Bernstein: USA nebudou novým Řeckem

Richard Bernstein, bývalý vrcholový stratég Merrill Lynch, nepatří k pesimistům, kteří vidí vysoký americký veřejný dluh jako základ pro "řeckou cestu" americké ekonomiky. Podobné úvahy podle něj naprosto neodpovídají realitě, ve které jsou Spojené státy naopak jednou z mála vyspělých ekonomik, která se úspěšně brání opětovnému propadu do recese.
"Tato nekonzistentnost pesimistických komentářů s ekonomickou skutečností může být jedním z důvodů, proč řada investorů v uplynulém roce váhala a stále váhá se zapojením se do akciové rally, a tedy i jejich nižších výnosů oproti hlavním americkým indexům," píše Bernstein pro Financial Times.
Příliš přitom nesleduje populární a v souvislosti s téměř dosaženým dluhovým stropem veřejného dluhu sledovaný ukazatel absolutní výše veřejného dluhu. "Důležitější je míra celkového zadlužení na HDP," tvrdí Bernstein. Do celkového dluhu se započítává dluh vlády, firem i domácností.
Tato míra se přitom od ze svého maxima v roce 2008 (359 %) snížila na současných 329 %. Pokles o 30 procentních bodů v USA nenastal od 70. let minulého století, což je podle bývalého stratéga Merrill Lynch jasnou známkou pokračujícího oddlužování (deleveragingu) amerických domácností. Ten jistě není pozitivní pro okamžitý hospodářský růst (lidé si berou méně úvěrů na spotřebu), ale dlouhodobě je pro Američany velice ozdravný.
Politické nejistoty (především v souvislosti s fiskálním útesem) z větší části zmizí během pár dnů, jakmile se politici po volbách dostanou k jednání. Amerika si strmý propad nemůže dovolit. A investoři by se neměli bát. "Měli by ignorovat politickou rétoriku a v investování zohlednit fakt, že je americká ekonomika v rámci vyspělých trhů jednou z mála, které směřují vzhůru," uzavírá Richard Bernstein.
Zdroj: Financial Times