US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,08 %
KB-0,59 %
Erste-0,06 %

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo zhruba 100 tisíc míst po přírůstku 275 tisíc v únoru (revidováno z 273 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla na 4,4 % z 3,5 % v únoru, čekal se růst na 3,8 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v březnu zrychlil na 3,1 %.

Redakce IW
Redakce IW
3. 4. 2020 | 14:30
Nezaměstnanost

Počet pracovních míst se snížil poprvé od roku 2010. Zánik míst byl navíc podle všeho mnohem výraznější, než uvádí zpráva, protože ministerstvo práce uskutečnilo průzkum mezi zaměstnavateli ještě před největší vlnou propouštění. Ta přišla v posledních dvou týdnech března, kdy o podporu v nezaměstnanosti požádalo téměř deset milionů Američanů.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v březnu klesla na 62,7 % z 63,4 % v únoru, čekal se pokles na 63,3 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, stoupla na 8,7 % ze 7 %, čekal se růst na 7,1 %.

Průměrná hodinová mzda se v březnu meziročně zvýšila o 3,1 %, v únoru růst dosáhl 3 %. Proti únoru se mzda v březnu zvýšila o 0,4 % po růstu o 0,3 % v předchozím měsíci.

Opatření, jež mají bránit šíření koronaviru, vyvolala rozsáhlé propouštění v celé ekonomice. V soukromém sektoru ubylo v březnu asi 713 tisíc míst po přírůstku asi 242 tisíc míst v únoru (revidováno z +228 tisíc). Očekával se úbytek asi 163 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil ztrátu zhruba 18 tisíc míst (odhad: -20 tisíc, únor: +13 tisíc).

V restauracích, hotelech a kasinech zaniklo minulý měsíc 459 000 míst, v maloobchodě asi 46 000. Federální vláda ale vytvořila 12 000 pracovních míst, převážně dočasných, která souvisejí se sčítáním obyvatel. Údaj o celkové tvorbě pracovních míst za leden byl revidován na 214 tisíc z 273 tisíc.

"Březnová data jsou šokující a ilustrují, jak obrovské škody hospodářství zaznamenává. Pokud se navíc potvrdí, že jsou jen slabým odvarem toho, co nás teprve čeká, obávám se, že pro komentáře dalšího vývoje nebudeme mít adekvátní výrazy," uvedl ekonom Nick Bunker z personalistického webu Indeed.

"Obávám se, že až dorazí data za duben, ukáže se, že ekonomika přišla o deset až patnáct milionů pracovních míst. Taková data by odpovídala prozatímním přírůstkům počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti," dodal hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics Mark Zandi.

Americký dolar ani futures na akcie na Wall Street na zprávu výrazněji nereagovaly. Kurz eurodolaru osciloval kolem 1,079 a futures na hlavní indexy byly zhruba půl procenta pod nulou. Výrazná reakce nepřišla ani ze strany výnosů amerických vládních dluhopisů.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v březnu zrušili 27 tisíc míst. Analytici v průměru odhadovali, že zaniklo asi 150 tisíc pracovních příležitostí po přírůstku 179 tisíc v únoru (revidováno ze 183 tisíc).

Na nepříznivou zprávu z trhu práce se investoři připravovali už dva týdny, během nichž ve Spojených státech podle údajů úřadů práce požádalo nově o podporu v nezaměstnanosti zhruba deset milionů lidí, z toho jen v týdnu do 28. března rekordních více než 6,5 milionu.

"Z historického hlediska jde o velice vysoká čísla, toto je ovšem naprostý šok, který se liší od všech ostatních, jež ekonomika USA v posledních sto letech zažila," uvedl ekonom z centrální banky v St. Louis Miguel Faria-e-Castro. Podle odhadů Fedu má téměř 67 milionů Američanů zaměstnání, ve kterém kvůli koronaviru hrozí vysoké riziko propouštění.

Již začátkem týdne pobočka Fedu v St. Louis upozornila, že dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku až 47 milionů pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by tak mohla překročit 32 %. V době Velké deprese v letech 1929-1933 vzrostla v USA nezaměstnanost na 25 %.

Za celý rok 2019 americká ekonomika vytvořila přibližně 2,1 milionu pracovních míst. V roce 2018 v USA vzniklo mimo zemědělství zhruba 2,6 milionu míst, v roce 2017 asi 2,1 milionu pozic a v roce 2016 zhruba 2,2 milionu míst.

Růst cen v únoru zpomalil na 2,3 %, HDP ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 2,1 %

Americká ekonomika v posledním loňském čtvrtletí vzrostla o 2,1 %, tedy stejně jako v předchozím kvartálu. Za celý loňský rok se HDP zvýšil o 2,3 %, růst tak byl nejslabší za tři roky. Prezident USA Donald Trump má cíl zajistit alespoň 3% růst ekonomiky, v souvislosti s šířením koronaviru už ale připustil, že americké hospodářství spadne do recese. Ta by tak ukončila expanzi ekonomiky, která trvala nepřetržitě od roku 2009.

Ekonomická katastrofa? Hospodářství USA podle JPMorgan Chase v druhém čtvrtletí spadne o 14 %

Ekonomická katastrofa? Hospodářství USA podle JPMorgan Chase v druhém čtvrtletí spadne o 14 %

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v únoru meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, tedy stejným tempem jako v lednu, ačkoliv analytici očekávali stagnaci. V meziročním srovnání ceny vzrostly o 2,3 % po 2,5% zvýšení v lednu.

V příštích měsících se ceny pravděpodobně budou meziměsíčně snižovat kvůli nepříznivým dopadům nového typu koronaviru na poptávku. Ty by měly převážit i nad zdražováním v případě nedostatku některého zboží, jenž by mohl nastat v důsledku dopadů pandemie na dodavatelské řetězce.

Rekordní balík podpůrných opatření

Minulý týden byl ve Spojených státech schválen rekordní soubor opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Hodnota stimulačních opatření dosahuje 2,2 bilionu dolarů.

Zákon, který má 880 stran, je nejrozsáhlejším souborem stimulačních opatření v historii Spojených států a znamená pomoc o objemu stovek miliard dolarů pro nejhůře zasažená odvětví. Americké rodiny pak získají přímou výplatu v celkovém objemu asi 500 miliard dolarů. Část peněz je určena pro malé podniky, na rozšířenou podporu v nezaměstnanosti, pro nemocnice a další zdravotnická zařízení.

Jednotlivcům, kteří ročně vydělávají 75 000 dolarů nebo méně, je určena jednorázová přímá platba 1 200 dolarů. Manželské páry s příjmem celé domácnosti do 150 000 dolarů ročně dostanou 2 400 dolarů a dalších 500 dolarů na každé dítě.

Menší podniky obdrží 367 miliard dolarů, aby měly na výplaty pro zaměstnance, kteří teď musejí zůstávat doma. Součástí balíku je také kontroverzní program dotovaných půjček se zárukou určených velkému průmyslu včetně leteckých společností v objemu 500 miliard dolarů, pro nějž se těžce hledala podpora.

Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně