16 bilionů USD do obnovitelných zdrojů energie

Výdaje na obnovitelné zdroje energie budou podle Goldman Sachs od příštího roku poprvé převyšovat nad ropnými a plynovými vrty. Čistá energie poskytuje do roku 2030 investiční příležitosti ve výši až 16 bilionů dolarů.
Obnovitelné zdroje včetně biopaliv budou v příštím roce představovat přibližně čtvrtinu všech výdajů na energie, což je nárůst z přibližně 15 % v roce 2014, uvedli v komentáři z 16. června analytici Goldman Sachs.
Do čisté energie by se mohlo v rámci investic do infrastruktury investovat tempem 1 až 2 bilionů USD ročně a vytvořit tak 15–20 milionů pracovních míst po celém světě. Naproti tomu vysoké kapitálové náklady na vývoj fosilních paliv vedou k nedostatku investic, což by mohlo vést k vyšším cenám ropy a zemního plynu, a ty dále podnítí rychlejší energetický přechod.
"Obnovitelná energie se podle našich odhadů stane největší oblastí výdajů v energetickém průmyslu v roce 2021 a poprvé v historii vystřídá na prvním místě ropu a plyn," napsala GS v komentáři.
Rozdíl mezi úvěrovými náklady na vývoj technologií s vysokými a nízkými emisemi uhlíku znamená, že cena za emise uhlíku by mohla být někdy mezi 40 až 80 USD za tunu. Ve skutečnosti se však platí asi jen 16 % těchto celosvětových emisí a jejich průměrná hodnota je kolem tří dolarů za tunu.
Tím se vytváří rozdvojený investiční model. Peníze plynou do vyspělých technologií, včetně větru, soláru a biopaliv, zatímco ty méně rozvinuté, jako je zachycování uhlíku a čistý vodík, by mohly bez vyšších cen emisí trpět. "Proces dvourychlostní dekarbonizace může proto dekarbonizaci v krátkodobém horizontu urychlit, ale dlouhodobou cestu k čisté nule nakonec zpozdí," zakončili Goldmani.
Zdroj: Bloomberg