Vítězové velké recese - 10. díl: Špatní proroci americké ekonomiky

Upadá Amerika? Kdo ví. Spojené státy udělaly chyby, které přispěly k Velké recesi, to nikdo nepopírá. Rozhodně bychom však neměli na cyklických událostech uplynulého desetiletí stavět svá čísla a malovat čerta na zeď. Jisté však je, že ti, kteří katastrofu predikují, se v současnosti těší velké popularitě.
Jednoduchý návod na ekonomické "vědátorství": identifikujte trend, který právě začal, predikujte, že bude pokračovat, a potom upozorňujte na úspěch svých předpovědí. Dejte hlavně pozor na to, ať se chytnete skutečného trendu, ne cyklické změny, po níž se vše vrátí do normálu. Pokud uděláte tuto chybu, ztratí ve vás obecenstvo důvěru a budete muset doufat, že se na fiasko hodně rychle zapomene.
Tak je to i s dnešními medvědy a ostatními skeptiky, které by šlo s trochou nadsázky označit za jeden z nejbohatších obnovitelných zdrojů. Hojné zásoby vyvěrají na povrch obzvláště v dobách zdlouhavých recesí.
Recese jsou cyklickou záležitostí. Některé jsou mělké, jiné hlubší, ale vždy se dříve či později trend obrátí. Jednoduchá logika, která však neodrazuje pesimisty od výroků, že Velká recese je důkazem toho, že Amerika zažívá úpadek.
"Myslitelé" zprava i zleva zaplavují svět predikcemi o smutném konci Ameriky
Například v roce 2008 ruský prezident Dmitrij Medvěděv řekl, že krize poukazuje na to, že je světová nadvláda Spojených států u konce. Přidal se k němu s podobným výrokem také německý ministr financí, pozadu nezůstali ani čínští lídři. Dokonce i historici z Harvardu v roce 2010 napsali, že Amerika kráčí ve šlépějích Řecka a dolaru hrozí nevyhnutelný pád.
James Mann ve své knize The Obamians konstatuje, že státy, které krize nepostihla tak vážně, jako jsou Čína nebo Německo, nově nabyly dojmu jakési nadřazenosti nad americkým ekonomickým systémem. Přitom žalostná situace celé evropské měnové unie a zpomalování Číny žádné výhodě oproti USA nenasvědčuje.
Na místo kolapsu dolar posiloval, což naznačuje, že investoři navzdory dysfunkční politice Spojené státy stále hodnotí jako relativně bezpečný přístav.
Proč se tolik "vědců" mýlí?
Úpadek je zavádějící metaforou, na základě níž předpokládáme, že životní cyklus neplatí jen pro jednotlivce, ale i pro státy. O životních cyklech říší a států toho však víme pramálo.
Římské říši trvalo tři sta let, než byl její úpadek završen. Když Británie ztratila v 18. století americké kolonie, skeptici zvěstovali, že její vliv klesne na úroveň Sardinie. Naproti tomu zajistila průmyslová revoluce Británii nejúspěšnější století. Nikdo z nás nyní nedokáže odhadnout, v jaké části svého životního cyklu se nalézají USA.
Není pokles jako pokles
Navíc termín "úpadek" neodlišuje dva zcela rozdílné procesy: absolutní a relativní pokles. Absolutní úpadek postihl starý Řím - agrární ekonomika s malou produktivitou nakonec podlehla krvelačným barbarům. Byla to primitivní kultura, která způsobila její rozklad, ne úspěšnější konkurenční impérium.
Zatímco problémy USA jsou nepopiratelné, americká ekonomika zůstává vysoce produktivní. Vévodí žebříčku ve světovém výzkumu a vývoji, univerzitním vzdělání, počtu Nobelových cen a indikátorech podnikatelského prostředí.
Podle údajů Světového ekonomického fóra jsou USA sedmou nejkonkurenceschopnější ekonomikou po Švýcarsku, Singapuru, Finsku, Švédsku, Nizozemsku a Německu. Čína obsadila až devětadvacátou příčku. To je jen stěží obrázek absolutního ekonomického poklesu USA na úkor raketově rostoucí Číny.
Relativní pokles naznačuje rozdíl mezi zemí vévodící žebříčku a těmi ostatními. Zužování mezery nemusí nutně znamenat, že ostatní lídra každou chvílí překonají. V rozdělení ekonomických sil světových velmocí bude rozhodovat zejména to, zda se Čína vyrovná s často podceňovanými riziky svého politického a ekonomického systému.
Díky své obrovské populaci a vysokému tempu růstu téměř jistě předběhne USA během dekády, co se výše HDP týče. Velikost HDP je ale jen jedním z mnoha indikátorů ekonomické vyspělosti. Velkou roli hraje také struktura ekonomiky a ukazatele jako například příjmy na obyvatele. V této oblasti se Čína nevyrovná Spojeným státům ani v následujících dekádách, pokud vůbec někdy.
Zdroj: Foreign Policy