Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít dohodu o brexitu mezi EU a Velkou Británií. Po dobrém začátku tak nakonec akcie skončily mírně v mínusu.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,28 % na 366,44 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,59 % na 5 884,65 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,13 % na 4 929,39 bodu a německý DAX uzavřel se ztrátou 0,42 % na 12 854,66 bodu.
Kromě koronaviru a možném brexitu bez dohody ovlivnily obchodování na některých trzích také technické potíže burzovního operátora Euronext. Na některých evropských burzách, včetně akciových trhů v Paříži, Amsterodamu a Lisabonu, tak kolem desáté hodiny došlo k přerušení obchodování.
Dnešnímu výpadku v Evropě začátkem měsíce předcházely problémy tokijské akciové burzy. Na té se kvůli technickým potížím neobchodovalo celý den, byl to nejhorší výpadek v historii této klíčové asijské burzy. K obnovení obchodování došlo před jednou hodinou odpoledne.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Irská Komise na ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat službu Instagram, a to kvůli podezření, že aplikace porušuje zákon na ochranu osobních údajů (GDPR).Konkrétně jde o data dětí a mladistvých, kteří platformu používají, uvedl server The Telegraph. Instagram je součástí americké internetové společnosti Facebook, a pokud regulační orgány zjistí, že firma porušila zákon, mohou jí uložit vysokou pokutu. Ta může přesáhnout i 20 milionů eur.
- Evropská unie musí urychleně rozdělit peníze z fondu obnovy v objemu 750 miliard eur, který má evropským ekonomikám pomoci dostat se z krize způsobené opatřeními proti šíření koronaviru. V rozhovoru s francouzským listem Le Monde to řekla šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Varovala také před negativními dopady druhé vlny koronaviru na hospodářské oživení.
- Eurozóna: Stavební výroba v srpnu meziročně klesla o 0,9 % (červenec: -3,4 %), meziměsíčně se zvýšila o 2,6 % (červenec: +0,3 %).
- Technické potíže burzovního operátora Euronext v pondělí vedly k přerušení obchodování na některých evropských burzách, včetně akciových trhů v Paříži, Amsterodamu a Lisabonu. Firma uvedla, že na odstranění problému pracuje.
- Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia získal od amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zakázku na výstavbu první sítě pro bezdrátovou komunikaci na Měsíci. Půjde o síť čtvrté generace (4G), kterou bude možné modernizovat na 5G.
- Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se ji podařilo vyjednat. Řekl to v pondělí místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Také britský ministr Robert Jenrick připustil, že stále existuje šance obchodní dohodu uzavřít. Kritiku postupu premiéra Borise Johnsona v brexitových jednáních vyjádřili nejvyšší představitelé anglikánských církví ve Spojeném království.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím koronavirové krize. Novinářům to v pondělí řekl ministr sociálních věcí Milan Krajniak. Bratislava zavedla různé příspěvky na udržení zaměstnanosti, které pak ještě zvýšila. V září nezaměstnanost dosáhla 7,43 procenta proti 7,6 procenta v srpnu.
- Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat. Informoval o tom v pondělí insolvenční správce EY, který souhlasil s prodejem zbylého majetku aerolinek společnosti Thyme Opco. Podle nového majitele začne letecká společnost v menším rozsahu než dříve. Hodnota transakce nebyla zveřejněna, schválit ji musí ještě regulační úřady.
- Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě sedmadvacítky vystupňovat tento týden jednání o budoucím partnerství. Klíčový spolupracovník britského premiéra Borise Johnsona hovořil o konstruktivním kroku a optimismu. Předtím však prohlásil, že rozhovory může oživit jen změna přístupu ze strany evropského bloku a že kýžená dohoda za současného stavu před koncem přechodného období brexitu uzavřena nebude.
Výsledková sezóna
- Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITA) o 32 % na 769 milionů eur. Vlivem pandemie covidu-19 se totiž zvýšila poptávka zejména po lékařském vybavení. Výsledek překonal očekávání, akcie firmy po poledni na amsterodamské burze přidávaly přes tři procenta.
Zdroj: CNBC, Reuters