Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou ovšem kvůli obavám ze zpomalení obnovy hospodářství mají čtvrtý týdenní pokles za sebou, což je nejdelší taková série od srpna 2019.
Index Dow si připsal 1,34 % a uzavřel na 27 173,96 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,6 % na 3 298,46 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,26 % na 10 913,56 bodu. Index volatility VIX se snížil o 7,47 % na 26,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 0,656 %.
Výrazně posílily akcie technologických společností Apple (+3,75 %), Microsoft (+2,28 %), Amazon (+2,49 %) a Facebook (+2,12 %) nebo NVIDIA (+4,26 %).
Za celý týden index Dow klesl o 1,75 % a S&P 500 se snížil o 0,63 %, zatímco Nasdaq Composite se zvýšil o 1,11 %.
Dolar v pátek posílil k euru i ke koši měn
Na devizových trzích posílil americký dolar, který vykázal největší týdenní nárůst od počátku dubna. Pro investory představuje měna USA jistotu v době, kdy proces zotavování globální ekonomiky zpomaluje, v Evropě přibývá případů nákazy koronavirem a ve Spojených státech se schyluje k prezidentským volbám.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si v pátek kolem 22.30 SELČ připisoval zhruba 0,3 % na 94,60 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu ztrácelo přibližně 0,4 % na 1,1627 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Německý výrobce luxusních automobilů BMW zaplatí ve Spojených státech pokutu 18 milionů dolarů, aby urovnal obvinění z poskytování zavádějících informací o prodeji. Informovala o tom americká Komise pro cenné papíry a burzy.
- Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační aplikace WeChat z nabídky obchodů s aplikacemi firem Apple a Google ve Spojených státech. Informovala o tom agentura Reuters. Washington své kroky proti aplikaci WeChat zdůvodňuje obavami o národní bezpečnost.
- Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google. Agentuře AP to řekl zdroj obeznámený se situací. Dodal, že pozornost ministerstva se soustředí na to, zda firma prostřednictvím své dominantní pozice v oblasti internetového vyhledávání nepotlačuje konkurenty a nepoškozuje spotřebitele.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V meziměsíčním srovnání vzrostl jen o 0,4 %. Po červencovém růstu o 11,7 % (revidováno z 11,2 %) analytici očekávali růst o 1,5 %.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Společnost Nikola (v pondělí -19,33 %) oznámila, že zakladatel společnosti Trevor Milton dobrovolně končí ve funkci výkonného ředitele a člena správní rady. Toto oznámení přichází poté, co firma Hindenburg Research obvinila společnost Nikola z podvodu. Později firma oznámila, že se Milton musí vzdát zhruba 4,9 milionu akcií firmy (na konci pátečního obchodování v hodnotě asi 166 milionů USD), ale zůstane mu 91,6 milionu akcií (3,1 miliardy USD).
- Vláda Spojených států se odvolá proti rozhodnutí soudu ohledně čínské aplikace WeChat. V pondělí to podle agentury Reuters uvedlo americké ministerstvo obchodu. Soud v neděli pozastavil platnost pátečního nařízení, aby aplikace byla týž den odstraněna z obchodů s aplikacemi amerických firem Apple a Google. Vlastníkem aplikace WeChat je čínská společnost Tencent Holding.
- Spojené státy v pondělí oznámily nové sankce namířené na íránské ministerstvo obrany a jednotlivce údajně zapojené do tamního jaderného programu. Opatření míří rovněž na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, který podle USA spolupracoval s Teheránem při obcházení zbrojního embarga OSN. Krok má podle Washingtonu podpořit jejich víkendové prohlášení, že se obnovují veškeré sankce, které na Írán uvalila OSN. To však zpochybňují i někteří z nejbližších spojenců Spojených států včetně evropských mocností.
- Americká společnost OneWeb v prosinci začne opět vysílat na oběžnou dráhu satelity a příští rok chce nabídnout komerční služby. Téměř zkrachovalá firma, která plánovala vypustit na oběžnou dráhu 650 satelitů a jejímž cílem bylo zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoli místa na světě, to uvedla ve svém pondělním sdělení. V červencové aukci firmu zachránily Británie a indická společnost Bharti Global.
- Jeden ze zaměstnanců americké společnosti Boeing (v pondělí -2,97 %) vyzval Federální úřad pro letectví (FAA) k důkladnějším úpravám letadla 737 MAX, které po dvou tragických nehodách z let 2018 a 2019 nesmí do vzduchu. Uvedla to v pondělí agentura Bloomberg. Navržené úpravy podle informátora opomíjejí několik rizik, která byla zjištěna po haváriích. Při nich v Indonésii a v Etiopii zahynulo dohromady 346 lidí.
- Americká softwarová firma Microsoft (v pondělí +1,07 %) oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.
- Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems (v pondělí -1,93 %). Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech. Společnost Cisco věc nekomentovala.
- Index aktivity chicagského Fedu za srpen klesl na 0,79 bodu (odhad: 1,95 bodu, červenec: 2,54 bodu).
- Výrobce čipů Intel (v úterý +0,46 %) získal licenci amerických úřadů na další dodávky některých svých výrobků čínské firmě Huawei. V noci na úterý to podle agentury Reuters uvedl mluvčí této americké firmy. Huawei se ocitla uprostřed zostřujícího se napětí mezi Čínou a Spojenými státy. Washington se snaží přimět vlády jiných zemí, aby se spolupráci s čínským telekomunikačním gigantem vyhnuly, a americkým firmám v ní brání.
- Společnost General Electric (v úterý -1,57 %) přestane stavět uhelné elektrárny a ty stávající zavře nebo prodá. Americký průmyslový konglomerát se tak podle svého sdělení rozhodl proto, že se chce soustředit na energii z obnovitelných zdrojů, přičemž motivace je ekonomická.
- Peking pravděpodobně neschválí "nespravedlivou" dohodu čínské společnosti ByteDance s americkými podniky Oracle (v úterý -0,33 %) a Walmart (+0,90 %) ohledně budoucnosti její aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok ve Spojených státech. Uvedl to podle agentury Reuters čínský státní list Global Times.
- Společnost Facebook (v úterý +2,66 %) přikročí k rozhodným a mimořádným opatřením, jimiž omezí sdělování obsahu na své platformě, pokud nadcházející prezidentské volby ve Spojených státech vyústí v chaos nebo násilné občanské nepokoje. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl Nick Clegg, který ve firmě odpovídá za komunikaci a globální záležitosti. Volby jsou plánovány na 3. listopadu.
- Americká oděvní společnost Ralph Lauren (v úterý +5,44 %) do konce svého fiskálního roku, tedy do března 2021, celosvětově sníží svou pracovní sílu o 15 %. Prodejce luxusních módních doplňků oznámil, že chce snížit náklady a vymanit se z dopadů, které má na prodej a nákupní zvyklosti zákazníků současná pandemie způsobená šířením nového koronaviru.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v září vzrostl na 21 bodů po srpnovém růstu na 18 bodů.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 2,4 % na celoročně přepočítané tempo 6 milionů jednotek. Po červencovém rekordním růstu o 24,7 % a tempu 5,86 milionu jednotek jde o zpomalení, ale v obou případech je vývoj v souladu s očekáváním trhu. Zmiňovaných 6 milionů jednotek za rok je nejvyšší hodnota za posledních bezmála 14 let.
- Ekonomika Spojených států vykazuje výrazné zlepšení od doby, kdy ji pandemie nemoci covid-19 stáhla do recese. Její budoucí vývoj však zůstává nejistý, americká centrální banka proto v případě potřeby přistoupí k dalším stimulačním opatřením. V projevu k výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů to v úterý řekl šéf Fedu Jerome Powell.
- Citigroup (ve středu -3,33 %) přestává být tvůrcem trhu s opcemi pro retailové investory, se kterými dále pracují například brokeři jako Charles Schwab (-0,54 %) nebo Fidelity. S odvoláním na své zdroje to uvedl deník Financial Times.
- Panasonic (ve středu -5,49 %) zvažuje možnosti výroby nových baterií pro elektromobily ve spolupráci s Teslou (-10,34 %) poté, co tato americká automobilka v úterý oznámila plány na zvýšení výkonu a snížení ceny klíčové součásti elektromobilů na polovinu.
- Americká on-line platforma pro léky na předpis GoodRx Holdings (ve středu +53,03 %) v rámci IPO upsala akcie za 33 USD, tedy nad původní cílovým rozpětím. Celkově prodala akcie za 1,14 miliardy USD.
- Amazon (ve středu -4,13 %) oznámil zahájení programu šetrného ke klimatu, který má zákazníkům pomoci nakupovat produkty splňující přísná kritéria udržitelnosti. Firma program zavádí v rámci svého závazku stát se do roku 2040 uhlíkově neutrální.
- Po zákazu aplikace WeChat od amerického prezidenta Donalda Trumpa požádala společnost Chevron (ve středu -4,77 %) své zaměstnance na celém světě, aby si tuto komunikační platformu smazali ze svých zařízení.
- Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies uvedl, že jsou jeho dodavatelské řetězce terčem útoku Spojených států amerických. Firma vyzvala Washington, aby zvážil svá omezení mezinárodního obchodu, která poškozují dodavatelské společnosti na celém světě.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 870 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je horší než před týdnem, kdy to bylo 866 tisíc (revidováno z 860 tisíc), a zároveň horší, než čekali analytici (840 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 12. září 12,580 milionu. Po 12,747 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno z 12,628 milionu) očekával trh pokles na 12,3 milionů.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 4,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,011 milionu jednotek. Čekal se pokles o 0,1 % na 0,895 milionu po růstu o 14,7 % na 0,965 milionu v červenci. Oba údaje z července byly navíc revidovány směrem nahoru (z 13,9 % a 0,901 milionu jednotek).
- Čínská společnost ByteDance, která vlastní aplikaci TikTok, požádala v Číně o licenci na vývoz technologií. Snaží se dovést do konce dohodu s americkými společnostmi Oracle a Walmart, aby tak předešla zákazu činnosti TikToku ve Spojených státech. Podání žádosti ve čtvrtek potvrdilo čínské ministerstvo obchodu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky AutoZone (v úterý -1,19 %) ve 4FQ: Zisk na akcii 30,93 USD (odhad: 25,01 USD), srovnatelné tržby +21,8 %.
- Výsledky Nike (v úterním after-marketu +8,7 %) v 1FQ: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,47 USD), digitální tržby +82 %, celkové tržby 10,59 miliardy USD (odhad: 9,15 miliardy USD).
- Výsledky Accenture ve 4QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,70 USD (loni: 1,74 USD, odhad: 1,73 USD), tržby 10,84 miliardy USD (loni: 11,06 miliardy USD, odhad: 10,93 miliardy USD).
- Výsledky Darden Restaurants v 1QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,56 USD (loni: 1,37 USD, odhad: 0,05 USD), tržby 1,53 miliardy USD (loni: 2,13 miliardy USD, odhad: 1,56 miliardy USD).
- Výsledky Costco Wholesale ve 4QFY2020: Zisk na akcii 3,13 USD (odhad: 2,85 USD), tržby 52,28 miliardy USD (odhad: 52,1 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -3 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK