Itálie si půjčuje extrémně levně. Proč?

Výnosy italských vládních dluhopisů v polovině února spadly na historicky nejnižší úrovně. Italská vláda si tak byla schopna na deset let půjčit za úrok pod 0,5 %. To vše ve chvíli, kdy podle čerstvé prognózy Evropské komise Itálie nedosáhne na předkrizové úrovně HDP ani na konci příštího roku a veřejné zadlužení letos překročí 160 % HDP. Proč tolik optimismu?
Italský příběh zapadá do širšího obrázku trhů, na kterých v posledních měsících posilovalo téměř cokoli, co nabízelo "určitý výnos", a to bez ohledu na míru rizika. Vzhůru tak pádily nejen globální akcie, měny a dluhopisy rozvíjejících se zemí, ale ve finále i čistě spekulativní aktiva, která žádný výnos nenabízejí, jako jsou například kryptoměny.
Italským dluhopisům prospívá také vidina pokračující měnové expanze ECB, která pravděpodobně bude v dohledné době pokračovat s masivními investicemi do vládních dluhopisů. Otázka růstu úrokových sazeb je podle názoru trhů v eurozóně v nejbližších třech letech mimo hru.
A v neposlední řadě se trhům líbí Mario Draghi jako premiér technokratické vlády. Ani on nedokáže zázraky, ale pro investory je to prověřený a zkušený ekonom a politik, který je zárukou dobrých a konstruktivních vztahů s Bruselem. A ty Řím ve chvíli, kdy překračuje kritérium pro veřejný dluh téměř o 100 % HDP, bude potřebovat.