Čína zachraňující Evropu: Koho ten nesmysl jen napadl?!

Německá kancléřka Merkelová si vyjela do Číny jednat o řadě věcí. V centru pozornosti byla obchodní spolupráce Německa s Čínou, řada byznysmenů v německé vládní delegaci jistě podepsala smlouvy za miliardy eur. Nebyla by to ovšem finanční média, kdyby nespekulovala o čínské pomoci zadlužené Evropě. Jak jinak než nákupy dluhopisů evropských zemí, ty přece všechno zachrání.
Odkupy dluhopisů jako by byly mantrou těch, kdo volají po "ekonomické záchraně světa". Slyšíme to ze Spojených států ("kéž by Fed zahájil QE3"), slyšíme to v Evropě ("snad bude ECB dost akční a začne s nákupy dluhopisů"), mnozí vkládají naděje i do Číny ("co lepšího by s biliony devizových rezerv mohla Čína udělat?").
Čína ovšem nemůže zachránit celý ekonomicky globalizovaný svět. A případnou "záchranou Evropy" by Čína tak jako tak zachraňovala především sebe. Proto ten zájem o Německo (o německý export do Číny ani ne tolik jako o německý a evropský dovoz čínského zboží, případně o německé investice). Čína, ať by Evropě půjčovala jakkoli, třeba i nákupem dluhopisů zemí PIIGS a dalších, by se tedy jen snažila nastrkat Evropanům do kapes dost peněz na to, aby mohli znovu co nejvíce nakupovat stále ještě v rámci konkurence levné čínské zboží.
Čínská pro a proti pomoci Evropě
Na první pohled hezká myšlenka - Čína má hotovost, kterou Evropa potřebuje. Ve skutečnosti je to ovšem trochu složitější.
- Eurozóna jako taková nemá problém s hotovostí. ECB může natisknout tolik eur, že z bankovek postaví druhou Čínskou zeď (i když asi nebude dost papíru a tiskařské barvy).
- Průměrný Číňan je ve srovnání s průměrným obyvatelem eurozóny stále velice chudý. Čína má dost důvodů investovat do zlepšení situace ve vlastní zemi, snažit se popohnat domácí poptávku a zajistit důstojný život i lidem na mnohdy zaostalém venkově. Proč by zachraňovala Italy a Španěly? Možná za politické a ekonomické ústupky, ty ale jsou ochotni nabídnout možná Řekové, ne bohatší země Evropy.
- Pokud by Čína nakrásně začala nakupovat evropská aktiva, euro by začalo posilovat vůči jüanu a zhoršilo by evropskou pozici v obchodu s Čínou. Země středu tak musí zvažovat, zda raději pomoci poptávce z Evropy na úkor menší měnové výhody, nebo naopak. A mimochodem, Angela Merkelová může jen sotva jednat za Evropu nebo eurozónu jako celek, nemá k tomu mandát a dost možná ani pozici na evropské politické scéně.