Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu

Výprodej na trzích s rizikovými aktivy, absence nových stimulačních nástrojů a rychlý nárůst počtu nových případů nemoci covid-19 ve čtvrtek stál za výprodejem na evropských akciích. Index STOXX Europe 600 je na tříměsíčním minimu.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,02 % na 355,85 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,30 % na 5 822,78 bodu, německý DAX odepsal 0,29 % na 12 606,57 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,83 % na 4 762,62 bodu.
Koronavirus v posledních dnech hraje na trzích v Evropě opět jednu z hlavních rolí a akciové trhy na starém kontinentu tak pokračovaly ve výprodejích ve středečních výprodejích v USA a ranních propadech v Asii. Největší ztráty si ve čtvrtek připsaly sektory maloobchodu (-2,2 %), technologií (-1,4 %) a cestovního ruchu (-1,3 %).
"U technologického sektoru dnes vidíme velké vybírání zisků. Nepomáhá mu ani vyhlídka na neklidné americké volby, brexit a zvýšení počtu nemocných na covid-19," míní Will James ze společnosti Aberdeen Standard Investments.
Britským akciím nakonec nepomohlo ani oznámení nového plánu na podporu pracovního trhu, německé akcie zmírnily ztráty díky zprávě ekonomického institutu Ifo, jenž uvedl, že se německý průmysl zotavuje a výrazně se zlepšila jeho očekávání v oblasti vývozu.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Podnikatelská nálada v Německu se v září zlepšila, ale její růst nenaplnil očekávání. Její index, který sestavuje mnichovský institut Ifo, vystoupil na 93,4 bodu ze srpnových 92,5 bodu. Zaostal tak za odhadem analytiků, kteří očekávali růst na 93,8 bodu. Odhady analytiků nenaplnil ani dílčí index očekávání, který ukazuje výhled na nejbližších šest měsíců. Ten stoupl na 97,7 bodu, přičemž se očekával růst na 98 bodů.
- Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých úvěrů. Finanční ústavy si v rámci třetího kola programu půjčily celkem 174,5 miliardy eur. Rozpětí odhadů analytiků se pohybovalo mezi 10 a 200 miliardami eur. Ve druhém kole ECB bankám půjčila celkem 1,308 bilionu eur.
- Nový program na podporu pracovního trhu přímo navýší mzdy zaměstnanců, kteří kvůli zhoršeným podmínkám na trhu musí omezit svou pracovní dobu. Umožní jim to udržet si práci namísto toho, aby byli propuštění. Program začne fungovat v listopadu a měl by trvat šest měsíců. Vláda zároveň varuje, že ne každá firma může být zachráněna.
- Soud v německém Braunschweigu dnes rozhodl o zahájení soudního řízení proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen Martinovi Winterkornovi. Má se v něm objasnit, zda je Winterkorn odpovědný za tržní manipulaci ve skandálu kolem falšování údajů o emisích naftových motorů automobilky.
- Maďarská centrální banka ve čtvrtek překvapivě zvýšila svou týdenní depozitní sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,75 procenta. Snaží se tak zabránit růstu inflačních rizik. Maďarský forint díky jejímu kroku posílil z pětiměsíčních minim vůči euru, napsala agentura Reuters.
- Německá automobilka Volkswagen odškodní částkou 36 milionů realů (149 milionů korun) své bývalé zaměstnance v Brazílii, kteří kvůli spolupráci firmy s armádou čelili pronásledování v době vlády vojenské junty v letech 1964 až 1985. S odvoláním na automobilku o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.
Zdroj: CNBC, Reuters, MarketWatch