Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na nové rekordní maximum. Akciovému trhu pomáhala naděje na ekonomické oživení v příštím roce díky zprávám o vakcíně proti koronaviru, které převážily nad údaji o rostoucím počtu nakažených.
Index Dow stoupl o 0,13 % a uzavřel na 29 910,37 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,24 % na nové zavírací maximum 3 638,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,92 % na nové zavírací maximum 12 205,85 bodu, když během dne posunul absolutní rekord na 12 236,23 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,93 % na 20,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 0,842 %.
Oslabily akcie společnosti Walt Disney (-1,31 %), která oznámila, že propustí 32 000 zaměstnanců. Dále rostly akcie výrobce elektromobilů Tesla (+2,05 %) navzdory zahájení vyšetřování ohledně problémů jeho vozů.
Náladu investorů povzbudilo i oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena.
Za celý týden přidal Dow 2,21 %, S&P 500 vzrostl o 2,27 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 2,96 %.
Dolar v pátek oslaboval
Na devizovém trhu v pátek slábl dolar a ke koši měn se propadl nejníže za téměř tři měsíce. Investoři díky příznivým zprávám z Číny upřednostňují měny zemí, které obchodují s komoditami, před měnami považovanými za bezpečné. Zájem o dolar snižuje právě i pokračující růst akciových trhů.
Krátce po 19.00 SEČ ztrácel dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,2 % na 91,82 bodu. Na japonský jen dolar ztrácel 0,2 % na 104,05 JPY a euro si k dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,3 % na 1,1951 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek list Financial Times s odvoláním na tři zdroje zapojené do projektu. Facebook ohlásil plán vytvoření nové digitální měny loni v červnu, od té doby svůj projekt výrazně upravil, aby pro něj zajistil souhlas regulačních orgánů.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Dividendy vyplacené největšími světovými společnostmi v letošním roce klesnou kvůli koronavirové krizi o 17,5-20 %, což odpovídá přibližně 263 miliardám USD. To představuje nejvýraznější pokles nejméně od finanční krize v roce 2009. V příštím roce by však mohla výplata dividend výrazně ožít. Vyplývá to z prognózy investiční společnosti Janus Henderson.
- Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí USA navrhnout bývalou šéfku Fedu Janet Yellenovou. Biden oznámil, že hodlá navrhnout členy své budoucí vlády v době okolo Dne díkůvzdání, který připadá na čtvrtek 26. listopadu.
- Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují jako SPAC. To je téměř dvojnásobek počtu primárních veřejných nabídek (IPO) těchto firem za celý loňský rok a pětinásobek ve srovnání s rokem 2015. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv.
- USA: Index aktivity chicagského Fedu v říjnu vzrostl na 0,83 bodu. V září došlo k poklesu na 0,32 bodu (revidováno z 0,27 bodu) ze srpnových 0,79 bodu.
- Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla konzultační společnost IHS Markit. Kompozitní PMI se dostal na nejvyšší hodnotu od března 2015.
- Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon (v pondělí -0,03 %) Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu Chipper Cash zaměřenou na Afriku. Ta se stane jeho první investicí do začínající, takzvané startupové firmy v Africe, upozornila agentura Bloomberg.
- Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies (v pondělí +3,32 %) a Lyft (+3,28 %). Hodnota kontraktu dosahuje až 810 milionů dolarů a firmy opravňuje nabízet služby více než čtyřem milionům zaměstnanců vládních institucí a jejich dodavatelům po celých Spojených státech.
- Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google (Alphabet v pondělí -0,51 %). Jako důvod uvádí, že firma neplní zákonný požadavek na odstraňování zakázaného obsahu z výsledků vyhledávání.
- Americký akciový index Dow v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí pokroky při vývoji vakcíny proti covidu-19 i zpráva, že americký prezident Donald Trump pověřil svůj tým, aby zahájil práce na předání moci nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi.
- Šéf a zakladatel výrobce elektromobilů Tesla (v úterý +6,43 %) Elon Musk již v pondělí předstihl spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese a je nyní druhým nejbohatším člověkem na světě. Devětačtyřicetiletému podnikateli pomohl prudký růst ceny akcií jeho automobilky. V čele žebříčku spravovaného agenturou Bloomberg se nadále neohroženě drží ředitel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos.
- Americká banka Goldman Sachs (v úterý +3,79 %) zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům, které by mohly vzniknout po úplném odchodu Británie z Evropské unie v příštím měsíci.
- USA: Index cen domů FHFA v září meziměsíčně stoupl o 1,7 % (srpen: +1,5 %). Meziročně index vzrostl o 9,1 % (srpen +8,1 %, revidováno z +8 %).
- Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých městech, meziročně vzrostly o 6,6 %. Po srpnovém růstu o 5,3 % (revidováno z 5,2 %) očekávali analytici zvýšení o 5,1 %. V meziměsíčním srovnání se ceny zvýšily o 1,2 % po růstu o 1,2 % (revidováno z +1,1 %) v srpnu, analytici odhadovali růst o 0,5 %.
- Důvěra amerických spotřebitelů v listopadu klesla výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to z údajů výzkumné skupiny Conference Board. Index spotřebitelské důvěry v listopadu klesl na 96,1 bodu z říjnových 101,4 bodu (revidováno ze 100,9 bodu). Analytici očekávali pokles na 98 bodů.
- USA: Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v listopadu klesl na 15 bodů po říjnovém růstu na 29 bodů. Jde o nejnižší hodnotu za poslední čtyři měsíce.
- Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných údajů vykázala rekordní vzestup. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 %, oznámilo ve středu americké ministerstvo obchodu. Výsledek je ale mírně horší, než čekali analytici, kteří předpovídali růst o 33,2 %.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v říjnu rychlejší růst, než se čekalo. V meziměsíčním srovnání vzrostl o 1,3 %. Po říjnovém růstu o 2,1 % (revidováno z 1,9 %) analytici očekávali růst o 0,9 %.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 21. listopadu nově 778 tisíc lidí. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo práce. Výsledek je horší než před týdnem, kdy jich bylo 748 tisíc (revidováno ze 742 tisíc), a zároveň horší, než čekali analytici (730 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 14. listopadu 6,071 milionu. Po 6,370 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno ze 6,372 milionu) očekával trh pokles na 6,020 milionu.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně klesly o 0,3 % na celoročně přepočítané tempo 0,999 milionu jednotek. Čekal se růst o 1,5 % a 0,970 milionu po růstu o 0,1 % na 1,002 milionu v září. Oba údaje ze září však byly revidovány směrem nahoru (z -3,5 % a 0,959 milionu jednotek).
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v říjnu meziročně vzrostly o 1,4 % v souladu s očekáváním trhu, po zářijovém růstu o 1,6 % (revidováno z 1,5 %). Meziměsíčně jádrové výdaje stagnovaly po zářijovém růstu o 0,2 % a byly pod očekáváním analytiků (+0,1 %). Osobní příjmy Američanů v říjnu klesly o 0,7 %, přičemž analytici očekávali růst o 0,1 %, v září vzrostly o 0,7 % (revidováno z+0,9 %). Výdaje rostly rychleji, než očekávali analytici (+0,4 %), a to o 0,5 % (září: +1,2 %, revidováno z +1,4 %).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 0,754 milionu barelů (odhad: +0,127 milionu barelů, předchozí týden: +0,768 milionu barelů).
- Americká automobilka Tesla hodlá napřesrok zahájit výrobu nabíječek pro elektromobily v Číně. Vyplývá to podle agentury Reuters z dokumentu, který firma předložila šanghajským úřadům. Tesla plánuje do nového závodu na výrobu nabíječek investovat 42 milionů jüanů (zhruba 140 milionů Kč).
