Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v září zaostala za očekáváním

Americké akciové indexy po nadějném úvodu seance zamířily níže a nakonec výrazně oslabily. Přispěly k tomu mimo jiné statistika zářijové podnikatelské aktivity ve Spojených státech a průtahy schválení čtvrtého souboru opatření na pomoc americké ekonomice.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,92 % na 26 763,13 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 2,37 % na 3 236,92 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 3,02 % na 10 632,98 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,40 % na 28,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o 1,3 bazického bodu na 0,677 %.
Ceny ropy mírně klesly, zlato odepsalo 2 % a stříbro 7 %. Ztráty se nevyhnuly ani nejsledovanějším kryptoměnám, bitcoin klesl o 2 % a ethereum odepsalo 5,5 %.
"Přesun peněz z technologických titulů do více cyklických odvětví v září zesílil. Září je přitom historicky pro akcie náročný měsíc, letos navíc plný nepříznivých faktorů. Středeční vývoj na burze to jasně odrážel," uvedl Art Hogan, hlavní tržní stratég společnosti National Securities.
Podnikatelská aktivita ve Spojených státech v září rostla méně, než se čekalo. Souhrnný index podnikatelské aktivity, který je považován za spolehlivý ukazatel zdraví ekonomiky, se pro tento měsíc snížil na 54,4 bodu ze srpnových 54,6 bodu. Padesátibodová hranice je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Zpevnění zpracovatelského průmyslu bylo zastíněno oslabením sektoru služeb, z čehož agentura Reuters vyvozuje možnou ztrátu dynamiky amerického hospodářství.
"Ekonomika je na 80 % aktivity před pandemií nemoci covid-19 a nedostane se k normálu do doby, než bude k dispozici vakcína," konstatoval analytik Jason Pride ze společnosti Glenmede.
Jedním z mála zelených ostrůvků na středeční mapě indexu S&P 500 byly akcie společnosti Nike (+8,76 %) . Ta v úterý večer oznámila výrazně lepší výsledky hospodaření, než čekali analytici. Po velkou část dne odolávala výprodejnímu tlaku také společnost General Mills (-0,47 %), která ve středu oznámila dobré finanční výsledky. Pokračoval také výplach akcií společnosti Nikola (-25,82 %).
Společnost Johnson & Johnson (+0,16 %) oznámila zahájení testování v rámci klinické studie vakcíny proti covidu-19 na 60 tisících účastníků. Vakcína od této firmy by měla být ve formě pouze jedné aplikace, zatímco u konkurentů by byly většinou potřeba dvě injekce. Firma očekává výsledky do konce roku a v roce 2021 plánuje produkovat 1 miliardu vakcín.
Na devizových trzích posiloval čtvrtý den za sebou americký dolar. Investoři se k němu obrací jako k bezpečné měně. Zneklidňuje je nárůst počtu nakažených koronavirem v Evropě, obávají se o tempo zotavení světové ekonomiky z dopadů pandemie.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si kolem 22.10 SELČ připisoval zhruba 0,4 % na 94,35 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu oslabovalo asi o 0,4 % na 1,166 USD. Dolar posiloval zhruba o 0,4 % i vůči japonskému jenu (na 105,38 JPY) a švýcarskému franku (na 0,9238 CHF).
Nejdůležitější středeční události v USA
- Citigroup (ve středu -3,33 %) přestává být tvůrcem trhu s opcemi pro retailové investory, se kterými dále pracují například brokeři jako Charles Schwab (-0,54 %) nebo Fidelity. S odvoláním na své zdroje to uvedl deník Financial Times.
- Panasonic (ve středu -5,49 %) zvažuje možnosti výroby nových baterií pro elektromobily ve spolupráci s Teslou (-10,34 %) poté, co tato americká automobilka v úterý oznámila plány na zvýšení výkonu a snížení ceny klíčové součásti elektromobilů na polovinu.
- Americká on-line platforma pro léky na předpis GoodRx Holdings (ve středu +53,03 %) v rámci IPO upsala akcie za 33 USD, tedy nad původní cílovým rozpětím. Celkově prodala akcie za 1,14 miliardy USD.
- Amazon (ve středu -4,13 %) oznámil zahájení programu šetrného ke klimatu, který má zákazníkům pomoci nakupovat produkty splňující přísná kritéria udržitelnosti. Firma program zavádí v rámci svého závazku stát se do roku 2040 uhlíkově neutrální.
- Po zákazu aplikace WeChat od amerického prezidenta Donalda Trumpa požádala společnost Chevron (ve středu -4,77 %) své zaměstnance na celém světě, aby si tuto komunikační platformu smazali ze svých zařízení.
- Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies uvedl, že jsou jeho dodavatelské řetězce terčem útoku Spojených států amerických. Firma vyzvala Washington, aby zvážil svá omezení mezinárodního obchodu, která poškozují dodavatelské společnosti na celém světě.
zdroj: DailyFX.com
Zdroj: ČTK, CNBC