US MARKETOtevírá za: 14 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Jak možná přemýšlejí evropští snílci: 7 kroků na cestě k vyřešení evropské krize

ECB bude nepochybně jednou z největších zbraní Evropy v boji s vlastní dluhovou krizí. Se svou troškou do mlýna musejí přispěchat také politici. Ve všem tom mumraji trochu zaniká, že s tím možná všichni unijní Evropané nemusejí souhlasit. Ale co, jízdní řád je jízdní řád, na vítěze a poražené je času dost.

1. Co s Řeckem?

Řeckou v březnu restrukturalizovalo dluh a je po více než 60 letech první vyspělou zemí, která zbankrotovala. Řečtí politici ovšem stále jen velice pomalu plní sliby, za něž země dostala stovky miliard eur zahraniční pomoci, Troika rozhodne o další dávce peněz v září, ale při poslední inspekci pochválila Řecko za "posun". Budiž. Mluví se ovšem celkem veřejně o další restrukturalizaci, bez níž se zemi (při jejím setrvání v eurozóně) nepodaří vyvést z krize.

S "odpisy" řeckých dluhů je spojen i jeden důležitý problém – důvěra. Když se škrtala půlka hodnoty řeckých bondů, netýkala se všech věřitelů, například ECB. Ta společně s dalšími institucemi nakupovala řecké dluhopisy ve snaze udržet jejich výnosy na nižších úrovních. Soukromí investoři v čele s řadou bank ovšem museli škrtat (realizovat ztrátu). Jedině jasná pravidla, koho se bude další případná restrukturalizace řeckého dluhu týkat, může obnovit důvěru bank a přimět je nakupovat dluhopisy problémových zemí v čele se Španělskem a Itálií. Bez toho bude každá další LTRO vypadat jako ty dvě na přelomu roku – banky si vyztužily své rozvahy, ale dluhopisy nakupovaly jen v malé míře.

2. Plány fungování ESM a EFSF tak, aby mohly nakupovat státní dluhopisy

ECB potřebuje, aby se k ní v nákupech problémových dluhopisů (které v posledních měsících zcela zastavila) připojily i evropské země. Záchranné fondy eurozóny by to měly dělat, ale například Finsko a Nizozemsko chtějí záruky (celkem logicky).

ESM i EFSF s kapacitou přes 600 miliard eur ovšem nemají mít za úkol jen nákupy dluhopisů; každá případná záchranná operace (bailout) v zemi eurozóny má být financována z nich. Analytici se shodují, že na Španělsko (spekuluje se o 300 miliardách eur) peníze ještě jsou, na Itálii už ne. Navýšení kapacity ESM není vyloučené, uvažovaný neomezený přístup k penězům z ECB (bankovní licence pro ESM) byl ovšem prozatím vyloučen. Navíc o stálém záchranném fondu eurozóny má smysl mluvit až po 12. září, kdy německý ústavní soud rozhodne o ústavnosti fondu.

Propadne se dnes euro pod 1,22 dolaru? ECB během pár týdnů připraví plán odkupu dluhopisů, trhům to ale nestačí

Propadne se dnes euro pod 1,22 dolaru? ECB během pár týdnů připraví plán odkupu dluhopisů, trhům to ale nestačí

3. Odkupy státních dluhopisů ze strany ECB

Odkupy dluhopisů Evropskou centrální bankou fungovaly, alespoň v tom smyslu, že se dařilo snižovat výnosy vládních dluhopisů Španělska a Itálie. Při současných vysokých výnosech těchto cenných papírů je ovšem ECB podle vlastních vyjádření velice omezená v realizaci své monetární politiky.

Mario Draghi má ve vysokých výnosech ovšem i "spojence" – drahé financování tlačí politiky k akci, bez níž ECB – podle řady odborníků jediný reálný soupeř šíření dluhové nákazy – nemůže a nechce efektivně bojovat s krizí. Dlouhodobě jsou ovšem potřeba strukturální ekonomické reformy a je otázkou, zda budou možné pod křídly jednotné měny.

4. Společná evropská bankovní autorita

Na rekapitalizaci evropských bank by měl dohlížet v červnu dohodnutý společný bankovní regulátor. Čím silnější tato autorita bude (pokud bude), tím blíže bude Evropská unie, respektive eurozóna ke společné vládě a oddělení bankovních systémů od státních rozpočtů.

Analytici jsou ovšem ohledně těchto plánů politiků skeptičtí – nový systém bude postrádat transparentnost a sílu. Politická vůle v jednotlivých zemích unie vzdát se suverenity a dohledu nad svým bankovním systémem se bude hledat velice těžko, jakkoli v Bruselu podobné plány stojí za tiskové konference draze tlumočené do desítek jazyků.

Bankovní unie v Evropě: Zřeknou se země kontroly nad svými bankami?

Bankovní unie v Evropě: Zřeknou se země kontroly nad svými bankami?

5. Společná garance vkladů

Po případném splnění čtvrtého bodu by jedním z prvních úkolů nové společné evropské bankovní autority (neplést se současnou European Banking Authority) byla příprava schématu, které by zaručovalo centrální evropskou podporu pro vklady v bankách, které se dostanou do problémů. Další krok k odluce jednotlivých států od jejich bankovních systémů by zřejmě mohl obnovit důvěru zahraničních investorů, kteří by mohli začít ochotněji půjčovat (v) Evropě.

6. Vstříc společným evropským dluhopisům

Společné evropské dluhopisy – už samotná myšlenka na ně spolehlivě otráví debatu Němce, Fina, Nizozemce a (zřejmě i) Francouze. Ti si totiž na trhu mohou půjčovat krátkodobě dokonce s negativním úrokem (ano, vydělají na tom, že jim někdo půjčí – naposledy v pondělí v aukci Francie). Španěl a Ital (o ty jde především) si půjčují na 10 let za 6 až 7 %.

Španělsko a Itálie? Ano, dominantní téma, ale tohle je druhý, stejně důležitý dluhopisový příběh Evropy

Španělsko a Itálie? Ano, dominantní téma, ale tohle je druhý, stejně důležitý dluhopisový příběh Evropy

Pokud by se podařilo přiblížit k sobě výnosy například německých a španělských dluhopisů (odkupy ECB a ESM, například i "cílováním" výnosů), mizela by postupně jedna z hlavních překážek na cestě k alespoň částečnému "společnému zadlužování", tedy v podstatě k evropským dluhopisům. Je potřeba říci, že se bavíme o horizontu několika let – v současnosti je představa Německa, jež se zaručí například za portugalský dluh, naprostou utopií.

7. Politická unie

Výsledkem mnohaletého procesu, možná snu některých evropských politiků, je politická a fiskální unie, v podstatě federace podobného typu jako USA. Myšlenku na omezení státní svrchovanosti si ovšem nynější politická reprezentace v jednotlivých zemích ani nedovolí vyslovit nahlas. Ekonomicky silnější země by vzhledem k tomu, v jakých podmínkách by "federace" vznikala, pravděpodobně požadovaly politické výhody a moc. Souhlas těch "slabších" je jen sotva představitelný.

Zdroje: Bloomberg, MarketWatch, Business Insider, Zero Hedge, Goldman Sachs, ECB

Fiskální federace jako základ pro další problémy

Fiskální federace jako základ pro další problémy

Dluhová krizeECBESMEurozónaEvropská fiskální unieEvropská uniePIIGSStátní dluhopisy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa