Průmyslová výroba i maloobchodní tržby v USA v květnu ožily

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v květnu po dubnovém rekordním propadu vrátila k růstu, protože továrny začaly pomalu obnovovat výrobu přerušenou koronavirovými omezeními. Maloobchodní tržby pak ve srovnání s předchozím měsícem díky uvolňování koronavirových restrikcí rekordně vzrostly.
Průmyslová výroba se v květnu meziměsíčně zvýšila o 1,4 procenta po dubnovém rekordním propadu o 12,5 procenta, uvedla v úterý centrální banka USA (Fed). Produkce samotného zpracovatelského průmyslu se zvýšila o 3,8 procenta, když v dubnu podle revidovaných údajů rekordně klesla o 15,5 procenta. Přispělo k tomu hlavně zvýšení výroby v automobilovém průmyslu, i když meziročně byla výroba aut nižší o 62,8 procenta.
Produkce těžařského průmyslu se však snížila o 6,8 procenta, hlavně kvůli propadu těžby ropy a plynu o 37 procent. Produkce energetického sektoru klesla o 2,3 procenta.
Maloobchodní tržby podle údajů amerického ministerstva obchodu stouply v květnu o 17,7 procenta. V předchozích dvou měsících naopak prudce klesaly, v dubnu o 14,7 procenta a v březnu o 8,3 procenta. Meziročně jsou však tržby stále menší, propadly se o 6,1 procenta.
Recese způsobená koronavirem nejenže snížila výdaje ve většině sektorů ekonomiky, ale také zrychlila přesun v tom, kde lidé nakupují a co nakupují. Tržby prodejců bez kamenných obchodů, kam spadají internetové obchody jako Amazon a eBay, v květnu stouply o devět procent proti dubnu, kdy se zvýšily o 9,5 procenta. Meziročně pak byly vyšší o 30,8 procenta. Prudký růst zaznamenali také prodejci stavebního materiálu, ale i prodejci potravin, protože restaurace byly v době pandemie zavřené a lidé více jedli doma.
Tržby prodejců oděvů se sice meziměsíčně zvýšily o 188 procent, meziročně jsou však nižší o 63 procent. Tržby obchodů nábytkem proti dubnu stouply o 90 procent, proti stejnému měsíci loni jsou nižší o 21 procent. Podobné to v květnu bylo i u tržeb restaurací, obchodů s elektronikou či prodejců aut.
Maloobchodní tržby tvoří zhruba polovinu výdajů spotřebitelů. Ty se na celkovém výkonu ekonomiky podílejí zhruba 70 procenty.
Podle analytiků zprávy za minulý měsíc ukazují, že americká ekonomika zahájila pomalé a dlouhodobé zotavování. Zaměstnavatelé v květnu vytvořili 2,5 milionu pracovních míst, což byl neočekávaný růst naznačující, že trh práce se odrazil ode dna. Velkou neznámou je, zda se počáteční růst počtu pracovních míst, maloobchodních tržeb, průmyslové výroby i v dalších oblastech podaří udržet i následujících měsících, či zda se ustálí na nízké úrovni, uvedly agentury AP a Reuters.
Zdroj: ČTK