytek asi 36 tisíc míst (odhad: -50 tisíc, září: -5 tisíc).
Trh práce v říjnu ovlivnila rozsáhlá stávka zaměstnanců automobilky General Motors. V automobilovém sektoru v říjnu kvůli stávce v GM zaniklo asi 42 000 pracovních míst. Část ekonomů však odhadovala, že dopad bude mít stávka až na 50 000 míst.
Americký dolar v reakci na zveřejněná data mírně posílil, euro k americké měně oslabilo z 1,1155 USD na 1,1132 USD, poté ale dolar o všechny zisky přišel a naopak oslabil. Futures na akciový index S&P 500 výrazně poskočily.
Zpráva podle analytiků uklidňuje obavy, že americká ekonomika směřuje do recese. Podporuje naopak hodnocení americké centrální banky, která trh práce v USA označila ve své středeční zprávě za příznivý a naznačila, že zatím nebude pokračovat ve snižování základní úrokové sazby. Je to dobrá zpráva i pro amerického prezidenta Donalda Trumpa, který bude v roce 2020 usilovat o znovuzvolení.
Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v říjnu vytvořili asi 125 tisíc míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo zhruba 120 tisíc pracovních příležitostí po 93 tisících v září (revidováno ze 135 tisíc).
Ekonomové odhadují, že k udržení míry nezaměstnanosti na stávající úrovni je potřeba každý měsíc vytvořit asi 100 tisíc pracovních míst. Údaj o tvorbě míst za srpen byl potvrzen na 168 tisících.
Za celý rok 2018 americká ekonomika vytvořila přibližně 2,6 milionu pracovních míst, což bylo nad 2,1 milionu z roku 2017 i 2,2 milionu z roku 2016.
Růst cen v září zůstal na 1,7 %, růst HDP v třetím čtvrtletí zpomalil na 1,9 %
Růst ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvních dat ministerstva obchodu zpomalil na 1,9 % ze 2 % v předchozím kvartálu. Překonal však očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali jen na 1,6 %.
Za celý loňský rok ekonomika USA vzrostla o 2,9 %, celoroční růst tak zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se k 3% úrovni, kterou si stanovila za cíl administrativa Donalda Trumpa.
Meziroční index spotřebitelských cen v USA v září stagnoval na 1,7 %. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v září nezměnily po růstu o 0,1 % v srpnu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, si udržela meziroční srpnové tempo 2,4 %.
Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK