Evropské akcie ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem nejistoty byl brexit

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět skončily se smíšenými výsledky. Hlavním faktorem, který přinesl nervozitu mezi investory, byl nadále nejistý výsledek rozhovorů mezi představiteli Velké Británie a Evropské unie týkajících se brexitu.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,01 % na 391,72 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,42 % na 6 490,27 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,15 % na 5 574,36 bodu a německý DAX uzavřel se ztrátou 0,45 % na 13 252,86 bodu.
Výsledek jednání mezi EU a Velkou Británií je stále v nedohlednu a jakýkoli posun v posledních dnech není vidět. "Myslíme si, že se nakonec na poslední chvíli dojde k nějaké velmi omezené dohodě. Ale nebude obsahovat příliš mnoho podrobností ani zastřešující dohodu," řekl Teeuwe Mevissen z Rabobank.
K horší náladě na trzích přispěla také informace o prudkém oslabení podnikatelské aktivity v eurozóně kvůli plošnému uzavírání některých ekonomik, na což nejvíce doplácely akcie v sektoru bankovnictví.
Hlavní čtvrteční události v Evropě
- Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli druhé vlně pandemie covidu-19. Ukázaly to ve čtvrtek konečné výsledky průzkumu, který mezi nákupními manažery provedla společnost IHS Markit. Její souhrnný index klesl na 45,3 bodu z říjnových 50 bodů, což je přesný předěl mezi růstem a poklesem aktivity. Sestup je podle konečné zprávy mírnější, než ukazovala předběžná data.
- Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu zvýšily výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu zejména silný růst internetového prodeje, za kterým stojí pandemie covidu-19. Statistický úřad Eurostat ve čtvrtek oznámil, že celkové tržby meziměsíčně stouply o 1,5 %, zatímco analytici nárůst v anketě agentury Reuters odhadovali pouze na 0,8 %.
- Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, tempo růstu ale kleslo ze zářijových 5,8 %, což byl nejlepší výsledek za poslední téměř dva roky. Informoval o tom ve čtvrtek slovenský statistický úřad. Provozovatelé ubytovacích zařízení i restaurací, jejichž podnikání ovlivnily dopady pandemie a karanténní omezení, zaznamenali propad tržeb. Růst tržeb slovenského maloobchodu podle statistiků významně podpořily také lepší výsledky hypermarketů a supermarketů.
- Evropská komise by v případě pokračování rozpočtové krize, kdy Budapešť a Varšava blokují dohodu o budoucí podobě unijních financí, mohla připravit mimořádný fond koronavirové pomoci ekonomikám bez Maďarska a Polska. Peníze by stejně jako v případě dosud plánovaného fondu obnovy mohly do zemí začít proudit do poloviny příštího roku. Novinářům to řekl vysoce postavený činitel unijní exekutivy, podle něhož Brusel považuje vynechání Budapešti a Varšavy za krajní a dočasnou variantu.
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair si objednala dalších 75 letadel Boeing 737 MAX v katalogové hodnotě devět miliard dolarů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Objednávka přichází krátce poté, co regulátoři zrušili 20měsíční zákaz provozu těchto letadel.
Výsledková sezóna
- Výsledky Scandinavian Airlines ve 4QFY2020: Čistá ztráta 2,58 miliardy SEK (odhad: -1,38 miliardy SEK), tržby 3,04 miliardy SEK (meziročně -77 %, odhad: 4,78 miliardy SEK)
Zdroj: MarketWatch, Reuters
Aktuality

