Evropské akcie si po týdenní rally vybraly v pondělí oddechový čas

Evropské akcie v pondělí nenavázaly na rally z minulého týdne a zakončily pondělní seanci ve ztrátě. Opět se dařilo bankovním titulům, nejhůře naopak skončily akcie technologických firem.
Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,32 % na 374,12 bodu, britský index FTSE 100 odepsal o 0,18 % na 6 472,59 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,43 % na 5 175,52 bodu a německý DAX si připsal ztrátu 0,22 % na 12 819,59 bodu.
Evropské trhy tak nenavázaly na své výsledky z minulého týdne a na rozdíl od asijských akcií v pondělí skončily ve ztrátě. Už ranní data o německé průmyslové výrobě, která v dubnu zaznamenala rekordní propad, naznačila, že v pondělí se asi nebude pokračovat na vlně optimizmu z minulého týdne.
Investoři stále sledují také vývoj situace v USA i jinde ve světě, kde sílí protirasistické hnutí a protesty se už rozšířily i mimo území USA. Další poměrně špatnou zprávou je 14denní karanténa, kterou musí absolvovat každý, kdo přicestuje do Velké Británie. Toto opatření není úplně v souladu s přístupem ostatních evropských zemí, které uvolňují restriktivní opatření. Zástupci aerolinek a firem působících v odvětví cestovního ruchu mají strach, že podobná opatření mohou mít na jejich odvětví zničující vliv.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v Německu v dubnu kvůli koronavirové pandemii zaznamenala rekordní propad. Ve srovnání s předchozím měsícem klesla o 17,9 %, v meziročním srovnání pak o 25,3 %. To je nejvíce od znovusjednocení země, respektive od ledna 1991, kdy se tyto údaje za celou zemi začaly znovu sledovat. Oznámil to v pondělí spolkový statistický úřad.
- Britská ropná společnost BP chce propustit zhruba 10 000 zaměstnanců, což odpovídá asi 15 % celkové pracovní síly. Firma v pondělí uvedla, že pandemie nemoci covid-19 prudce snížila poptávku i ceny ropy. Generální ředitel Bernard Looney také plánuje, že zaměření podniku posune od těžby ropy a plynu více k obnovitelným zdrojům energie, informovala agentura Reuters.
- Dluh Itálie není dlouhodobě udržitelný a nakonec bude vyžadovat restrukturalizaci. Agentuře Reuters to v pondělí řekl ekonom Azad Zangana z investiční společnosti Schroders. Itálie patří k zemím, které jsou nejvíce zasažené koronavirovou krizí a v letošním roce bude nucena výrazně zvýšit zadlužení.
- Polsko odložilo plány na spojení petrochemické společnosti PKN Orlen a plynárenské firmy PGNiG. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Důvodem jsou podle zdrojů neshody ve vládě, čeká se ale i na výsledek snahy PKN o převzetí konkurenta Lotos. PKN je majitelem českého Unipetrolu.
Zdroj: CNBC, Reuters, MarketWatch