US MARKETOtevírá za: 10 h 59 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Rok 2013 už teď hrozivě připomíná rok 1937

Bude příští rok repeticí krizového roku 1937? Toť otázka, kterou si klade nejeden pesimista. Akciový trh překvapivě zareagoval na znovuzvolení demokratického prezidenta prudkým poklesem. Akcie se sice již opět vezou na optimistické vlně, ale otázkou je, jak dlouho jim to vydrží. Americká ekonomika čelí příliš mnoha hrozbám, jež není radno přehlížet.

Po znovuzvolení demokratického prezidenta Franklina D. Roosevelta v roce 1936 se trh sice nepropadl ihned, ale znatelný pokles zaznamenal rok po volbách. Průmyslová produkce se tehdy propadla o 34,5 % a Dow Jones ztratil polovinu hodnoty.

Je dnes asi těžko představitelné, že by Dow Jones propadl o 50 % a nezaměstnanost atakovala hranici 15 %, jako tomu bylo během Velké deprese. Bohužel lze ale určité podobnosti vysledovat. Není to jen zhoršující se ukazatel průmyslové produkce, jejíž růst zpomaluje již od léta.

1. Přebujelý stát

Federální výdaje před volbami v roce 1936 výrazně stouply. Běžně se pohybovaly mezi 19 až 19,5 % HDP, což politici brali za "americký normál". Divergence od něj byla neobvyklá a dočasná. Podle 19% "pravidla" by měly federální výdaje klesnout ve chvíli, kdy se podaří krizi zažehnat.

Do roku 1936 s výjimkou období války byly vládní výdaje nižší než výdaje států a měst dohromady. Roosevelt výdaje zvyšoval a pomyslná hranice byla překročena v roce 1936. Tehdy již Washington utrácel více než státy a města.

Pravidla se vláda nedrží ani v současnosti. V roce 2012, kdy by měla být krize už dávno pryč, americká vláda utratí asi ekvivalent 24,3 % ekonomiky (více než 24,1 % v předešlém roce).

2. Rétorika vládních škrtů

Po letošních volbách prezident Barack Obama zdůraznil, že je pro něj prioritou rozpočtová otázka. Zavázal se ke snižování amerického zadlužení a stabilizaci deficitu. Nechce ustoupit od zdanění nejbohatších. Roosevelt své druhé volební období také zahájil "přísným" tónem. Rok 1937 byl ve znamení zvýšení daní a daňové progrese. Rozhodnou jednání o fiskálním útesu.

3. Programy sociálního zabezpečení

Obama prosadil svou reformou zdravotnictví již v roce 2010, ale její účinnost odložil až na období po volbách, tedy na rok 2013. Nyní mají investoři z blížících se změn velké obavy.

U Roosevelta to byly program sociálního zabezpečení, Wagnerův akt a nový zákon upravující pravomoci Fedu týkající se změn v povinných rezervách bank (Bankovní akt z roku 1935). Všechny tři reformní zákony byly schváleny ještě před volbami, ale jejich dopady měli lidé pociťovat až v dalším prezidentském období.

V roce 1937 začaly plynout peníze do Sociálního programu, čímž politici odklonili hotovost z ekonomiky. V tomtéž roce odbory stávkami tvrdě protlačily zvýšení mezd, na něž firmy neměly peníze. V roce 1936 a 1937 Fed navyšoval požadavky na rezervy (stouply na dvojnásobek). Důsledky všech těchto změn byly pokles hotovosti, zvýšení nejistoty a zhoršení korporátní důvěry.

Čtyři hrozby pro trh: Rok 2013 nebude o predikcích, ale o překvapeních

Čtyři hrozby pro trh: Rok 2013 nebude o predikcích, ale o překvapeních

Jak to dopadne s fiskálním útesem: 4 scénáře

Jak to dopadne s fiskálním útesem: 4 scénáře

Zdroj: Bloomberg

Americká ekonomikaKrizeZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa