Evropské akcie v úterý přerušily sérii propadů, náladu investorům nezkazilo ani rozhodnutí soudu v otázce QE

Evropské akcie v úterý posilovaly a ukončily tak třídenní sérii propadů. Investoři v Evropě byli pozitivně naladěni díky dobrým výsledkům v USA a nebrali moc v úvahu negativní rozhodnutí nejvyššího soudu v Německu týkající se QE od ECB.
Panevropský index STOXX Europe 600 si v úterý připsal zisk 2,15 % na 335,5 bodu, britský index FTSE 100 posílil o 1,66 % na 5 849,42 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 2,4 % na 4 483,13 bodu a německý DAX skončil v zisku 2,51 % na 10 729,46 bodu.
Investoři začínají nakupovat akcie v naději, že omezení spojená s pandemií nemoci covid-19 začnou jednotlivé země uvolňovat, což by mělo vést k postupnému, i když nijak rychlému, nárůstu ekonomické aktivity. V zisku skončily všechny sektory v rámci Evropy, přičemž nejvíce se dařilo akciím v oboru těžby ropy a planu, které posílily jako celek o 5,2 %.
Brzdou růstu na evropských trzích mohlo být rozhodnutí dnes německého ústavního soudu, že nákupy dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka (ECB) snaží podpořit ekonomiku eurozóny, jsou částečně v rozporu s německou ústavou. Rozhodnutí se ale netýká nově ohlášeného programu ECB pro boj s ekonomickými dopady koronavirové krize, a proto nemělo výrazný vliv na dnešní výsledky akcií, i když ty smazaly část zisků z rána. "Zatím to vypadá, že je tu dostatek manévrovacího prostoru k tomu, aby program nákupů dluhopisů pokračoval," uvedla analytička Marija Veitmaneová ze společnosti State Street Global Market. Negativní dopad verdiktu na euro a ceny dluhopisů tak podle ní zřejmě bude jen krátkodobý.
Dařilo se akciím společností Total (+7,94 %) a Repsol (+13,2 %), které na rozdíl od konkurenta Royal Dutch Shell potvrdily vyplácení dividend i v tomto čtvrtletí. Akcie společnosti Hugo Boss naopak výrazně ztrácely (-5,53 %) poté, co firma varovala investory před možným propadem tržeb ve druhém čtvrtletí nejméně o 50 %.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Sektor služeb ve Velké Británii zaznamenal nejstrmější pokles od začátku měření v roce 1996. Index nákupních manažerů od firem IHS Markit a CIPS se v dubnu propadl na 13,6 bodu z březnových 35,7 bodu. Je to mírné zlepšení oproti předběžné hodnotě 12,3 bodu z konce dubna, tehdy ale analytici očekávali pokles na 29 bodu.
- Nákupy dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka snaží podpořit ekonomiku eurozóny, jsou částečně v rozporu s německou ústavou. Rozhodl o tom v úterý německý ústavní soud. Německá centrální banka musí podle něj nákupy dluhopisů v rámci programu ECB do tří měsíců přerušit, pokud ECB neprokáže, že jsou tyto nákupy nutné. Rada guvernérů ECB se v úterý večer mimořádně sešla, aby verdikt německého soudu projednala.
- Evropská komise České republice schválila státní podporu za 5,2 miliardy eur pro firmy zasažené koronavirem. Pomoc ve formě státních záruk za úvěry bude určena zejména větším podnikům s významným podílem vývozu. Komise to v úterý oznámila v tiskové zprávě.
- Německý nejvyšší soud v Karlsruhe se v úterý začal poprvé zabývat případem, v němž se majitel vozu Volkswagen domáhá, aby automobilka jeho auto kvůli manipulacím s měřením emisí odkoupila za původní cenu. Verdikt ve sledovaném případu, který by mohl mít dopady i na řadu podobných, se ve stejný den neočekává.
- Microsoft v Polsku investuje jednu miliardu dolarů do projektu, jehož součástí bude i datové centrum. To bude poskytovat cloudové služby místním firmám i vládním institucím. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém webu.
- Bratislavská továrna německé automobilky Volkswagen se plánuje v průběhu května postupně vracet k předkrizovému režimu výroby, kterou po přerušení produkce kvůli dopadům koronaviru začala obnovovat před dvěma týdny. V některých dnech ale závod výrobu znovu přeruší. S odvoláním na výrobní plány od zaměstnanců firmy to v úterý napsal list Denník E, továrna tyto informace nekomentovala.
- Švédská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 0,3 %. Ukázal to v úterý rychlý odhad švédského statistického úřadu. Ve druhém čtvrtletí se ale očekává mnohem výraznější propad, protože se plně projeví negativní dopady šíření koronaviru.
- Analytici německé banky Commerzbank snížili cílovou cenu akcií Erste Group Bank o jedno euro na 21 eur. Doporučení "držet" ponechali v platnosti.
Výsledková sezóna
- Francouzské společnosti BNP Paribas, která je největší bankou v eurozóně, v prvním čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk o 33 % na 1,28 miliardy eur. Banka v úterý uvedla, že krize způsobená šířením koronaviru jí negativně ovlivnila příjmy z obchodování s akciemi a přiměla banku dát si stranou přes půl miliardy eur jako rezervu na úvěrové ztráty.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles vykázala za první čtvrtletí kvůli dopadům pandemie čistou ztrátu 1,69 miliardy eur, zatímco loni ve srovnatelném období hospodařila s čistým ziskem 508 milionů eur. FCA v úterý také uvedla, že kvůli nejistotě vyplývající z šíření koronaviru musí zrušit výhled na tento rok.
- Výsledky Total v 1Q: Čistý zisk 1,8 miliardy USD (loni: 2,8 miliardy USD, odhad: 1,4 miliardy USD), tržby 38,56 miliardy USD (odhad: 34,36 miliardy USD)
Zdroj: CNBC, MarketWatch
Aktuality
