European Green Deal: Zelená dohoda pro Evropu v kostce

Evropská komise nedávno představila Zelenou dohodu pro Evropu, která zahrnuje dlouhý seznam konkrétních plánů s cílem dosáhnout v Evropské unii do roku 2050 klimatické neutrality. Sama komise chce jít příkladem a dosáhnout klimatické neutrality o dvacet let dříve. Jaké jsou hlavní body dohody?
1. "Klimaticky neutrální" Evropa
Jedná se o všeobjímající cíl dohody. EU bude chtít dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050, a to skrze "klimatický zákon", který představí v březnu 2020. Plán zahrnuje větší ambici snižovat emise skleníkových plynů do roku 2030, z původních 40 % má být nyní 50–55 %.
2. Cirkulární ekonomika
Nový akční plán cirkulární ekonomiky bude na stole v březnu 2020, a to jako součást širší průmyslové strategie EU. Má zahrnovat předpisy pro udržitelný výrobní proces, aby se nemuselo využívat tolik materiálu a výrobky bylo možné recyklovat nebo opětovně využívat.
3. Renovace budov
Má se jednat o jeden z vlajkových programů dohody. Klíčovým záměrem je zdvojnásobit nebo ztrojnásobit podíl budov, které se zrenovují.
4. Nulové znečištění
Ať se jedná o ovzduší, půdu nebo vodu, cílem je zajistit, aby bylo životní prostředí do roku 2050 bez jakéhokoli znečištění. Jednu z nových iniciativ představuje chemická strategie pro dosažení "netoxického životního prostředí".
5. Ekosystém a biodiverzita
V březnu 2020 spatří světlo světa i nová strategie v otázce biodiverzity, a to v rámci příprav na stejně tématicky laděný summit OSN v říjnu v Číně. Nová opatření se zaměří na zastavení úbytku biodiverzity, týkat se budou například boje se znečišťováním půdy a vody nebo vysazování stromů. Budoucí pravidla mají také podporovat ten typ zemědělství, jehož podmínkou není kácení lesů.
6. Strategie "z farmy rovnou na stůl"
Cílem strategie, kterou komise představí na jaře 2020, je dosáhnout "zelenějšího a zdravějšího zemědělství". Plán zahrnuje významné snížení využívání pesticidů, hnojiv a antibiotik. Členské státy dostaly za úkol do příštího roku vytvořit národní akční plány v rámci Společné zemědělské politiky, které následně projdou kontrolou souladu s cíli dohody.
7. Doprava
Jen rok po nových emisních standardech pro auta se komise opět zaměřuje na automobilový průmysl. Cílem je dosáhnout do roku 2021 vypouštění 95 g CO2 na kilometr u nových aut, novinkou je pak snaha dostat toto číslo na nulu někdy ve čtvrté dekádě 21. století. Elektromobilita bude nadále podporována, do roku 2025 by měl přibýt další milion veřejných nabíjecích stanic.
8. Peníze
Aby se "na nic nezapomnělo", komise navrhuje zřízení takzvaného mechanismu spravedlivého přechodu (just transition mechanism) pro regiony závislé na fosilních palivech. Ambicí je mobilizovat 100 miliard eur a přesně je nasměrovat do nejzranitelnějších regionů a sektorů.
9. Výzkum, vývoj, inovace
Více než třetina rozpočtu unijního programu Horizont Evropa ve výši 100 miliard eur, který se mezi lety 2021 a 2027
zaměří na výzkum a inovace, bude směřovat do klimaticky přívětivých technologií.
10. Vnější vztahy
Unijní diplomatické snahy se budou soustředit na podporu Zelené dohody pro Evropu. Jedním z opatření, která patrně vzbudí pozornost a kontroverze, je návrh zavedení přeshraniční uhlíkové daně. Pokud se zbytek světa nepřidá k ambiciózním cílům EU, mělo by se jednat o nástroj k tomu, aby nedošlo k poškození unijního průmyslu levnější konkurencí ze třetích zemí.
Zdroj: Česká spořitelna