Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na vakcínu na covid-19

Akcie v USA zpevnily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zavřely na nových maximech. Investoři sázejí na brzkou dostupnost vakcíny proti covidu-19 a vlivem pozitivní hospodářské statistiky z Číny i na rychlou hospodářskou obnovu.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,63 % na 29 823,92 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 1,13 % na 3 662,45 bodu a index Nasdaq Composite vzrostl o 1,28 % na 12 355,11 bodu. Index volatility netypicky rostl společně s cenami akcií, konkrétně o 0,97 % na 20,77 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA vystřelil o bezmála devět bazických bodů na 0,929 %.
Ceny ropy klesly o 2 % poté, co se země OPEC+ nedohodly na dalším vývoji omezení) těžby ropy a rozhodnutí odsunuly prozatím na čtvrtek. Zlato zdražilo v dolarovém vyjádření o 2 %, stříbro dokonce bezmála o 6 %. Bitcoin odevzdal přes dvě procenta a jeho cena se držela pod 19 000 USD.
V nedávné době o slibných výsledcích svých vakcín informovaly americké firmy Modena a Pfizer, která vakcínu vyvíjí ve spolupráci s německou BioNTech, či britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca.
Dříve během seance akciové trhy poslala vzhůru zpráva o listopadovém zvýšení aktivity čínských továren. Agentura Reuters připomíná, že růst aktivity továren za minulý měsíc vykázalo několik dalších zemí, zatímco oživení amerického zpracovatelského průmyslu zpomalilo.
Na devizových trzích klesl americký dolar na nejnižší hodnotu za více než dva a půl roku. Investoři se zaměřovali na rizikovější aktiva. Očekávají oživení světové ekonomiky a další peněžní i fiskální stimuly ve Spojených státech.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.20 SEČ klesal o 0,7 % na 91,24 bodu. Euro vůči dolaru rostlo o 1,2 % na 1,2069 USD.
Vůči americkému dolaru posilovaly měny, které zpravidla těží z chuti investorů riskovat, mimo jiné britská libra a australský, novozélandský i kanadský dolar.
Návrh stimulačního balíku v hodnotě 908 miliard dolarů představila skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni jak demokraté, tak republikáni. Má pomoci malým podnikům, nezaměstnaným, aerolinkám a dalším odvětvím, která se potýkají s dopady pandemie covidu-19. O návrhu balíku následně jednali demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a ministr financí Steven Mnuchin.
Hlavní úterní události v USA
- Americký ropný a plynárenský gigant ExxonMobil (v úterý +0,97 %) odepíše majetek v hodnotě 17-20 miliard dolarů a přikročí k výraznému snížení investičních výdajů. Oznámila to firma, která se potýká s negativními dopady pandemie covidu-19 na poptávku a ceny.
- Americká farmaceutická společnost Pfizer (v úterý +2,87 %) a německáfirma BioNTech podaly žádost o podmínečnou registraci společné vakcíny proti covidu-19 na trhu Evropské unie. Informovala o tom v úterý agentura DPA, podle které byla žádost podána již v pondělí. Ve stejný den žádost o povolení pro podmínečné uvedení vakcíny na unijní trh podala i americká společnost Moderna.
- Společnost salesforce.com (v úterý -1,81 %) potvrdila největší akvizici ve své historii. Kupuje firmu Slack (+2,24 %) za více než 27 miliard USD.
- Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie až za 2,6 miliardy USD, což by celou společnost ohodnotilo na 34,8 miliardy USD. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení firmy pro regulační úřady. Vstoupit na burzu chce firma ještě tento měsíc.
- Facebook (v úterý +3,46 %) přejmenoval svoji digitální měnu libra. Nově se jmenuje diem. Změna názvu je součástí snahy upozornit na jednodušší a přepracovanou strukturu měny, řekl ředitel asociace stojící za digitální měnou Stuart Levey.
- Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký technologický gigant pochybil při moderování obsahu. Kontrolní orgán identifikoval šest příspěvků, které podle něj moderátoři Facebooku smazali z platforem neprávem. Ke kauzám se nyní bude moci týden vyjadřovat veřejnost, o dalším postupu pak rozhodnou panely složené z pěti členů rady. Facebook v prohlášení zopakoval svůj předchozí slib, že rozhodnutí rady bude považovat za závazná.
- Skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, představila návrh stimulačního balíku v objemu 908 miliard dolarů, který má pomoci americké ekonomice zasažené dopady pandemie covidu-19. Ke zvrácení patové situace ve vyjednávaní, které se táhne již měsíce, vyzval i budoucí prezident Joe Biden, podle nějž ale případný balík schválený před jeho nástupem do funkce v lednu bude "pouze začátek". Jeho tým již chystá další ekonomickou pomoc, dodal.
- Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě od společnosti IHS Markit podle finálních dat vzrostl na 56,7 bodu z říjnových 53,4 bodu a byl tak v souladu s předběžnou zprávou. Ukazatel od ISM naopak klesl na 57,5 bodu z 59,3 bodu v říjnu (odhad: 58 bodů).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK