Americké akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy zpevnily

Americké akcie v pátek převážně zlevnily. Seanci zahájily růstem, o zisky ale přišly po zprávě, že společnost Apple dočasně zavírá 11 obchodů ve státech Florida, Arizona a Severní a Jižní Karolína kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem.
Index Dow oslabil o 0,8 % na 25 871,46 bodu a S&P 500 se snížil o 0,56 % na 3 097,74 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,03 % na 9 946,12 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,62 % na 35,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 0,694 %.
"Stojí proti sobě dvě velké síly: stimuly Fedu se spotřebitelskými výdaji na straně jedné a nárůst počtu nakažených koronavirem v různých ohniscích po celém světě na straně druhé," řekl k náladě na trhu analytik Matthew Keator ze společnosti Keator Group. "Apple je jako kanárek v uhelném dole," konstatoval. "Brzy uvidíme, že jiné společnosti učiní v některých státech, kde případy nákazy rychle přibývají, ten samý krok," dodal.
Znepokojení na trhu vyvolává zejména rekordní nárůst počtu nově nakažených koronavirem v nejméně šesti státech USA a obnovení karanténních opatření v Pekingu, kde bylo odhaleno nové ohnisko infekce.
Za celý týden Dow stoupl o 1,04 %, S&P 500 přidal 1,86 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 3,73 %.
Dolar v pátek posílil k euru i ke koši měn
Na devizovém trhu v pátek zpevnil dolar. Investoři se k němu uchylují jako k bezpečné měně kvůli obavám z druhé vlny pandemie. Výrazně oslabila britská libra kvůli zprávě o rekordně vysokém veřejném dluhu Británie.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, kolem 21.40 SELČ rostl téměř o 0,2 % na 97,61 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu oslabovalo o 0,2 % na 1,1188 USD.
Euro mírně oslabilo poté, co se na videokonferenci nesblížily názory politických vůdců zemí Evropské unie na velikost bezprecedentního záchranného balíku peněz. Evropská komise chce ekonomikám pro zotavení z koronavirové krize nad úroveň běžného unijního rozpočtu poskytnout 750 miliard eur.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Nerovnost byla ve Spojených státech obrovská už před vypuknutím pandemie. Rostoucí akciový trh ji nyní ale díky hotovosti, kterou na něj hrnou vlády a centrální banky, ještě zhoršuje, protože držení akcií je rozšířeno především mezi bohatými. Píše o tom zpravodajský web CNN Business.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká centrální banka v pondělí oznámila, že bude na trhu odkupovat konkrétní podnikové dluhopisy. Fed oznámil úpravu svého programu SMCCF (Secondary Market Corporate Credit Facility). V rámci něj hodlá nově odkupovat široké a diverzifikované portfolio firemních dluhopisů. Cílem je dále podpořit tržní likviditu a dostupnost peněz pro velké zaměstnavatele v USA.
- Index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku (Empire State) v červnu překvapil, když dosáhl 0,20 bodu (odhad: -29,8 bodu, květen: -48,5 bodu).
- BP (v pondělí -1,58 %) plánuje v aktuálním kvartálu odpis až 17,5 miliardy USD. Snížila výrazně výhled cen ropy i zemního plynu a dlouhodobě čeká rychlejší odklon od fosilních paliv.
- AstraZeneca (v pondělí +2,31 %) podepsala dohodu o dodávce 400 milionů dávek zkoumané vakcíny na COVID-19. Pokud by preparát úspěšně prošel testy, mohl by být dodáván ještě před koncem roku.
- Starbucks (v pondělí +0,76 %): Nové doporučení od Atlantic Equities ("overweight"). Řetězec kaváren má z krize vyjít s vyšším tržním podílem a efektivnější nákladovou strukturou.
- Intel (v pondělí +1,30 %): Zlepšení doporučení od KeyBanc (z "neutral" na "overweight"). Výrobce čipů je prý v dobré pozici, aby těžil z dalšího rozvoje a šíření IT.
- Mondelēz (v pondělí +0,97 %): Zlepšení doporučení od Berenberg (z "držet" na "koupit"). Potravinářský sektor je obecně valuačně nejatraktivnější za posledních deset let.
- Společnost Hertz (v pondělí -33,80 %) u bankrotového soudu vyhrála spor a smí vydat nové akcie až za 1 miliardu USD.
- Zábavní park společnosti Walt Disney (v pondělí +1,35 %) v Hongkongu se po koronavirové pauze otevře v omezeném režimu 18. června.
- AT&T (v pondělí +0,03 %) chce prodat svou herní divizi Warner, uvedly zdroje obeznámené se situací. Zájem o aktiva v hodnotě okolo 4 miliard USD by měly mít velcí hráči jako Take-Two Interactive, Activision Blizzard a Electronic Arts.
- Apple (v úterý +2,65 %): Zvýšená cílová cena od Citigroup (z 310 na 400 USD; jde o nejvyšší cílovou cenu na Wall Street).
- Eli Lilly (v úterý +15,70 %): Farmaceutická společnost oznámila, že její lék na rakovinu prsu naplnil očekávání v pokročilé fázi testování. Na zprávu reagovali analytici ze společnosti Guggenheim zvýšením doporučení na akcie firmy z "neutral" na "buy".
- NVIDIA (v úterý -1,15 %): Snížené doporučení od Morgan Stanley z "overweight" na "equal-weight".
- Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje plán investic do infrastruktury v objemu téměř jednoho bilionu dolarů. Chce tak podpořit oživení ekonomiky Spojených států z útlumu způsobeného šířením koronaviru.
- Společnosti McDonald's se tržby za měsíc květen jenom v USA propadly o pět procent, celosvětově za uplynulé čtvrtletí dokonce o 30 %. Akcie společnosti, která má tržní hodnotu 146 miliard dolarů, klesají od začátku roku zhruba o čtyři procenta.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech se v květnu po dubnovém rekordním propadu vrátila k růstu, protože továrny začaly postupně obnovovat výrobu přerušenou koronavirovými omezeními. Maloobchodní tržby pak ve srovnání s předchozím měsícem díky uvolňování koronavirových restrikcí rekordně vzrostly.
- Meziměsíční růst maloobchodních tržeb ve Spojených státech v květnu dosáhl 17,7 %. V dubnu se tržby prodejců vlivem karanténních opatření zavedených kvůli epidemii nemoci covid-19 propadly o 14,7 %, nyní se čekal 8% růst. Bez započtení prodejů aut vyskočily tržby o 12,4 % po dubnovém propadu o 15,2 %, čekal se růst o 5,5 %.
- Index nálady stavebních firem NAHB v červnu vzrostl na 58 bodů z květnových 37 bodů. Jde o nejvýraznější nárůst v historii. Hodnoty nad 50 bodů znamenají pozitivní výhled. V dubnu index zaznamenal rekordní propad o 42 bodů na 30 bodů.
- Zásoby ropy (API) v USA v týdnu do 12. června +3,9 milionu.
- Podnikové zásoby v USA v dubnu klesly meziměsíčně více, než se čekalo (-1,3 % vs. -0,8 %), což je z hlediska ekonomiky pozitivní zpráva.
- Zisk amerických bank v prvním čtvrtletí roku klesl meziročně o 69,6 procenta na 18,5 miliardy USD. Banky tak výrazně pocítily dopad koronavirové pandemie. Zhoršení ekonomické aktivity způsobilo, že dlužníci začali mít problémy se splácením úvěrů a banky musely vyčlenit miliardy dolarů do rezerv na ztrátové úvěry. Uvedla to Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
- Výdaje na obnovitelné zdroje energie budou podle Goldman Sachs od příštího roku poprvé převyšovat výdaje na ropné a plynové vrty. Čistá energie poskytuje do roku 2030 investiční příležitosti ve výši až 16 bilionů dolarů.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 1,215 milionu barelů (odhad: -0,125 milionu barelů, předchozí týden: +5,720 milionu barelů).
- Nákupy konkrétních firemních dluhopisů bude americká centrální banka realizovat místo nákupů dluhopisových burzovně obchodovaných fondů (ETF). V projevu ke členům Komise pro finanční služby Sněmovny reprezentantů to ve středu řekl guvernér Fedu Jerome Powell.
- Americký ministr financí Steven Mnuchin se rozhodl opustit jednání o dani z digitálních služeb s představiteli Evropské unie, protože při rozhovorech se nepodařilo dosáhnout žádného pokroku. Řekl to podle agentury Reuters americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer při středečním slyšení před výborem pro státní příjmy Sněmovny reprezentantů. Dodal ale, že je stále přesvědčen, že je třeba v případě této daně zavést jednotný mezinárodní systém.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 13. června 1,508 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,566 milionu lidí (revidováno z 1,542 milionu), ale horší, než čekali analytici (1,3 milionu). Počet pokračujících žádostí klesl na 20,544 milionu z 20,606 milionu (revidováno z 20,929 milionu) v předcházejícím týdnu. Analytici očekávali pokles na 19,8 milionu.
- Index americké průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v květnu zvýšil na 27,5 bodu z -43,1 bodu v dubnu. Trh očekával zlepšení na -23 bodů.
- Odmítání práce na mezinárodní dohodě o zdanění velkých digitálních společností by mohlo spustit nebezpečnou obchodní válku, varovala ve čtvrtek Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Vyzvala země, aby nadále pokračovaly v rozhovorech, přestože Washington prohlásil, že se zatím z rozhovorů stahuje.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Oracle (v úterním after-marketu -3,0 %) ve 4FQ: Upravený zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 10.44 miliardy USD (odhad: 10,61 miliardy USD).
- Výsledky Groupon (v úterním after-marketu +3,9 %) v 1FQ: Upravená ztráta na akcii 1,63 USD (odhad: 1,91 USD), tržby 374,2 milionu USD (odhad: 369,1 milionu USD).
- Výsledky H&R Block (v úterním after-marketu +0,4 %) v 4FQ: Upravený zisk na akcii 3,01 USD (odhad: 2,82 USD), tržby 1,81 miliardy USD (odhad: 1,84 miliardy USD).
- Výsledky Kroger v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 4,55 miliardy USD (odhad: 40,71 miliardy USD).
- Výsledky Smith & Wesson Brands v 4QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 233,6 milionu USD (odhad: 217,6 milionu USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
