Americký HDP za 3. čtvrtletí vzrostl o 2 %

Americký HDP ve třetím kvartálu podle prvních odhadů vzrostl o 2 %. Čekal se růst o 1,8 % (ve druhém kvartálu rostla americká ekonomika o 1,3 %). Stále se však jedná o růst hluboko pod očekávaným potenciálem americké ekonomiky (nad 3 %), spíše jde o potvrzení "nového normálu". Za očekáváním (+2,1 %) zaostala ve třetím čtvrtletí osobní spotřeba, když vzrostla také jen o 2 %.
Rostoucí ceny domů podle prvních údajů pravděpodobně v Američanech vyvolávají pocit většího bohatství, což se projevuje například v nákupech automobilů. Ty rostou již řadu měsíců. Naopak překážkou ještě rychlejšího růstu mohla být velká sucha, která během léta zasáhla americký zemědělský sektor. Podle odhadů mohla z růstu "ukrojit" až 0,4 procentního bodu.
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v souladu s očekáváním v září meziměsíčně prudce rostly a kompenzovaly prudký propad ze srpna. Důležité objednávky investičního zboží očištěné o dopravní a vojenskou techniku však pokračují v hodně slabé výkonnosti. Ukazuje to na trvající slabou důvěru podniků a očekávání pokračující slabé poptávky.
Příprava na fiskální útes
Na klesající trend (navzdory růstu v posledním měsíci) upozorňuje například Dan Greenhaus z BTIG. "Buď jde o přípravu firem na fiskální útes, která se ale v průběhu roku 2013 částečně vyváží, nebo nás čeká něco hodně nepěkného," varuje Greenhaus.
Mnozí analytici v souvislosti s tím upozorňují na to, že se firmy v USA chystají na variantu pádu ekonomiky z takzvaného fiskálního útesu. Převážná většina firem v rámci výsledkové sezóny varuje před poklesem nebo stagnací zisku i tržeb ve čtvrtém kvartálu i v příštím roce, a to včetně gigantů typu Caterpillaru, DuPontu a dalších.
Rizika trvají
Velkým problémem americké ekonomiky je stále vysoká nezaměstnanost okolo 8 %, navíc s tím, že z pracovní síly vypadává stále velké množství lidí. Celková míra nezaměstnanosti tak sice klesá, ovšem zaměstnanost roste jen pomalu.
Zlepšení v uplynulých měsících vykazuje trh s nemovitostmi. Například známý investor Gary Shilling ovšem tlumí optimismus a předpokládá, že ceny domů mohou ještě klesnout o dalších 20 %. Na podporu ekonomiky americká centrální banka Fed uvolňuje měnovou politiku a odkupuje 40 miliard USD hypotéčních aktiv (MBS) každý měsíc.