- Budoucnost letadel Boeing 737 MAX, která získala povolení vrátit se po určitých úpravách do provozu, je nyní v rukou zhruba 700 dělníků a techniků. Ti se s těmito stroji lopotí za šedivými vraty hangáru na letišti v poušti v americkém státě Washington. Stroj musel po dvou haváriích mimo provoz, minulý týden ale dostal zelenou od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA). Pracovníci za vraty pouštního hangáru od té doby bez ustání provádějí údržbu odstavených letadel, kterým zároveň aktualizují software a systémy podle pokynů FAA.
- Spojené státy zavedou clo na čínské vázací drátky, které se používají například k uzavření sáčků s pečivem či ke svazování kabelů. Čína tyto výrobky podle Washingtonu nespravedlivě subvencuje, a znevýhodňuje tak americké producenty. Subvencování se podle ministerstva obchodu uskutečňuje formou podhodnocování měny. Je to poprvé, kdy Spojené státy uvalí clo, aby snížily dopady slabé čínské měny. Případ by tak mohl vytvořit precedens, protože jde o neobvyklý krok, který bere v úvahu měnu, což je podle pravidel ministerstva povoleno od začátku letošního roku.
- Americká společnost International Business Machines (IBM) hodlá v Evropě zrušit až 10 000 pracovních míst, což představuje asi pětinu její pracovní síly v regionu. Nejvíce by se škrty měly dotknout Británie a Německa, nevyhnou se ale zřejmě ani Polsku, Slovensku, Itálii a Belgii. S odvoláním na informované zdroje to ve středu uvedla agentura Bloomberg. IBM tak hodlá snížit náklady v divizi služeb, která se potýká se slabým růstem.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Hormel Foods (v úterý -5,64 %) ve 4QFY2020: Zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 2,42 miliardy USD (odhad: 2,59 miliardy USD).
- Výsledky Tiffany & Co (v úterý +0,02 %) ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,11 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 1,01 miliardy USD (odhad: 973 milionů USD).
- Výsledky J.M. Smucker (v úterý +1,51 %) ve 2QFY2021: Upravený zisk na akcii 2,39 USD (odhad: 2,23 USD), tržby 2,03 miliardy USD (odhad: 2,01 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy (v úterý -7,00 %) ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,06 USD (odhad: 1,71 USD), tržby 11,85 miliardy USD (odhad: 11 miliard USD).
- Výsledky Dollar Tree (v úterý +14,08 %) ve 3Q: Zisk na akcii 1,39 USD (loni: 1,08 USD, odhad: 1,15 USD), tržby 6,18 miliardy USD (loni: 5,75 miliardy USD, odhad: 6,13 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch (v úterý +1,10 %) ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,04 USD), tržby 819,7 milionu USD (loni: 863,5 milionu USD, odhad: 739,4 milionu USD).
- Výsledky HP (v úterním after-marketu +5,8 %) ve 3Q: Zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 15,26 miliardy USD (odhad: 14,72 miliardy USD).
- Výsledky Gap (v úterním after-marketu -10,7 %) ve 3Q: Zisk na akcii 0,25 USD (odhad: 0,32 USD).
- Výsledky Nordstrom (v úterním after-marketu +3,0 %) ve 3Q: Zisk na akcii 0,34 USD, tržby 3,09 miliardy USD (odhad: 3,1 miliardy USD).
- Výsledky Dell Technologies (v úterním after-marketu +0,1 %) ve 3Q: Zisk na akcii 2,03 USD (odhad: 1,40 USD), tržby 23,48 miliardy USD (odhad: 21,85 miliardy USD).
- Výsledky American Eagle Outfitters (v úterním after-marketu -1,1 %) ve 3Q: Zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,34 USD), tržby v souladu s odhady 1,03 miliardy USD.
- Americké počítačové společnosti Dell Technologies vzrostl ve fiskálním třetím čtvrtletí čistý zisk na 832 milionů USD z loňských srovnatelných 499 milionů USD. Výsledky podpořila poptávka po stolních počítačích a noteboocích kvůli práci a studiu z domova způsobená pandemií.
- Výsledky Deere & Co ve 4QFY2020: Čistý zisk na akcii 2,39 USD (odhad: 1,49 USD), tržby 9,73 miliardy USD (odhad: 8,59 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
