US MARKETZavírá za: 1 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké akciové indexy v pondělí spadly nejvíce od roku 1987, obavy z dopadů pandemie na ekonomiku rostou

Akcie ve Spojených státech utrpěly nejprudší pokles od roku 1987 kvůli rostoucím obavám investorů, že pandemie nového typu koronaviru stáhne americkou i globální ekonomiku do recese. Například Goldman Sachs očekává ve druhém kvartálu propad amerického HDP o 5 %, podle JPMorgan přijde recese nejpozději s koncem pololetí.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 12,93 % a obchodování zakončil na 20 188,52 bodu. Širší index S&P 500 spadl o 11,98 % na 2 386,13 bodu a technologický index Nasdaq Composite se snížil o 12,32 % na 6 904,59 bodu. Index volatility vystřelil o 42,99 % na 82,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než 21 bazických bodů na 0,74 %. Ceny ropy klesly zhruba o deset procent, mírné ztrácelo zlato a stříbro odepsalo desetinu hodnoty. Panika pokračuje i na trhu s kryptoměnami, cena bitcoinu už spadla pod 5 000 USD (za den -8 %).

Obchodování s akciemi bylo kvůli propadu hned v úvodu na 15 minut zastaveno. Po jeho obnovení Dow ztrácel zhruba deset procent a pohyboval se těsně pod hranicí 21 000 bodů. Posléze své ztráty ještě prohloubil.

"Trh po víkendové bazuce Fedu na nic nečekal a předvedl další z pohybů, které historie pamatuje jen v několika málo případech za posledních sto let. V takové situaci racionální argumenty těžko hledají trpělivé posluchače, zprávy o pandemii a dopadech na ekonomiku jsou stále hrozivější," uvedl Frank Cappelleri ze společnosti Instinet.

"Není možné říci, kdy a jak dosáhneme dna," uvedla analytička Danielle DiMartinová Boothová ze společnosti Quill Intelligence. Podle analytiků z Goldman Sachs by mohl index S&P 500 v polovině roku klesnout až na 2 000 bodů. Ze svého únorového maxima by tak ztrácel více než 40 %.

Americký prezident Donald Trump podle agentury AP poprvé připustil, že koronavirus by mohl v USA vyvolat recesi. Goldman Sachs čeká prudký pokles ekonomiky již ve druhém čtvrtletí.

Obavy investorů podle analytiků prohloubila mimo jiné drastická víkendová opatření, kterými se americká centrální banka snaží zmírnit dopady koronaviru. "Trhy možná vnímají reakci Fedu jako paniku, což se odráží v jejich vlastních obavách," uvedl analytik Vishnu Varathan z Mizuho Bank. Fed v neděli snížil základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod do pásma 0-0,25 %. Oznámil také masivní program nákupů aktiv v objemu nejméně 700 miliard dolarů.

Na devizovém trhu kvůli obavám z dopadů koronaviru výrazně posiloval japonský jen, který je považován za bezpečnou investici v období nejistoty. Kolem 22.00 SEČ dolar vůči jenu ztrácel 1,6 % na 105,9 JPY. Americká měna oslabovala rovněž vůči euru, které si připisovalo zhruba 0,6 % na 1,1175 USD.

Hluboké ztráty zaznamenal trh s ropou. Severomořská ropa Brent zlevňovala kolem 19.45 SEČ o 10,75 % na 30,21 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI spadla pod 30 dolarů za barel na 28,85 dolaru a ztrácela přes devět procent. Ropu stlačily dolů kromě obav z rychlého šíření nového koronaviru v Evropě a jeho dopadů na ekonomiku i nejnovější čínské ekonomické údaje. Země, která je největším spotřebitelem energií na světě, zaznamenala za první dva měsíce roku nejprudší propad průmyslové výroby za 30 let.

Cena zlata, které jinak bývá v neklidných dobách považováno za bezpečnou investici, smazala navzdory eskalaci krize kolem koronaviru a navzdory nouzovým opatřením některých centrálních bank počáteční zisky a kolem 19.45 SEČ klesla téměř o procento na 1 502 dolarů za trojskou unci. V průběhu dne zlato zlevnilo až o pět procent, níže přitom zamířily i ceny stříbra, platiny a paládia.

Trh se zlatem se aktuálně zmítá mezi poptávkou po bezpečných investicích na straně jedné a snahou investorů získat hotovost na pokrytí ztrát z jiných trhů na straně druhé. Minulý týden cena zlata klesla o 8,6 %.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa