Americké akciové indexy v závěru odevzdaly zisky, v čele úterního poklesu byly velké technologické tituly. Investoři se obávají patu jednání o podpoře ekonomiky

Americké akcie oslabily. Indexy S&P 500 a Dow smazaly své dopolední zisky v reakci na prohlášení vůdce republikánů v Senátu Mitche McConnella o jednání o balíku pomoci. Technologické tituly navíc ztrácely i proto, že investoři pokračují v přesunu peněz z technologických firem k hodnotovým akciím, tedy takovým, které se obchodují za nižší ceny vzhledem k firemním fundamentům.
Index Dow klesl o 0,38 % na 27 686,91 bodu, S&P 500 oslabil o 0,80 % na 3 333,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,69 % na 10 782,82 bodu. Index volatility VIX narostl o 8,59 % na 24,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelých sedm bazických bodů na 0,638 %.
Ceny ropy klesly o necelé procento, výrazné propady ale zaznamenaly zlato (-5,8 %) a stříbro (-14,9 %). Nejsledovanější kryptoměny odepsaly okolo pěti procent.
Investoři doufají, že republikáni a demokraté dospějí ke kompromisu nad dalším programem na podporu ekonomiky zasažené koronavirem. McConnell však v rozhovoru s Fox News prohlásil, že vyjednávači Bílého domu zatím s vůdci demokratů v americkém Kongresu o zákonu o koronavirové pomoci nejednali. Rozhovory se tak od jejich krachu v minulém týdnu stále nepodařilo obnovit.
Akcie v reakci na toto prohlášení začaly klesat. Ve výraznějším plusu se ale držely například akcie velkých bank (JPMorgan +3,16 %), kterým prospívá růst výnosů dluhopisů. Dařilo se také firmám, které jsou pro investory sázkou na postupné otevírání ekonomiky (Gap +2,70 %, Norwegian Cruise Line +3,37 %).
Náladu na trhu naopak podpořilo oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina, že jeho země jako první na světě schválila očkovací látku proti nemoci covid-19. Někteří odborníci se však obávají, že vakcína neprošla závěrečnou fází klinického testování. Další firmy, které testují své preparáty, ale ujišťují například o svých schopnostech dodávat dostatek vakcín, jakmile budou schváleny. A to investoři oceňují.
"Trhy vyhlížejí lepší časy. Načasování není jasné, ale akcioví investoři mají důvěru v to, že koronavirová pandemie skončí s tím, že lékaři budou mít v ruce vakcínu (či vakcíny)," uvedl Jeff Buchbinder, akciový stratég z LPL Financial.
Dolar na devizovém trhu nejprve oslaboval ke koši předních světových měn a euro naopak vystoupilo až nad 1,18 USD. Euru pomohla hlavně zpráva o růstu důvěry investorů v německou ekonomiku. Po prohlášení senátora McConnella se však situace obrátila, euro zisky smazalo a dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, nakonec posílil o 0,1 % na 93,70 bodu.
Euro vůči dolaru nakonec uzavřelo s nepatrnou ztrátou na 1,1733 USD. Dolar k jenu stoupl o 0,6 % na 106,53 JPY. Euro vůči jenu vzrostlo o 0,6 % na 124,99 JPY.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Firmy z Číny a dalších zemí, které nebudou dodržovat americké účetní normy, budu na konci příštího roku vyřazeny z akciových trhů v USA. Uvedl to podle agentury Reuters americký ministr financí Steven Mnuchin.
- Koronavirová krize má mnoho poražených, ale i několik vítězů. Americká technologická společnost Apple (v úterý -2,97 %) patří jednoznačně k těm druhým, což se odráží i na ceně jejích akcií. Jen v minulém týdnu vzrostla jejich cena o pět procent, a šéf společnosti Tim Cook se tak podle výpočtů agentury Bloomberg stal dolarovým miliardářem.
- Výrobní ceny ve Spojených státech v červenci ve srovnání s předchozím měsícem vzrostly o 0,6 %, což byl nejvyšší růst od října 2018. Po červnovém poklesu o 0,2 % očekávali analytici růst o 0,3 %. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Společnost Tesla (v úterním after-marketu +7 %) po skončení řádného obchodování oznámila split akcií. Stávající cenné papíry budou rozděleny v poměru 5 ku 1. S nově rozdělenými akciemi se bude poprvé obchodovat 31. srpna.
- Sociální síť Facebook (v úterý -2,61 %) od dubna do června při vymáhání pravidel o projevech nenávisti zakročila proti 22,5 milionu příspěvků, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu čtvrtletí a skoro desetinásobek ve srovnání s jarem 2018. Uvádí to zpráva o vývoji tažení Facebooku a Instagramu proti závadnému obsahu. Provozovatel platforem přiznává, že jeho snahy do jisté míry narušila pandemie covidu-19, kvůli níž byla pozastavena práce mnoha moderátorů.
- Americký výrobce letadel Boeing (v úterý +0,40 %) v červenci nezískal žádnou novou objednávku na svá letadla, klienti naopak zrušili objednávky na 43 jeho letadel 737 MAX. Konkurenční evropský výrobce Airbus v červenci získal první zakázky za tři měsíce, a to na čtyři letadla.
- Walmart (v úterý -1,27 %) uzavřel partnerství se společností Instacart. Chtějí nabídnout dodávky objednávek ve stejný den a konkurovat Amazonu (-2,14 %) a Whole Foods.
- Společnost Airbnb hodlá ještě teto měsíc zahájit proces uvedení svých akcií na burzu. Obchodovat by se s nimi mělo začít ještě letos.
- Před týdnem se takzvaný zlatý kříž (kdy 50denní klouzavý průměr zdola protne průměr 200denní) zformoval na grafu indexu Dow Jones Industrial Average, začátkem tohoto týdne se formuje u jeho staršího příbuzného Dow Jones Transportation Average a také u indexu sledujícího akcie menších společností Russell 2000.
- Demokratický kandidát do prezidentských voleb Joe Biden oznámil, že jeho kandidátkou na viceprezidentku je kalifornská senátorka Kamala Harrisová. Byla by první ženou v této funkci.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK