Bundesbanka varuje: Německá ekonomika poroste mnohem pomaleji

Německá centrální banka výrazně snížila prognózu růstu německé ekonomiky. Místo dosud očekávaných 1,6 % nyní čeká v roce 2013 pouze růst o 0,4 %, v letošním roce má HDP nově posílit jen o 0,7 % místo 1 %. Zrychlení na 1,9 % má přijít až v roce 2014.
Horší výhled Bundesbank je v souladu se včerejšími horšími výhledy růstu HDP v celé eurozóně. Draghi na čtvrteční tiskové konferenci oznámil, že ECB počítá s přetrvávající recesí (letošní růst HDP eurozóny by se měl pohybovat mezi -0,4 % a -0,6 % oproti očekávaným -0,2 % až -0,4 % a v následujícím roce -0,9 % až +0,3 % ve srovnání s predikcí -0,4 % až +1,4 %). Ekonomické oživení ECB čeká až ve druhém pololetí 2013.
Německo nemůže vydržet tlak poklesu v eurozóně
"Německá ekonomika trpí výrazným zpomalením v řadě oblastí eurozóny," napsala Bundesbank ve své dnešní zprávě. Snížila také svůj výhled na inflaci v Německu (letos 2,1 %, v roce 2013 1,5 % místo 1,6 %, v roce 2014 1,6 %).
Euro dnes tak výrazně ztrácí až na 1,292 EURUSD. Horší výhled pro německou ekonomiku jde proti číslům z tohoto týdne - index nákupních manažerů v Německu je sice pod 50 body, ale například sektor služeb výrazně překvapil směrem nahoru.
Stejně tak potěšily ve čtvrtek oznámené tovární zakázky, hlavně díky zakázkám mimo EU, které vzrostly meziměsíčně o 8,5 %, objednávky z Německa a zemí eurozóny jsou ale stále relativně slabé. "Zdravá poptávka mimo EU je pro Německo jako silně exportně orientovanou ekonomiku velmi významná a má pozitivní význam i pro české hospodářství," tvrdí Martin Lobotka z České spořitelny.
Česko v recesi
Dle finálních dat poklesl HDP ve v ČR ve třetím čtvrtletí o 0,3 % mezikvartálně a 1,3 % meziročně. Zhoršování ukazatelů probíhá na všech frontách (průmysl, spotřeba domácností, stavebnictví) s výjimkou čistého exportu, který je posledním pozitivním přispěvatelem k růstu.
Na celkovém příběhu pro další rok potvrzená česká data nic nemění – domácí poptávka zůstává slabá, jediným tahounem je čistý vývoz. "Tento vývoj bude trvat i v dalších dvou čtvrtletích – domácí poptávka zůstane slabá (i v roce 2013 pokračují fiskální restrikce, nejistota zůstane vysoká, firmy i domácnosti se budou nadále potýkat s nejistotou), vývoz dále zpomalí kvůli pokračující recesi v EMU. Oživení ekonomiky tak vidíme až s mírným oživením v Evropě," uzavírá Lobotka.